Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Android 4 (vlastně 4.1 Jelly Bean) a jeho novinky

V poměrně krátké době přišli vývojáři z Google s novou verzí jejich mobilního operačního systému Android 4 (Ice Cream Sandwich) a následně 4.1 (Jelly Bean). Ve stručnosti přinášíme co nového tyto verze přinášejí.

Verze Android 4 s kódovým označením Ice Cream Sandwich byla již docela očekávanou událostí. Přinesla i některé změny, které z pohledu uživatele můžeme považovat za revoluční. Z hlediska snadnosti používání mobilu nebo tabletu bychom nejspíše jako první a snad i nejdůležitější vypíchli možnost rozpoznávání hlasu (text-to-speech) i v offline režimu mobilního zařízení. Již tedy pro převod mluveného hlasu na text není nutné datové připojení na internet. Pokud již nic, tak toto je opravdu značný posun. Otázkou je jak energeticky (a výpočetně) náročný tento převod bude. Nicméně psaní SMS zpráv se tímto posouvá do zcela jiných dimenzí.

S aktuální verzí 4.1 Jelly Bean je Google poté slibována „chytřejší“ výchozí klávesnice, které dokáže nejen napovídat slova, která píšete, ale na základě analýzy toho, co jste napsali v minulosti dokáže i chytře další slova předpovídat. Možná se konečně jedná o lepší alternativu ke klávesnicím typu Swype, kdy píšete „kreslením“ přes písmena tvořící daná slova.

Android Jelly Bean také reaguje na hlasového pomocníka Siri od Applu a integruje chytřejší hlasové vyhledávání, které po zadání termínu nebo události vyhledá k tomu pro uživatele potřebné (i potenciálně) informace.

Systém jako takový samozřejmě neustále mění (pro většinu zlepšuje) svůj vzhled, takže vypadá atraktivněji, nově. Na nových výkonných přístrojích také „běhá“ plynule, i bez testování snad můžeme říci plynuleji.

Rubrika: Novinky.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)