Skip to content


«
»

Zabezpečte si svůj počítač díky profesionálnímu firewallu TinyWall

TinyWall

Zabezpečení počítače by mělo být hlavní prioritou každého uživatele, zvláště surfujete-li často na internetových stránkách či stahuje velké množství souborů. V první řadě by měl být součástí počítače antivirový program, který se postará o obranu systému před nebezpečným softwarem, jakožto i před infekčními soubory, jež mohou být staženy či obsaženy v příchozí poště. Doporučuje se však mít ještě sekundární zabezpečení, v podobě firewallu, jež dokáže zabezpečit příchozí a odchozí procesy. Budete mít díky němu podrobné informace o všech vzdálených připojeních, které se snaží připojit k počítači nebo naopak, odchozí procesy z něj.

Aplikace TinyWall, byla navržena s cílem zlepšit výchozí bránu firewallu operačních systémů Windows Vista, Windows 7 a 8. Pracuje na zcela odlišném principu, než ostatní programy stejného zaměření. Jeho výchozí nastavení, je restriktivní, což vymezuje přesně stanovené funkce a také chování v běžném uživatelském provozu. Zatímco jiné typy firefoxu spoléhají na internetovou definici jednotlivých procesů a na informace o jejich bezpečnosti. Zde je téměř vše založené na technice white a blacklistů. Tímto způsobem také s firefoxem spolupracují všechny populární internetové prohlížeče, včetně Mozilla Firefox. Díky tomu tak bude moci využít všechny funkce firewallu, jež pro internetové prohlížeče nabízí.

Používaným aplikacím mohou být uděleny výjimky

Nastavení výjimek aplikací ve firewallu

Vlastní výběr povolených a blokovaných procesu není nijak náročný. Je zcela na vás, které zařadíte na seznam whitelistu a které na blacklist. Můžete uložit jak procesy, tak i programy. Pro zobrazení všech procesů, musíte pravým tlačítkem myši kliknout na program v systémové liště a vybrat jednu ze tří dostupných možností. K dispozici je třídění dle souborů, aktivních procesů nebo oken. Poté si již pouze vyberete požadovaný proces, a dvojklikem jej přesunete na libovolnou listinu. Dáváte-li raději přednost práci s klávesnicí, můžete používat klávesové zkratky, které si lze i vlastnoručně nadefinovat. Díky tomu si tak značně urychlíte práci s programem. Alternativně můžete provádět příkazy i z kontextového menu.

Tabulka pro úpravu všech aplikací

Povolení či zakázání přístupu k internetu aplikacím

Zde si můžete aplikace nejenom přidávat, ale také odebírat ze seznamu. K rychlému přidání můžete využít tlačítka „Detect“, díky němuž bude moci aplikaci rychleji nalézt a poté uložit do whitelistu firewallu. Vedle toho, můžete využít i speciální výjimkové menu, které má za úkol povolit všechny procesy, související s aplikací, umístěnou ve whitelistu. Jakmile si všechny potřebné programy a procesy uložíte, můžete přejít na nastavení soukromí programu. Tato funkce je velmi důležitá, neboť jejím prostřednictvím, si můžete udržet veškeré provedené nastavení zcela v bezpečí. Přístup lze podmínit zadáním správného přístupového hesla, bez něj se k nastavení jednoduše nedostanete.

Náhled tří módů firewallu

Kontextová nabídka programu z oznamovací oblasti

Další funkcí v tomto firewallu je možnost zobrazení všech aktuálních spojeních a to ve zcela reálném čase. Funkce vám zobrazí nejenom dotyčný proces, ale i protokol a všechny další související informace v novém okně. Velkou výhodou je zajímavá možnost, zobrazení všech blokovaných aplikací v posledních dvou minutách. To může být velmi užitečné, a to zejména hned po prvním spuštění programu nebo po instalaci nového softwaru do počítače. Zde máte možnost zkontrolovat, zda se program nepokusil připojit k internetové síti. Nemusíte mít však vůbec žádnou obavu, tato funkce má spíše informační charakter a to proto, že jsou dané aplikace zablokovány a přes webovou bránu nebude spojení uskutečněno.

Přehledná tabulka pro zobrazení uskutečňovaných procesů

Náhled aktuálně příchozích a odchozích procesů

Stejné okno můžete použít i pro zobrazení otevřených portů v systému. Samotný firewall podporuje celkem čtyři různé režimy, jež můžete mezi sebou pohodlně přepínat přímo v kontextové nabídce. Kromě klasického režimu ochranu, si můžete firewall přepnout do režimu, které dokáže blokovat každé spojení. V tu chvíli přejde váš počítač to režimu „offline“, díky němuž budete prakticky odstřiženi od internetového připojení. Z tohoto důvodu budete mít naprostou jistotu, že nebudou uskutečněny žádné vzdálené připojení. Samozřejmě, že připojení k internetu můžete kdykoliv opět obnovit.

Zvolit si můžete i pernamentně povolné programy

Nastavení permanentně povolených procesů

Další režim umožňuje blokovat jen odchozí připojení. Poslední režim je tzv. auto-learning, jehož prostřednictvím se firewall sám učí rozeznávat a ukládat bezpečné stránky od těch škodlivých. Tyto režimy jistě řada uživatelů ocení, zvláště tu možnost odříznout svůj počítač od internetového připojení. Poslední zmiňování auto-learning funkce je zvláště vhodná pro méně zkušené uživatele.

K dispozici čtyři záložky s nastavením

Uživatelské funkcí v programu

Brána firewallu disponuje opravdu širokými funkcemi, jako je plný podpora IPv6, povolení pro připojení do sítě LAN, podpora síťových zón či dočasných pravidel. Vše se samozřejmě naučíte bez větších problémů ovládat, pouze to chce trochu času a cviku. Samotný firewall se automaticky spouští při startu operačního systému, samozřejmě že toto nastavení lze změnit. Ovšem důrazně můžeme doporučit, vyžití automatického startu po spuštění počítače. Pokud tak hledáte profesionálního pomocníka pro zabezpečení internetové komunikace, pak můžete rozhodně využít řešení v podobě TinyWall. Navíc je poskytována zcela zdarma pro nekomerční a domácí využití. Zapomenout bychom rozhodně neměli ani na možnost, si uživatelské prostředí změnit, použitím několika barevných schémat.

Rychlý přehled a přístup k nainstalovaným aplikacím

Seznam s programy, kterým je umožněno připojení k síti

Přímo v program je připravena i nápověda. Na konec bychom neměli zapomenout zmínit i důležitou součást firewallu a to jsou jeho aktualizace. Uživatelské prostředí vám nabízí kromě té automatické, také manuální, jež bude provedena okamžitě. Díky tomu tak nikdy nepřijdete o nové součásti, jež byly pro aplikaci uvolněny. Zaujal-li vás tento článek, pak rozhodně zvažte, zda si tento firewall nevyzkoušíte i na svém počítači. Máte jej možnost stáhnout z našich stránek. My sami jsme jej vyzkoušeli a můžeme říci, že v sobě opravdu zahrnuje všechny uváděné aspekty a funkce.

Rubrika: Bezpečnost, Počítačové programy, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)