Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Už i chytré telefony se musí obávat pokročilých virů a jiných škodlivých kódů

Pamatujete se na nedávnou kauzu s Cryptolockerem na klasických počítačích? Jednalo se o virus, který uzamkl váš počítač, respektive zamezil přístupu ke všem souborům, přičemž pro opětovný přístup k nim požadoval výkupné mnohdy sahající až do výše několika tisíc Kč.

Někdy pomohl pouze restart PC, většinou ale bylo třeba užití jiných, sofistikovanějších metod, jak Cryptolocker ze zařízení odstranit. Podobné radosti teď možná čekají na uživatele smartphonů, tedy chytrých telefonů. Obdobná varianta tohoto škodlivého kódu se totiž objevila na platformě Android.

Dostala název Simplocker a podle expertů z firmy ESET se ukrývala v neoficiální (není k dostání na Google Play) aplikaci Sex xionix. Po instalaci aplikace došlo k uzamčení zařízení. Na displeji naskočila hlášku o požadavku na výkupné. Jediná možnost, jak tento malware odstranit, je přeinstalovat operační systém, případně si nechat telefon „vyčistit“ některou z odborných firem, jež mají praxi v tomto odvětví. V žádném případě není doporučováno řídit se instrukcemi a výkupné zaplatit; v případě, že tak učiníte, vám nikdo rozhodně neposkytne garanci odemčení zařízení či později vrácení peněz. V souvislosti s touto kauzou bychom rádi zdůraznili fakt, že pro mobilní telefon je nanejvýš vhodné vybrat správný antivir. Bez něj totiž riskujete více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Rubrika: Novinky, Ostatní.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)