Skip to content


«
»

Ke každému programu najdete alternativu na AlternativeTo.net

Ke každému programu existuje alternativa. Toto trochu generalizované tvrzení však může být ve většině případů pravdou. Sice existují programy, většinou komerční a specializované či špičky v oboru, kde rovnocennou alternativu pravděpodobně nenalezneme (např. Matlab, Photoshop, AutoCAD, atd.). Ale pro většinu běžně užívaných programů ji nalezne. K těmto účelům existuje web AlternativeTo.net, který nabízí prakticky k jakémukoli programu nabídku alternativního softwaru. Výběr je opravdu úctyhodný, od běžných programů, přes online aplikace, aplikace pro Windows či MacOS. Zadejte název programu a web Vám najde desítky alternativ známých i neznámých. Konec zdlouhavému hledání programů.

Ke každému programu najdete desítky alternativ, od programů známých po ty, které pravděpodobně vůbec neznáte. Stačí pouze zadat název programu a dostanete kýženou odpověď. Základem je vyhledávací políčko nahoře k vyhledávání. Zkusili jsme zadat XnView, což je poměrně známý grafický prohlížeč a editor nejen pro Windows. K programu bylo nalezeno několik desítek alternativ, tedy programů podobných s podobnými funkcemi a zaměřením.

Nalezené alternativy k programu XnView

Nalezené alternativy k programu XnView

Alternativ jsou k dispozici desítky, mnohé programy běžný uživatel ani patrně nebude znát. Pokud klikneme na nalezený program, ihned máme k dispozici popis programu včetně zařazení pomocí tagů a odkaz na domovskou stránku. I k tomuto programu jsou zase dále nabízeny alternativy.

Program Imagine jako alternativa k XnView

Program Imagine jako alternativa k XnView

Kromě hledání přesného názvu můžeme procházet jednotlivé kategorie programů a to dle operačního systému či zaměření programu (např. hry, utility, správa počítače, grafika a další). Nechybí například pestrá nabídka aplikací také pro mobilní platfromy iPhone, Android či BlackBerry.

Nabídka platforem i kategorií programů je velmi pestrá

Nabídka platforem i kategorií programů je velmi pestrá

Můžeme si tak pohodlně procházet jednotlivé kategorie programů. Výhodou webu AlternativeTo.net je také uživatelské hodnocení programů, uživatelé sami programy hodnotí. Máme také možnost po přihlášení přidat nový program do databáze pomocí odkazu Add a new application a rozšířit tak nabídku. Možností přihlášení je několik, nechybí login přes Facebook či Google. Díky tomu můžeme projekt nazvat „sociální softwarová síť“, což se odráží i v přívlastku webu Social Software Recommendations.

K přidání nového programu je nutno se přihlásit, možností je více

K přidání nového programu je nutno se přihlásit, možností je více

Web se samozřejmě nevyhýbá ani komerčním a specializovaným programům, někdy však bude nabídka chudší. Například pro zmíněný výpočetní systém Matlab byly nalezeny pouze 2 alternativy. Škoda, mohl tu být například Maple, Mathematica či alespoň bezplatný Scilab.

K Matlabu nalezeny pouze 2 alternativy

K Matlabu nalezeny pouze 2 alternativy

Web má samozřejmě své mouchy. Zadáme-li například Microsoft Office, kupodivu nenajde například OpenOffice.org či LibreOffice, které jsou alespoň částečnou alternativou k MS Office. A například pokud zadáme LibreOffice, neobdržíme prakticky rovnocenný OpenOffice.org.

K balíku LibreOffice kupodivu nenalezen takřka rovnocenný OpenOffice.org

K balíku LibreOffice kupodivu nenalezen takřka rovnocenný OpenOffice.org

Podstatné však je, že programy sami uživatelé doplňují a hodnotí jejich kvalitu. Můžeme si tak vybrat program podle nejlepšího hodnocení. Smyslem webu je přinést databází propojených odkazů na alternativní programy k zadanému programu. Přestože není v některých případech propojení dokonalé, AlternativeTo.net je velmi obsáhlá databáze programů, které můžeme procházet dle kategorií a nechybí ani programy pro mobilní platfromy či online aplikace. Ke každému program je popis, zařazení a nalezené alternativy. Již nemusíte procházet desítky webů s programy, AlternativeTo.net Vám jednoduše předhodí podobné programy k zadanému.

Rubrika: Ostatní, Představení, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)