Skip to content


«
»

Nahradí Dropbox flash disky? Cloud a online disky hold letí.

Dropbox

Flash disky byly jednou z vymožeností, která umožnila snadno přenášet větší objemy dat. Diskety nebo ZIP mechaniky nebyly vhodné buď malou kapacitou nebo většími rozměry mechaniky. USB disky byly v tomto vynikající, ale teď zde máme cloudové disky.

Cloubové disky, nebo-li disky na internetu se stávají stále více oblíbené a více a více firem se v této oblasti angažuje. Z původních „pouhých“ úložišť dat na internetu se staly plnohodnotné disky. Lze je napojit na počítač, mít nastavenu synchronizaci dat a přitom mít vše dostupné i přes internet, chytrý telefon či další počítači nebo tablet.

Pokud dostupnost připojení k internetu je dobrá, poté se ze služby jako je Dropbox stává přímo geniální nástroj. Navíc na rozdíl od flash disků je přitom nikde nemůžete zapomenou a nikdo vám je nemůže fyzicky ukrást.

Služba Dropbox byla spuštěna v roce 2008, přičemž firma jako taková začala fungovat od roku 2007. „Srandou“ je, že samotný tvůrce služby ji začal vytvářet pro své vlastní potřeby – jednou si zapomněl USB disk ve škole – ale později zjistil, že taková služby by mohla být užitečná pro mnohem více lidí. Tak vše začalo.

Službu si může zřídit každý, i když jako taková funguje na principu Freemium. Tedy, že něco (základní služba) je zdarma a další lepší funkce (zde větší kapacita) je placená. Když ale vše porovnáme s flash diskem (dnes již možná menším), tak 2 GB (resp. 2,5 GB), které dostanete zdarma jsou na 95 % potřeb dostačující.

Co vše Dropbox přináší?

Jak jsme již psali ve stručném představení služby, je toho více a přitom je to vše dosti jednoduché. Předně:

  • k datům na cloudovém disku lze přistupovat přes jakýkoliv internetový prohlížeč
  • soubory lze nahrávat (synchronizovat) přes počítačový klient, který vše dělá automaticky při jakékoliv změně v určeném adresáři
  • služba uchovává i minulé verze souborů. Pokud (omylem i záměrně) cokoliv „pokazíte“ data můžete obnovit, porovnat.
  • Vaše soubory lze sdílet s vybranými přáteli
  • nebo je uveřejnit tak, že je uvidí celý internet. V podstatě služba funguje jako webový server
Nejjednodušší použití

Nejjednodušší způsob jak Dropbox používat je přistupovat k němu pouze přes webový prohlížeč. V tomto případě soubory nahráváte buď běžným způsobem, kdy je vyberete na disku, nebo je můžete i šikovně přetáhnout. To s využitím funkce „táhni a pusť“ (drag and drop), kdy je ze složky v počítači doslova přetáhnete do otevřeného okna prohlížeče. Vše se nahraje a je to!

Dropbox v prohlížeči

Obsah disku ve webovém prohlížeči

Soubory lze poté prohlížet na internetu nebo si je přes kontextové manu stahovat (Download) zpět do počítače.

Pokročileji na cloudový disk

Jako lepší používání můžeme brát stav, kdy si do počítače nainstalujeme Dropbox klient, který nám vybranou složku na počítači při každé změně sesynchronizuje s online účtem služby. Tedy nahraje změněné soubory, nebo smazané odstraní i z internetu. Jedná se tak vlastně se permanentní zálohování a zároveň klidně i synchronizaci. To tehdy pokud stejný program (klient) nainstalujeme i na jiný počítač či počítače.

Téměř geniální poté je možnost přistupovat k těmto datům i na chytrých telefonech Nokia, i těch se systémem Android, Apple (iPhone) i BlackBerry. Své data a soubory tak máte v kterémkoliv zařízení vždy k dispozici. Nutné je samozřejmě „pouze“ připojení k internetu.

Sdílení dat jako další rozměr

Kromě používání cloudového disku pouze pro vlastní potřebu všemu přidává další „rozměr“ možnost data sdílet s kamarády nebo spolupracovníky. Vybrané soubory nebo složky tak mohou vidět a upravovat všichni a ti ostatní se dostanou vždy k posledním verzím dokumentů nebo souborů.

Jdeme i na internet

A protože Dropbox běží na internetu není pro něj témě problém, abyste svá data mohli uveřejnit i téměř pro kohokoliv. Využít můžete speciální složku, do které se po nahrání fotografií stane fotogalerie dostupná na internetu. Sdílet (jen pro čtení) můžete skrze internetový odkaz i libovolný soubor, kdy pro něj vytvoříte jedinečnou adresu („link“). Protože ale nad vším máte kontrolu, jakmile se rozhodnete, že soubor již dále na internetu skrze tento odkaz sdílet nechcete, tento „link“ smažete a k souboru se dostanete opět jen vy.

Kontextové menu pro soubor

Za pomocí kontextového menu můžeme se souborem pracovat

Více verzí (revizí) souboru

Velmi zajímavá je poté funkce, kdy si služba pamatuje až několikset posledních verzí pro každý soubor. S každou novou verzí, kterou na internetu nahrajete se ty staré uchovávají a v případě potřeby je můžete obnovit, stáhnout nebo si je prohlédnout. Volná kapacita vašeho disku přitom těmito verzemi nijak neutrpí.

Starší revize souborů

Starší verze souborů prohlížené přes webové rozhraní

Závěr

Služba Dropbox tedy přináší výborné možnosti. Každý ji přitom může využívat pouze na tolik na kolik chce. Pouze přes web a prohlížeč pro zálohu, přes klient pro zálohu nebo i pokročileji. V základu získává 2 GB kapacity, kterou si může při registraci přes odkaz uvedený zde zvětšit ihned ze startu o 500 MB na 2,5 GB.

Rubrika: Ostatní.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)