Skip to content


«
»

USB rozhraní může představovou největší bezpečností slabinu každého počítače

Nový virus, který se podle prohlášení firmy zabývající se antivirovou ochranou, společností SR Labs, šíří prostřednictvím USB, může napáchat pěknou paseku. Pracovníci SR Labs Karsten Nohl a Jacob Nell totiž odhalili, že ochrana proti němu je v podstatě nemožná.

A to hlavně v případě, že vlastníte starší počítač (starší v tomto případě znamená rok výroby cca tři léta dozadu). Ale o tom až později. Nejprve si pojďme představit základní princip fungování tohoto nového viru, který je oproti velké většině škodlivých kódů odlišný.

BadUSB, jak je tento „červ“ pojmenován, totiž napadá USB řadič. Potíž je v tom, že se netváří jako škodlivý kód, ale jako aktualizace ovladače USB řadiče. Z tohoto důvodu jej antivirové programy nejsou schopny detekovat.

A právě infikace USB řadiče, který je umístěn přímo na základní desce, představuje problém. Pro novější stroje byla vydána aktualizace v podobě bezpečností záplaty, jež zabraňuje přenesení viru po připojení dalšího zařízení do USB. Starší stroje se takovéto záplaty nedočkají.

Jak už bylo psáno, virus se může šířit do všech zařízení, která se do portu USB připojí. Oba technici, kteří tuto hrozbu objevili, se shodují v tom, že USB standard se stal lehce přehlíženým, proto jeho ochrana s postupem času přestala být adekvátní a selhala.

Rubrika: Ostatní.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)