Skip to content


«
»

S online hrou OGame se můžete stát pánem celé galaxie

OGame

Měli jste někdy sen, v němž prozkoumáváte celý vesmír? Pokud ano, pak právě pro vás dnes přinášíme velmi zajímavou a nevšední online hru. Jejím prostřednictvím, si budete moci nejenom zakládat a spravovat své vlastní planety, ale také se zúčastníte mnoha velkolepých vesmírných bitev. Pod palcem budete mít několik stovek vesmírných plavidel, které nahánějí svým nepřátelům panickou hrůzu. K dnešnímu dni, tuto hru hrají miliony hráčů po celém světě, neboť je její oblíbenost opravdu velmi vysoká.

Vesmírná hra OGame není jen tak obyčejnou strategií, jak by se mohlo na první pohled zdát. Její nespornou výhodou je i fakt, že nevyžaduje žádnou instalaci nebo náročný počítačový hardware. K tomu, abyste se mohli vydat do nekonečného vesmíru, vám zcela postačí jen internetový prohlížeč a samozřejmě připojení k internetu. Hrát ji budete moci kdekoliv, ať již ve škole, v práci, v internetové kavárně nebo u přátel. Jak již bylo řečeno na počátku, celá hra se odehrává v otevřeném vesmíru. Vy sami jste mezigalaktickým králem, jehož hlavním cílem, je překonat všechny ostatní soupeře a stát se tím nejsilnějším. K tomu, abyste tohoto docílili, potřebujete vybudovat nejsilnější flotilu i obranu svých planet. Hra je obecně velmi jednoduchá a její principy pochopíte po několika minutách hraní. Výhodou je i několik výukových tutoriálů, které vás s hrou seznámí.

Výukový tutoriál pro výuku herních taktik

Úvodní tutoriál, obsahující deset úkolů

Celá hra se obecně točí kolem zdrojů. Ty jsou nejdůležitější součástí hry a jejich těžba vám pomůže s budováním obrany svých planet i vesmírných korábů. Ačkoliv si můžete vybudovat na svých planetách doly, které suroviny budou těžit, máte ještě jednu možnost, jak potřebné zdroje získat a tím je útočení na planety ostatních hráčů. Vlastní útok je velmi jednoduchý, pošlete spoustu lodí k nepřátelské planetě, kde po bitvě odvezou suroviny, jež si hráč pracně nastřádal. Jakmile se dostane flotila zpět k vaší planetě a uloupené zdroje uskladní, můžete je poté využít na další stavbu potřebných budov, lodí apod. Na to, že je tato hra online, je velmi dobře a hluboce zpracovaná.

Aktivní obrana planety je důležitá

Prvky ochrany planety před nepřátelským útokem

Kromě samotného válčení jsou ve hře ještě i další důležité prvky, které výrazně ovlivní váš postup kupředu. Prvním aspektem je výzkum. Na ten nesmíte rozhodně zapomínat, neboť vám umožní zkoumat zbrusu nové technologie a to ve všech možných oborech. K dispozici máte například základní výzkum, v němž se můžete věnovat energetické, laserové, iontové či plasmové technologii. Dalším na řadě je výzkum pohonů, čím vyšší úroveň vyzkoumáte, tím rychleji se vaše lodě budou moci pohybovat. Můžete si vybrat ze spalovacího, impulzního nebo hyperprostorového pohonu. Zapomenout bychom neměli ani na bojový výzkum. Je zde možné získat účinnější zbraňové systému, vyšší odolnost lodi pancéřování či obranných štítů. Poslední skupinou je pokročilý výzkum, v němž můžete získat nové technologie k osídlení nových kolonií, nebo ke špionáži dalších planet.

Výzkum vám umožní získat nové technologie

Ukázka několika druhů výzkumu

Zkoumání technologií i výstavba lodí či budov, chce nejenom svůj čas, ale především i dostatečné množství surovin. Bez nich se ve hře rozhodně neobejdete. Naleznete zde celkem tři suroviny. První surovino je železo. To je zapotřebí pro všechny druhy budov, lodí apod. Další surovinou jsou krystaly, které potřebujete i pro výzkum. Posledním a nejvzácnějším prvkem ve hře je tzv. Deuterium, sloužící nejenom jako stavební prvek, ale i jako palivo. Všechny tyto suroviny se získávají těžbou na planetě.

Zařízení, které těží důležité suroviny

Přehled všech zdrojů ve hře

Každý úroveň výstavby zvyšuje i produkci jednotlivých zdrojů. To znamená, že čím vyšší úroveň dolů máte, tím víc z nich získáte surovin. Proto, aby mohli být doly zprovozněny, potřebujete energii. Tu můžete získat jak ze solárních satelitů a solárních elektráren, tak v pozdějších fázích hry i z fúzních reaktorů. Velkou výhodou je přehledné zobrazení rozložení energie, díky čemuž můžete poskytnout energii těm dolům, jejichž suroviny potřebujete. Zapomenout bychom neměli ani na výstavu skladů, do nichž jsou vytěžené zdroje ukládány. Jejich kapacitu si musíte průběžně hlídat.

Ochodník vám pomůže s nákupem surovin

Obchodník s mnoha druhy zboží

Jakmile si zajistíte dostatečné zásobování surovinami, je na řadě výstavba hangáru, v němž si budete moci budovat svou vlastní flotilu. Rozhodně však nečekejte, že hned na počátku budete mít k dispozici bitevní křižník, to rozhodně ne. Začnete od malých jednomístných lehkých stíhačů, poté vás čekají těžké stíhače, křižníky, bitevní lodě a bitevní křižníky, bombardéry až po obávanou Hvězdu smrti. Kromě bojových lodí, si můžete postavit malé a velké transportéry, s nimiž si můžete přesouvat své suroviny, nebo je krást na jiných planetách. Mezi další lodě patří i kolonizační loď nebo recyklátor, jež může dovést všechny trosky, které zbyly po zničených lodích. Stejně tak vám hra umožní vyrábět špionážní sondy, které vám odhalí vojenskou přítomnost, nebo množství surovin na konkrétní planetě.

Pro vaši flotilu je důležitý hangár

Hangár pro výrobu lodí všech typů

Hra je opravdu velmi realistická a to v mnoha ohledech. Velmi zajímavým systémem je zpracovaný samotný vesmír. Je rozdělen na jednotlivé systémy a galaxie. Každý systém může obsahovat až patnáct planet. Čím dále je planeta vzdálená od pomyslného slunce, tím menší energii dodávají solární elektrárny i satelity. Stejně je to i s úrodností na planetě. Můžete se svobodně pohybovat mezi jednotlivými systémy i galaxiemi, pouze mějte na paměti to, že čím dále poletíte, tím více vás to bude stát Deuteria a také času. Svou planetu si můžete také libovolně pojmenovat. U každé takto zobrazené planety je kromě jejího názvu i jméno hráče nebo aliance, pod kterou hraje.

Vesmír i galaxie jsou opravdu velké

Systém vesmíru s jednotlivými systémy

Když jsme již zmínili alianci, ta je pro hráče velmi užitečná. Dokáže vám poskytnout ochranu před dalšími hráči, kteří by chtěli vaši planetu vyrabovat. Společně můžete také bojovat. Čím více vás bude, tím vyšší šanci máte na úspěch. Svou alianci si můžete sami založit nebo se již k existující přidat. Jednotlivým hráčům lze přiřazovat různé hodnosti a tituly, podle toho jak se podílí na vedení aliance. Podle toho jak si ve hře povede, budete také stoupat nebo klesat v hráčském žebříčku. Ten zobrazuje pořadí nejenom hráčů, ale také jednotlivých aliancí. Seřadit si můžete žebříček, podle počtu bodů, úrovně výzkumu, ekonomiky a armády.

Aliance je pro hráče velmi důležitá

Členství ve hvězdné alianci

I když hra nabízí velké množství strategických i budovatelských kombinací, její nevýhodou je, že vám zabere dost času, než se propracujete těžkými začátky. Pokud však vydržíte, budete se moci těšit s velikosti své hvězdné flotily a také uvažovat o stavbě obávané Hvězdy smrti. Jistě si ji oblíbí nejenom děti, ale i dospělí. Jediné, co k tomu potřebujete je jakýkoliv internetový prohlížeč a připojení k internetu.

Rubrika: Počítačové hry, Recenze, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)