Skip to content


«
»

Realtime Picture Convertor je jedním z nejlepších programů pro hromadnou úpravu fotek na web

Každý uživatel, který má webové stránky se chce občas pochlubit svými fotografickými úlovky nebo prostě umístit množství obrázků na internet. Problém je v tom, že jsou fotky velké a mají moc velké rozlišení. Tento problém dokáže hravě vyřešit program Realtime Picture Convertor.

Realtime Picture Convertor je univerzální program s jehož pomocí je možné upravovat fotky nebo obrázky v dávkách. Existuje množství webů, na kterých si uživatelé prezentují svoji foto tvorbu, ale obávají se zneužití autorských práv, program umí dokonce i umístit vodoznak, který spolehlivě ochrání fotografická i grafická díla před zneužitím. Tento program je pravidelně používán mnoha grafiky každý den. Fotografie mají, v dnešní době plné kvalitních foťáku, příliš velkou velikost i rozměry. Program dokáže provést podrobnou kompresi a přenastavení rozměrů.

Níže je zobrazen návod, jak s programem zacházet. Ovládání je velmi jednoduché. Program není nijak zvlášť náročný a pokud má uživatel Windows XP a vyšší, tak není žádný problém provádět hromadné úpravy bez zasekávání nebo spadnutí programu. Jediné co je třeba mít je nainstalovaný program Realtime Picture Convertor, který je ke stažení zcela zdarma, a fotografie nebo jakoukoliv jinou grafiku ve formátech JPG, BMP, PNG a GIF.

Poté co se program nainstaluje je vhodné potvrdit vytvoření ikony na ploše, protože se aplikace stane jednou z nejpoužívanějších. Základní okno programu je poměrně přehledně rozděleno do několika částí: nástrojové lišty, panelu nástrojů, manipulačního okna a kompresního nastavení vespod. Pro začátek je nutné nahrát nějaké fotky či grafiku, která přijde měnit. Obrázky je možné jednoduše do okna přesunout myší (funkce drag and drop) nebo použít zakroužkovanou ikonku (obrázek níže) k nahrání obrázků.

Základní okno

Základní okno programu

Následně se otevře okno pro vybrání obrázků. Stačí zvolit typ vyhledávaného obrázku a umístění složky, ve které se obrázky nacházejí. Poté stačí obrázky vybrat. Pokud si uživatel přeje zvolit všechny obrázky, tak je dobré použít klávesovou zkratku CTRL+A a následně potvrdit, pokud chce pouze vybrané obrázky, tak je dobré je označovat se stlačenou klávesou CTRL. Jestliže jsou všechny obrázky vybrány, tak stačí potvrdit výběr.

Otevřené hledání

Zde je možné vybírat obrázky

Po potvrzení vybraných obrázků se zobrazí malé okno, ve kterém se nastavují detaily komprese a rozměrů. V horní části je zobrazen počet vybraných obrázků, pokud uživatel na nějaké zapomněl, tak je možné je přidat ikonou „Open files“. Dále je v okně možné nalézt posuvnou lištu, se kterou se volí úroveň komprese (doporučuji nastavit na 20, kvalita se nijak výrazně nezhorší, pozn. autora).

Jestliže si uživatel přeje změnit rozměry obrázků, tak je třeba zaškrtnout atribut „Enable resize“ a manuálně nastavit velikost stran v osách X a Y. Další možností je umístění vodoznaku (atribut Add copyright), kde se nastavuje rozměr a umístěn vodoznaku. Posledním výběrem je cílové umístění složky, do které budou upravené obrázky umístěny. Když je vše nastaveno, tak stačí potvrdit ikonou GO!. Změna je velmi rychlá, při větším množství fotek trvá maximálně několik minut. Následně jsou obrázky uloženy do zvolené cílové složky.

 Nastavení komprese

Nastavování komprese a rozměrů

Jednou z pokročilejších funkcí jsou efekty. Ty je možné nastavovat buď hromadně nebo po jednom. Ve spodní části okna je možné si všimnout kompresní lišty s jejíž pomocí je možné upravovat finální velikost obrázku. Nabídka efektů se nachází v hlavním panelu nástrojů. uživatel má k dispozici funkce jako vyhlazování, kontrast, posterizace, změna barevných kanálů a mnoho dalšího. V této nabídce je možné také vkládat vodoznak, jestliže tak nebylo učiněno v kompresním menu. V levé části okna je možné sledovat grafiku před aplikací efektu a v pravé části zase grafiku po aplikaci efektu.

Nastavení efektů

Nastavování různých efektů

Velmi užitečnou funkcí je také nastavení kompresního grafu (zakroužkovaná nabídka). Po spuštění se zobrazí malé okénko, kde jsou dvě osy. První osa vyjadřuje velikost v závislosti na kompresi (druhá osa). Pokud si uživatel například přeje nastavit aby měl obrázek určitou velikost, tak se mu zobrazí jak moc je třeba ho zkomprimovat.

Kompresní graf

Využití funkce kompresního grafu

Jako další možnosti v hlavním panelu nástrojů jsou: Resize (změna velikosti stran), Undo (úpravy zpět), MultiCompression (hromadná komprese), Save (uložení) a Open Files (vyhledávání grafiky v počítači).

Práce s programem je velice snadná. Pokaždé, když uživatel potřebuje nahrát fotky na internet, tak stačí otevřít program, zkomprimovat je (popřípadě doupravit) a práce je hotova. Velkou výhodou je rychlost práce. Program byl navržen tak, aby práce s ním byla velmi rychlá a aby zároveň obsahoval všechny základní i pokročilé funkce. Díky práci ve dvou oknech je vždy možné se podívat na výsledek efektů, které je vždy možné vrátit zpět. Dokonce i fotografie, které mají několik megabajtů je možné zkomprimovat do velikosti několika kilobajtů. Komprese probíhá takovým způsobem, aby měla co nejmenší dopad na finální podobu grafiky.

Po instalaci se obvykle stává jedním z nejvyužívanějších programů pro úpravu grafiky. Program Realtime Picture Convertor je možné stáhnout na tomto linku.

Rubrika: Návody, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)