Skip to content


«
»

Jak v Ubuntu dostat fonty z Office 2007

Office 2007 a Ubuntu

Používáte linuxovou distribuci Ubuntu společně s kancelářským balíkem LibreOffice či jinými programy pro zpracování textu a chybí Vám fonty z MS Office 2007? Fonty jako Calibri, Cambria, Candara, apod. lze dostat i na linuxové distribuce. Stačí k tomu několik příkazů v terminálu a stáhnutí prohlížeče MS PowerPoint Viewer, v němž jsou dané fonty obsaženy. Jedná se o způsob, jako tyto fonty z MS Office dostat do Linuxu.Pokud se budete držet uvedeného postupu, instalace písem se určit podaří a poté je můžete snadno používat v libovolných aplikacích v Linuxu. Spustíme terminál a prvním příkazem bude instalace programu cabextract, které dovolí extrahovat EXE soubory. Budeme se držet návodu na patrně dnes v našich končinách nejpoužívanější distribuci Ubuntu (a její odnože). Ještě poznamejme, že pokud nemáme práva root uživatele, před každý příkaz přidáme sudo. Tedy:

  • sudo apt-get install cabextract

Tímto se stáhne a nainstaluje aplikace cabextract. Nyní běžně z webu Microsoftu stáhneme prohlížeč prezentací Microsoft PowerPoint Viewer. Po jeho stažení pokračujeme v terminálu a extrahujeme stažený EXE soubor:

  • cabextract -F ppviewer.cab PowerPointViewer.exe

V adresáři /share/fonts vytvoříme příkazem mkdir (podobné Příkazovému řádku ve Windows) nový adresář pro nové fonty. Ten nazveme třeba fonty07:

  • sudo mkdir /usr/share/fonts/fonty07

V tuto chvíli máme fonty v daném adresáři. Ještě je potřeba vyčistit cache a tím zavést nové fonty do systému pro použití v programech:

  • fc-cache -fv

A je hotovo, nyní můžeme bez problémů používat písma z MS Office 2007 i v Ubuntu a programech pro něj.

Písma z MS Office 2007 v LibreOffice v Lubuntu

Písma z MS Office 2007 v LibreOffice v Lubuntu

Podobně lze provést zprovoznění písem i například ve Fedoře, kdy instalujeme balíček YUM pomocí příkazu sudo yum -y install cabextract. Rovněž je možnost použít také emulátor Wine. Avšak tato cesta přímé instalace je nejjednodušší.

Rubrika: Návody, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)