Skip to content


«
»

Anonymní surfování i anonymní provoz serveru prostřednictvím TORu

Tor

V dnešní době je možné sledovat kohokoliv a díky mnohým vládním nařízením je i nemožné sdílet ilegální obsah na internetu, natož ho nabízet k volnému stažení na serveru. Existuje ovšem Proxy nástroj, který zajistí absolutní anonymitu, TOR.

Největším problémem současného internetového světa je kontrola, veškerá internetová úložiště a servery jsou pravidelně kontrolovány zdali neobsahují internetový obsah, který by mohl kolidovat s autorskými a vlastnickými právy původních uživatelů. Za sdílení a propagování takového obsahu nehrozí již pouze pokuta, ale i vězení. Problémem je, že internet byl vytvořen jako svobodný prostor pro svobodné vyjádření i neomezené sdílení. Právě z toho důvodu vznikly úžasné nástroje jakými je například TOR a další.

Pokud uživatel surfuje po různých stránkách nebo stahuje a sdílí různý obsah, tak ho prostřednictvím jeho ID může sledovat prakticky kdokoliv. Stejné je to se serverem, pokud přes síť létají datové pakety, tak je možné vždy vysledovat cestu odkud přicházejí a kam jdou. Právě z toho důvodu vznikla myšlenka, která by zamotala hlavu všem pozorovatelům koloběhu dat po sítích. Jde o jednoduchý systém, který je naprosto neodhalitelný další osobou a využívalo ho rozšířeně pouze malé množství uživatelů. V posledních měsících se ovšem vytvořila verze tohoto systému, která je dostupná pro všechny uživatele. Jedná se o TOR.

TOR, neboli The Onion Router je speciální Proxy nástroj, který znemožní další osobě aby sledovala přenos dat z ID uživatele. Koncept je složitý, ale zní jednoduše. Jde prakticky o systém síťových uzlů tvořený velkým množstvím neorganizovaných počítačů, které neustále přeposílají informace z jednoho místa na druhé. Každý uzel se stává přestupným místem pro uzel další. Zatímco uživatel v klidu surfuje, tak pozorovatel vidí jeho polohu v Londýně, pak v Pekingu a následně třeba i v Austrálii. Systém uzlů je dokonale propojen a jediný kdo zná skutečnou polohu a informace o skutečném uživateli je samotný uživatel.

The Onion Router má za znak cibuli, která je symbolem vrstev uzlů a když se snaží někdo další proniknout k uživateli, tak neví jaká slupka je ta správná, proto ten podivný název. TOR je dostupný pro všechny uživatele na světě a také pro všechny operační systémy. Systém je opravdu neprolomitelný, ještě nikdy nebyla tak velká síť šifrovaných tunelů pro takové množství uživatelů.

The Onion Router Logo

Logo anonymního šifrovacího Proxy nástroje TOR

Důležitými jsou klíče, kterými je otevírán veškerý přístup uživatele. Klíče mohou být maximálně dva, jeden má uživatel a ten druhý může být veřejný, ale nikdy není stejný. Jak se ale dostane privátní klíč ven, tak je možné uživatele okamžitě vypátrat, proto je dobré dát na klíč pozor. Komponenty k používání TORu je možné nainstalovat nebo stáhnout jako samostatný svazek, který nevyžaduje instalaci. TOR je možné nainstalovat několika způsoby. Buď jako rozšíření současného prohlížeče nebo si stáhnout balíček dat specifických pro daný operační systém. Balíčky pro instalaci na jednotlivé operační systémy je možné stáhnout na tomto linku. Níže je zobrazené, jak se zobrazí TOR po instalaci.

TOR po instalaci

Jedno ze zobrazení po instalaci balíčku

Jednotlivé balíčky se jmenují různě, liší se vlastnostmi a nastavením, většinou jde o balíčky Vidalia. Ihned po instalaci se zobrazí okno se základním nastavením, ve kterém je důležité zvolit základní parametry. Na stránkách aplikace je celý postup podrobně vysvětlen a pokud uživatel neumí anglicky, tak stačí stránku přeložit Googlem.

Stránky aplikace TOR i další informace jsou zde: https://www.torproject.org

S nástrojem TOR je možné anonymně provozovat i server. Ten pracuje na základě trvalých šifrovacích tunelů, které využívají stejné uzly. Funguje na systému veřejného a privátního klíče. Uživatel získá doménové jméno .onion, které je svázané s oběma klíči. Systém funguje na obdobném principu jako anonymní surfování s TORem. Pokud má uživatel opravdový zájem o využívání anonymního serveru, na který může umístit libovolný obsah, tak je možné se dozvědět více informací o nastavení a zprovoznění na stránkách Onionu.

Stránky Onionu jsou zde: http://www.onion.to/

 

Rubrika: Bezpečnost, Návody, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)