Skip to content


«
»

Účinně ochránit svůj počítač můžete i kvalitním firewallem

Comodo Firewall

Pokud byste si rádi zvýšili ochranu svého počítače před internetovými útoky, pak je na místě popřemýšlet o instalaci firewallu. Díky němu můžete předejít mnoha nepříjemným situacím, spojených s infiltrací nejenom trojských koní, ale také hackerů, kteří by mohli váš počítač zneužít.

Jeden takový bezpečnostní firewall bychom vám chtěli dnes představit. Comodo Firewall je skutečně unikátním programem ve své kategorii, který je navíc poskytován zcela zdarma. Při samotné instalaci programu, máte na výběr, zda chcete instalovat optimální proaktivní ochranu, která váš počítač ochrání i před malwarem, jenž dokáže obejít klasický firewall. Druhou možností je instalace maximální ochrany, která vás navíc ochrání před různými úniky informací z otevřených portů. Výhodou je i skutečnost, že toto nastavení si můžete zvolit později a to přímo v nastavení programu.

Nastavení síťových pravidel programu

Jednoduše si můžete nastavit, jakou aplikaci povolit a jakou ne

Od chvíle, kdy bude firewall nainstalován ve vašem počítači, se vám budou vždy zobrazovat upozornění na nové pokusy o spojení určitým programem. Pokud dotyčnou aplikaci znáte a důvěřujete jí, pak můžete spojení povolit, v opačném případě bude firewallem zablokována. Při každém upozornění máte vždy možnost označit funkci pro zapamatování. Díky tomu bude toto spojení již navždy povoleno. Velkou výhodou je také skutečnost, že vám program vždy vydá určité doporučení, zda proces zablokovat či nikoliv.

Náhled upozornění na nový proces

Upozornění na pokus o spojení se vzdáleným serverem

Základní okno programu působí opravdu velmi přehledně. Obsahuje čtyři záložky, které vám nabídnou všechny funkce, jež můžete využít. V první záložce „Přehled“, najdete souhrnné informace o všech zablokovaných pokusů o průnik, počtech odchozích a příchozích spokojení apod. Také je tu k dispozici přehled o všech konkrétních programech, jež aktuálně využívají internetové připojení, společně s procentuálním využitím.

Přehled všech aktivních procesů

Zobrazení všech příchozích a odchozích procesů

Druhou záložkou je „Firewall“, ve kterém jsou vám k dispozici různé volby, a to například i záznam událostí, jež byly vyvolány útoky. Také zde najdete důvěryhodné a blokované aplikace, do kterých si můžete ukládat programy, kterým věříte či naopak nevěříte a chcete jejich přístup k internetu trvale blokovat. Skvělou funkcí jsou i síťová pravidla, ve kterých si můžete sami vytvářet pravidla pro síťovou komunikaci.

Náhled záložky Firewall

Zde máte možnost vložit povolené či blokované aplikace

Třetí záložkou je „Defense“, což znamená v překladu „Obrana“. Zde si můžete nastavit spouštění důvěryhodných souborů, nebo si zobrazit všechny aktivní procesy v počítači, s možností jejich okamžitého vypnutí. Sandbox jistě není třeba příliš rozebírat, neboť jeho použití je velmi jednoduché. Všechny podezřelé či nerozpoznané soubory se budou spouštět právě v něm, a to proto, obsahují-li v sobě případné nebezpečí, nebude možné se z něj rozšířit do celého systému.

Záložka obrany programu

Náhledové okno obrany, v němž je zobrazena historie událostí

Poslední, čtvrtá záložka pod názvem „Ostatní“, v sobě ukrývá celkové nastavení, správu, aktualizaci, diagnostiku a nápovědu programu. Dá se říci, že zde máte k dispozici volby pro volbu přístupového hesla do programu, nastavení vzhledu programu apod. Šikovnou funkcí je diagnostika, a to pro případ, nahlásil-li firewall chybu a vy nemůžete zjistit, o jakou chybu se jedná.

Ostatní nastavení programu Comodo Firewall

Nastavit si v programu můžete téměř vše, dokonce i vzhled

V určitých situacích si můžete dopředu naplánovat chování firewallu. Vybrat si můžete z možností, kde budete blokovat veškerou síťovou komunikaci nebo bezpečný režim, který vám budete zobrazovat upozornění. Libovolně si zde můžete nastavit i délku zobrazení všech upozornění. V neposlední řadě, můžete programu zakázat, aby detekoval nově nalezené internetové sítě. Samozřejmě, všechny volby jsou plně individuální a záleží jen na vás, jak si je nastavíte.

Nastavení chování firewallu

K dispozici máte několik rozdílných stupňů zabezpečení

Opravdu není pochyb o tom, že program Comodo Firewall je jedním z nejlepších volně dostupných bezpečnostních doplňků. Hlavním důvodem není jen přehledné a moderně zpracované prostředí, ale také veškerá podpora a aktualizace dostupná zcela zdarma. Plně spolupracuje se všemi antivirovými programy, takže budete opravdu stoprocentně chráněni před všemi nebezpečnými hrozbami z internetu. Sami jsme jej vyzkoušeli a rozhodně vám tento program můžeme vřele doporučit.

Rubrika: Bezpečnost, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)