Skip to content


«
»

Pokračování strategické hry, se stavbou vlastního pirátského ostrova

Tropico 2

Budovatelsko-obchodní strategie, ve které budete mít na starost celý svůj ostrov. Součástí této pirátské hry je i zajímavý příběh o tom, jak jste utekl z nucených prací na tabákových plantážích. Vaše cesta vedla na pustý karibský ostrov, na kterém vás tamní obyvatelé jmenovali svým vůdcem. Ovšem to vám zdaleka nestačilo, vaření kukuřice a celodenní odpočinek není to, co od života chcete, a tak jste si začal budovat vlastní pirátskou říši.

Jistě mnozí z vás v tomto úvodu poznali oblíbenou hru Tropico 2, která se stala opravdovým hitem, ve své kategorii. Vzhledem k tomu, že hraje vaše postava v příběhu stěžejní roli, rádi bychom vám o hře přinesli pár užitečných informací.

Plánování výstavby u žlutě zbarevné budovy

Hledání vhodného místa pro výstavbu hutě

K tomu, abyste si vybudovali velkou a dobře fungující pirátskou říši, je zapotřebí velké množství nejrůznějších věcí. Proto budete potřebovat hodně zajatců, kteří budou se strachem pro vás pracovat. Samotných zajatců, můžete získat několika možnými způsoby. Mohou to být unesení lidé z okolních osad, ztroskotanci, kteří hledali na ostrově útočiště nebo vězni, které vám dodává spojenecká země v rámci dobrých vztahů. Tito muži a ženy mají určité schopnosti, i když na první pohled jsou ochotni pracovat kdekoliv a za cokoliv. Chcete-li si zachovat svůj ostrov v provozu, budete potřebovat nejenom zlato, dřevo či jídlo, ale i zábavu, obranu a ještě mnohem více. Se vším vám navíc pomůže věrný průvodce, který vám bude poskytovat nejenom informace o aktuálním stavu vaší pokladny, ale i o všem, co by bylo dobré na ostrově udělat.

Bohatě vystavěný pirátský ostrov

Ostrov s postavenými domy a přístavem

Na samém počátku hry bývá velmi těžké vydělat potřebné zlato, které piráti tak moc potřebují, společně se zbraněmi, slušnými loděmi či zábavou. Lodě mohou být postaveny pouze kvalifikovanými zajatci. Na výběr budete mít celkem šest typů lodí. Na průzkumy můžete využít malou, ale rychlou jachtu, a naopak na bitvu těžce obrněnou loď Galleon. Samozřejmě, že každá loď musí mít svou posádku. Vždy se skládat ze členů posádky, důstojníků a kapitána. Využívat je můžete na plavbu po moři za drancováním ostatních lodí, průzkumem okolního prostředí, unášení otroků a kvalifikovaných lidí z osad apod. Získání co nejvíce zlata je vlastně hlavním úkolem v této hře, a že to nebude mnohdy úkol jednoduchý, je zcela jasné. Často na svých výpravách získáte bohaté zajatce, které lze následně vyměnit za pěkný měšec zlaťáků. Zapomenout nesmíte vybavit své muže šavlemi či mušketami a svou loď účinnými děly.

Nově vyrobená loď v přístavu

Válečná loď, čekající v přístavu na vyplutí

Jednou z nejdůležitějších věcí na ostrově je výroba jídla, které je pro hru opravdu stěžejní. Bez dostatku jídla budou vaší zajatci i piráti postupně umírat. Z toho důvodu je zapotřebí, abyste založili několik kukuřičných farem a to v místech, kde můžete očekávat největší výnosy. Takové místo poznáte velmi jednoduše. Čím zelenější bude barva na zemi, tím je úrodnější. Žlutá a červená místa vám příliš úrody nezajistí. Jakmile budete mít kukuřičnou farmu postavenou, automaticky se do ní přiřadí volní otroci, kteří budou usilovně produkt pěstovat. Jakmile bude kukuřice sklizena, odveze ji povozník do kuchyně, kde z ní kuchařka připraví kukuřičnou kaši. Na tomto principu funguje téměř veškerá výroba na ostrově. Postupně si budete moci zakládat farmy pšeničné na výrobu piva, cukrové na výrobu rumu, tabákové určené pro doutníky nebo papájové na preclíky. Obdobně je to i u výroby šavlí, mušket či děl. Nejprve je nutné postavit železný důl, pro těžbu železa, které se bude následně zpracovávat ve vysoké peci. Takto získané surové železo lze odvést do zbrojírny a vyrobit z něj požadované zbraně. Zapomenout bychom nechtěli ani na možnost výstavby úkrytu, do kterého si můžete schovávat zlato z křižáckých cest. Čím vyšší míru ulívání zlata si zvolíte, větší množství budete mít na svém kontu.

Náhled jedné z farem ve hře

Farma na třtinový cukr

Zapomenout nesmíte ani na výstavbu nových budov, kde jsou důležité jak pro piráty, tak i pro zajatce. Jsou zde k dispozici ubytovny, bary, restaurace, hazardní doupata, taverny, kasina, vykřičené domy apod. Pro stavbu těchto budov musíte mít však postaven stavební tábor. Samozřejmě, že všechny tyto budovy musejí být velmi dobře zásobené, abyste si udrželi přízeň a poslušnost svých pirátů. Těm můžete navíc poskytnout i stavební místo pro svůj dům. Čím bohatší pirát je, tím velkolepější jeho dům bude. Zcela ojedinělou stavbou je rozhodně černý trh. Ten vám nabízí unikátní a jedinečnou možnost, nakoupit si jak lodní zásoby, tak i zbraňové vybavení. Ovšem jejich cena je opravdu vysoká.

Budovy, které můžete ve hře stavět

Příklad dostupných budov ve hře

Zcela samostatnou kapitolou je poskytování obrany a anarchie na ostrově. Obrana je dobrá pro morálku zajatců, ovšem pirátům moc štěstí nepřidává. Naopak anarchie zvedne sebevědomí vaši pirátům, ale zajatci budou díky ní méně pracovat. K ovlivňování těchto dvou složek můžete stavět například zastrašující kostry, šibenice, barevné křoví, děla apod. Chcete-li přikročit k těžším praktikám, můžete veřejně popravovat své zajatce, nebo si platit informátory, kteří vás vždy upozorní na možná povstání či útěky. V herních možnostech máte také několik rozšířených herních nabídek. Kromě toho, že můžete věnovat určitému pirátovi tučnou odměnu, budete moci verbovat ze zajatců piráty, nebo dokonce zajatce zabíjet.

Náhled míry anarchie a obrany

Barevné označení míst s největším vlivem anarchie

Ve hře Tropico 2 naleznete i rozsáhlé kampaně. V těch musíte nejčastěji plnit různé úkoly, které se stávají například z ostrova, na němž musíte za určitou dobu vydělat stavený limit zlaťáků. Ovšem jak toho docílit je již pouze na vás. Samostatné herní módy jsou ovšem neméně zajímavé, neboť v nich si můžete vybrat nejenom kapitána, za něhož budete hrát, ale také určit velikost ostrova, jeho plodnost, lesní hustotu či vzájemné vztahy s okolními zeměmi. Buďte však ujištěni, že Anglie, Francie či Španělsko vám mohou hru pěkně ztížit a to hlavně svými invazemi. Proto bychom vám doporučovali, abyste s nimi udržovali ty nejlepší možné vztahy.

Nabídka jednotlivých misí

Po sobě jdoucí mise v herní kampani

Co se grafického zpracování týče, hra se nijak zásadně neliší od svého prvního dílu. Může vám nabídnout několik úrovní přiblížení. Zpracování jednotlivých budov vás rozhodně neurazí, ale také ničím nepřekvapí. Jediné, co mohlo být více zpracované, jsou lodní výpravy, neboť je vlastně nemůžete nijak ovlivnit. Těšit se můžete i na pěkný hudební doprovod a komentáře vašeho věrného pomocníka. Jeho nápověda je řešena pomocí vyskakovacích okýnek, s možností listování. Pokud jsme vás alespoň trochu zaujali, rozhodně si tuto hru vyzkoušejte. Hrát ji můžete, oproti vyšším verzím i na slabších počítačích, což je rozhodně velkou výhodou.

Rubrika: Návody, Počítačové hry, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)