Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Projekt Naptha čte text z obrázků a umí je i přeložit, kdekoli na webu

Projekt Naptha je velmi slibnou technologií. Díky ní lze snadno extrahovat text z jakéhokoli obrázku na webu. Automaticky převádí text z obrázků do kopírovatelné formy. Rovněž nabízí překlad textů do několika jazyků, čeština mezi nimi však (zatím) není. Na webu Projectnaptha.com si můžete funkci vyzkoušet. Přestože autor uvádí, že funguje zatím jen v Google Chrome, bez problémů běží i ve Firefoxu.

Někdy bychom potřebovali dostat text z obrázku. Existuje sice mnoho tzv. OCR (Optical Character Recognition) pro tyto účely. Naptha však přináší OCR přímo do prohlížeče a využívá pokročilé OCR algoritmy počítačového vidění. Jak hlásá slogan „highlight, copy, and translate text from anyimage“, tedy „označte, zkopírujte a přeložte text z jakéhokoli obrázku. To je cílem projektu Naptha. Na domovské stránce Naptha si lze vyzkoušet demo, že skutečně to funguje. Můžete si zkusit uložit obrázek“ a opravdu se jedná o obrázky, z nichž Naptha extrahuje text. Díky tomu tak snadno můžete pracovat s textem, který by jinak nešlo zkopírovat. Tedy šlo, ale pomocí speciálních aplikací, Naptha to nabídne rovnou v prohlížeči na stránce. Jak ukazuje příklad na webu, Naptha si poradí i s nakloněnými texty, tedy například z rozevřené knihy.

Text z obrázku a nabídka překladu

Text z obrázku a nabídka překladu

K překladu je nabízeno několik jazyků pomocí několika online služeb (Google Translate, Microsoft Translate, Yandex.ru), díky nimž umožní přeložit. Překlad se zobrazí přímo v daném obrázku. Naptha má určitě slibnou budoucnost a pokud se algoritmus osvědčí a nasadí na weby, bude možné z jakéhokoli obrázku zkopírovat texty a rovnou je i přeložit. A třeba se dočkáme časem i češtiny, zatím je samozřejmě možno zkopírovaný text vložit do online překladačů.

Naptha si poradí i s nakloněným textem např. v knize

Naptha si poradí i s nakloněným textem např. v knize

Naptha je užitečná služba, která umožní přečíst i přeložit texty z obrázků na webu, například fotografií, screenshotů, diagramů, skenovaných obrázků a jakékoli jiné grafiky.

Rubrika: Novinky, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)