Skip to content


«
»

Zapomeňte na WinZip, komprimujte se 7-Zip

WinZip

Dlouhou dobu byl a nejspíše ještě i je synonymem pro komprimování dat a souborů na počítači program WinZIP. S přibývajícím množstvím nových programů a možností ale již nemusí být nutně tím nejlepším.

Dnes existuje mnoho alternativ, které je možno použít pro komprimaci, nebo chcete-li „zazipování“ do formátu ZIP. Existují samozřejmě i další souborové formáty jako RAR nebo i 7z, který patří právě jednomu z těch mladších komprimačních nástrojů.

Pojďme se tedy podívat na program 7-Zip. Mezi alternativními programy se prosadil teprve docela nedávno. Jeho první verze vyšla v roce 1999 a dnes můžeme říci, že je mezi alternativními komprimačními a dekomprimačními nástroji jeden z nejpoužívanějších. Těžko soudit jestli tomu napomáhá fakt, že je kromě freeware i open source, nebo to, že jeho formát 7z má dobrý komprimační poměr (dobře „balí“).

7-Zip

Hlavní okno programu 7-Zip

Co je u tohoto programu každopádně důležité je fakt, že podporuje při rozbalování (dekomprimaci) mnoho rozličných formátů: ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM, XAR a Z.

Vedle toho dokáže balit i rozbalovat 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 a TAR.

Mezi komprimačními nástroji to není nejvíce, ale rozhodně to je mnohem více, než využije byť i pokročilejší uživatel počítače. Obecně si my všichni většinou vystačíme s komprimací / dekomprimací ve formátu ZIP, rozbalením formátu RAR.

Jako jistý „bombónek“ poté můžeme brát podporu formátu 7z. Jednak se dnes již začíná více používat. Na internetu najdete některé bezplatné programy, které nejsou zkomprimovány v ZIP formátu, ale právě v 7zipu. Jednak je tento formát praktické používat i pro vlastní potřebu. Dosahuje totiž lepšího kompresního poměru než standardní ZIP. V krátkém testu komprimace 106 MB pouze textových dat, došel formát 7z k velikosti cca 11 MB, kdežto metoda ZIP k cca 25 MB. A to je více než 2x tolik. Formát 7Zip dosahuje lepšího kompresního poměru snad u všech druhá dat, nejlepších výsledků ale dosahuje u textu. Čistého textu nebo dokumentů DOC, ODT a podobně.

Kontextová nabídka 7-Zip

Kontextová nabídka programu

Příjemná je přítomnost češtiny a také fakt, že si můžete funkce rozbalení, sbalení a další zaintegrovat přímo do kontextové nabídky pravého tlačítka myši ve Windows. Odkudkoliv tak můžete komprimovat i dekomprimovat do 7Z formátu. Nad to se program v systému hlásí jako 7-Zip File Manager. Pokud tedy neholdujete klasickým správcům souborů typu Total Commander, FreeCommander atd. můžete využít i tento. Vzhledem a funkcemi je velmi podobný Průzkumníku z Windows. Snad jen s tím rozdílem, že si můžete zapnout práci se dvěma okny, což se zase více podobá těm opravdovým souborovým manažerům.

Tvorba nového archívu v 7-Zip

Tvorba nového archívu

Mezi další funkce, které má je ochrana komprimovaných dat heslem, ukrytí názvů zkomprimovaných souborů, rozdělování archívu do několika souborů (dle velikosti diskety, CD nebo dle uvážení) i vytvoření samospustitelného EXE archívu (tzv. SFX). Jako metodu šifrování přitom používá AES-256, což je dosti bezpečná ochrana dat.

Když tedy vše shrneme co se týče funkcí, 7-Zip oproti programu Win Zip nikterak výrazně nezaostává. Je jeho dobrou náhradou a pokud jste se s tím známějším nesetkali, můžete přejít rovnou k 7-Zip. Je zdarma a dobře použitelný.

Rubrika: Počítačové programy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)