Skip to content


«
»

Ujměte se role velitele ve strategii Spellcross, nastala poslední bitva světa

Spellcross

Klasické strategické hry jsou v dnešní době pomalu ale jistě nahrazovány supermoderními takticko-akčními střílečkami, ve kterých nejde o nic jiného, než o střelbu a zabíjení. Jistě mnoho uživatelů by si chtělo čas os času zahrát i starší kousky, které ač graficky slabší, obsahovaly kvalitní a poutavý příběh.

Jednou z těchto případů se stala legendární tahová strategie Spellcross: Poslední bitva světa. Ta spatřila světlo světa již před mnoha lety, ale za svou dobu působení, k sobě upoutala rekordní počty hráčů. Není také divu, protože její příběh je naprosto fantastický a společně s velkým množství útočících a obranných jednotek dokázala k sobě připoutat hráče na mnoho dní a potažmo i měsíců. Dalším kladným prvkem, pro její hraní, byla její nenáročnost, takže jste si ji mohli bez problémů zahrát i na starších počítačích se systémem MS-DOS či Windows 95.

Náhled základního menu hry

Základní menu, které se vám zobrazí při spuštění hry

Bohužel však tato jediná nedokonalost u hry zůstala natrvalo. Pro své hraní vyžaduje maximálně operační systém Windows XP, k němuž musíte ještě nainstalovat patch, aby vám hra vůbec šla. Tato správa není rozhodně pozitivní pro majitele moderních počítačů s novými systémy. Samotná instalace a spuštění není rozhodně nic složité a zvládnout to opravdu všichni uživatelé. Rozhodně bychom chtěli také zmínit, že původní verze, které se prodávala v obchodech, byla zpracována kompletně v českém jazyce. Zvláštní a zcela ojedinělý byl také dabing jednotlivých postaviček ve hře. Ty namluvili známí herci, jako Petr Štěpánek nebo Jiří Štěpnička.

Obrazovka s ovládacím panelem

Zobrazené hvězdičky, které jsou vždy cílovým místem

Hlavní zápletkou hry je předpovídaná apokalypsa, která se má stát na přelomu tisíciletí. Ale to, co nastalo, nepředpokládal opravdu nikdo. Země se stala útokem ničivých hord tajuplných nepřátel, kteří neznali slitování a plenili jeden stát za druhým. Doposud nebyl znám jejich původ a panika, která ve světě nastala, nabyla do nepředstavitelných rozměrů. Moderní vojska se proti neznámému nepříteli nedokázala bránit a musela se postupně přesouvat do vnitrozemí. Nikdo nechtěl uvěřit tomu, že se na zem vrátila magie.

Ukázka vojáka vaší armády

Voják s paranormálními schopnostmi ve vaší jednotce

Pod tíhou všech událostí vznikla poslední naděje lidstva, která nese název Aliance Země. V ní byly sdruženy všechny doposud neobsazené země, jako Rusko, Izrael, Japonsko a státy NATO. Kromě toho byly spojeny také nejmodernější zbraňové arzenály té doby. Nastal boj, který neměl v historii Země obdoby. Vy se vtělíte do role kapitána Johna Alexandra, který bude velet svým jednotkám na malém území, které je kompletně obklíčeno nepřátelskými jednotky, které získaly jméno Other Side, neboli druhá strana.

Obrázek vaší postavy, spolu s atibuty

Vaše postava kapitána Johna Alexandra

Celá hra by se dala rozdělit na dvě poloviny. První obranou, kde musíte zastavit postup všech nepřátelských jednotek a ubránit si své, těžce vydobyté území. Druhá fáze hry je útočná, ve které musíte všechny nepřátele zabít a získat tak zpět kontrolu nad všemi kontinenty ve světě. Na počátku budete mít pouze několik málo lehkých jednotek, se kterými musíte prorazit nepřátelskými liniemi. Všechny jednotky se ve hře dělí na lehké, těžké a vzdušné.

Menu výběru jednotek před misí

Obrazovka briefingu s informacemi o území a dostupných jednotkách

Za každé obsazené území, získáte po určitou dobu finanční zdroje, za které si můžete pořizovat nové jednotky. Na výběr jich budete mít opravdu hodně a tak si můžete kromě lehké a těžké pěchoty, naverbovat komando, mobilní pěchotu, obrněné transportéry, tanky, vrtulníky nebo dělostřelecké baterie.

Herní mapa s přehledem jednotek

Přehledná mapa během hry s aktuálními jednotkami

Ovšem ani nepřítel nezůstane pozadu. Proti vám půjdou řadový Orkové, Kaorkové či nebezpečné šípomety či balisté. Pozor si musíte dávat i na létající opice, či vlčí jezdce. Časem se k nim přidají i mocní kouzelníci, pavouci či ďáblové. Součástí hry je také výzkum, díky kterému můžete každou nepřátelskou jednotku prozkoumat. Díky tomu tak naleznete nejenom účinný způsob jejich likvidace, ale také budete moci vynalézat zbrusu nové jednotky, jakými jsou například plamenometčíci či Hi-Tech pěchota.

Ukázka herní mapy ve hře

Zobrazení herní mapy s vašimi a nepřátelskými jednotkami

Jak již bylo řečeno, hra je tahová strategie, takže na svůj postu máte jen omezené množství energie, kterou můžete vložit buď do pohybu, nebo do střelby. Jakmile si své jednotky zorganizujete, na tahu je nepřítel. Velmi užitečnou možností je zakopání vašich jednotek. K tomu dojde, pokud s ní delší dobu nehýbete. Poté je mnohem více chráněna před nepřátelskými útoky, než kterákoliv další.

Během jednotlivých misí, vás samozřejmě čekají briefingy od vašeho nadřízeného. Ten vás vždy seznámí s aktuální situací a také s budoucím úkolem. Velmi zajímavým momentem ve hře je útok vlastních jednotek, které přeběhli k nepříteli. Střílet tak budete na své tanky či pěchotu. Dokažte tedy své strategické schopnosti a zachraňte lidskou civilizaci.

Rubrika: Ostatní, Počítačové hry, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)