Skip to content


«
»

Multiplayerová strategie Ikariam, vám představí svět antického Řecka

Ikariam

Jedna z nejúspěšnějších online her, kterou znají hráči po celém světě. Stanete se v ní vládci svého města, jenž musíte zabezpečit nejenom surovinami, ale především vojensky. Okolo vás číhají stovky a tisíce dalších hráčů, kteří se vás pokusí znenadání napadnout. Pokud se vám ovšem povede dobře, budete si moci postavit největší města v Řecké historii.

Mnozí z vás jistě poznali, že se jedná o multiplayerovou hru Ikariam, která je založena na principech antického Řecka a v určitých věcech se podobá strategické hře Age od Empires. Na rozdíl od ní, však nepotřebuje žádnou instalaci, pouze jakýkoliv internou prohlížeč. Na samém počátku hry, je nutné se zdarma zaregistrovat. Poté, co vložíte svou herní přezdívku, dostanete k dispozici malou osadu, na jednom ze šestnácti míst ostrova ve středozemním moři. Vaším hlavním cílem je z vesnice vybudovat velkolepé město, plné surovin, které bude navíc připraveno, čelit nepřátelským útokům. Zkrátka, zaměřit se můžete na tři hlavní prvky: budování, obchod a válčení. Město můžete samozřejmě libovolně pojmenovat, podle vašeho přání.

Podoba vašeho městečka

Náhled postavených budov ve vašem městě

Každý ostrov ve hře má dva hlavní zdroje. Prvním z nich je dřevo, které je výchozím zdrojem na každém ostrově. Dalo by se říci, že vlastně základní a nejdůležitější složkou všeho, co budete chtít v budoucnu postavit. Druhý, unikátní zdroj se mění na základě ostrova, na němž se právě nachází. Můžete to být například víno, mramor, křišťál nebo síra. Každý z nich má však ve vašem městě své specifické využití. Víno je například zapotřebí proto, aby byli vaši lidé šťastní a produktivně pracovali, mramor je používán pro stavbu nových budov, zatímco krystal je primárně určen pro výzkum. Zapomenout nesmíme ani na důležitou síru, která je v podstatě zapotřebí pro vytváření nových jednotek.

Náhled všech surovin, které se mohou těžit či pěstovat

Luxusní suroviny ve hře

Ve hře se setkáte s velkým množstvím odlišných jednotek, které jsou naprosto jedinečně vytvořené. Nespornou výhodou je i skutečnost, že hra má jak pozemní, tak i vzdušné či námořní jednotky. Jakmile shromáždíte dostatek surovin, můžete začít ve vašem městě stavět své první budovy. Výstavba navíc probíhá v reálném čase, a se zvyšujícími se úrovněmi budov, se potřebný čas prodlužuje. Na samém počátku vám postačí jen pár minut na to, následně budete potřebovat hodiny a poté i dny. Vše potřebuje svůj čas a hlavně důležité suroviny. Naštěstí však existuje způsob, jak si rozvoj města urychlit, a to přidělením více vědců k výzkumu nebo značnou modernizaci budov. Jedna nevýhoda tu však je, a tím je omezené množství stavebních prací, které mohou být vykonávány. To znamená, že současně můžete stavět nebo vylepšovat pouze jednu budovu.

Náhled všech staveb ve hře

Stavby, které je možné ve hře postavit

Celou hrou vás provázejí čtyři věrní pomocníci. Prvním je starosta, který vás informuje o všem, co se ve vašem městě šustne. Veškeré událostí se vám vždy přehledně zobrazí a to podle času, kdy nastaly. Druhým pomocníkem je generál. Ten je velmi důležitým pro správu vaší armády a to jak pozemní, tak i námořní. Prostřednictvím něho máte přehled o všech jednotkách, které máte aktuálně k dispozici ve městě nebo taženích, jež momentálně probíhají. Třetí postavou je výzkumný poradce. Ten zastává asi nejdůležitější funkci, neboť výzkum by měl být na prvním místě. Oblasti výzkumu mohou být čtyři. Mořeplavectvím, ekonomie, věda a armáda. Každá z nich vám může nejenom snížit náklady na údržbu vojska, ale také například zvýšit rychlost lodí, snížit potřebu surovin pro stavbu nebo vína pro hostince. Posledním čtvrtým pomocníkem je diplomatický poradce, který vám pomůže uzavírat mír s ostatními hráči, nebo kompletně spravovat došlou poštu.

Užiteční poradci ve hře

Podoby čtyř poradců, kteří vám budou ve hře k dispozici

Jak již bylo řečeno dříve, můžete provádět výstavu různých budov, které jsou pro vaše město důležité. Postavit je můžete na jakémkoliv volném místě ve vašem městě. Hlavní budovou je rozhodně městská radnice. Ta vám ukazuje aktuální množství obyvatel, ubytovacího místa a produktivitu dělníků u jednotlivých profesí. Prostřednictvím radnice si můžete také své město rozšiřovat na vyšší úroveň. Další budovou je hostinec, ve kterém se podávat víno, vyrobené z hroznů. Čím více vína obyvatelé mají, tím jsou šťastnější a produktivnější. Pokud nejsou vinice na ostrově, je nutné jej dovážet prostřednictvím nákladních lodí. Jakmile by víno v hostinci došlo, produktivita by se snižovala a nastala by stávka obyvatelstva. Dále můžete stavět akademii pro výzkum, tržiště pro vzájemné obchodování s ostatními hráči, kasárny pro verbování vojska nebo sklad, jehož kapacita bude důležitá pro úschovu surovin. Zapomenout rozhodně nesmíme ani na přístav, nebo loděnici. V té se budou naopak vyrábět válečné lodě.

Ostrov, na kterém se nachází až šestnáct měst

Pohled na celý ostrov s městy

Postupem času, si budete moci zakládat i své kolonie na ostatních ostrovech. Jejich správa je naprosto stejná, jako u domovského města s tím rozdílem, že bude těžit jiné produkty. Velmi důležitý je i horní panel. Ten vám zobrazuje nejenom množství jednotlivých surovin, ale také zlata, či populace. Zde si můžete přepínat i mezi herními pohledy. Své město budete mít k dispozici, když kliknete na tlačítko „Zobrazit město“. Pokud se budete chtít podívat na celý ostrov, kliknete na „Zobrazit ostrov“. Třetím tlačítek je „Zobrazit svět“, díky čemuž uvidíte jednotlivé ostrůvky, i s obrázky unikátních zdrojů, které se na ostrově nacházejí.

Přehled o důležitých surovinách

Okno s množstvím surovin, populací a zobrazením

Nakonec, bychom vám chtěli říci ještě něco o válečných taženích, a jednotkách, které budete mít k dispozici. Suroviny můžete získat i drancováním cizích měst. K tomu účelu jsou vám nejenom lodě, jako například katapultová, beranidlová, či plamenometná, ale i pozemní jednotky. Základ tvoří tzv. falanga, což jsou vlastně hoplité. Dále máte možnost vycvičit střelce, kopiníky, parní obry, šermíře či lučištníky. K tomu, abyste zničili zdi nepřítele, vám poslouží katapulty, nebo později i účinnější děla. Pro udržení morálky jsou zde kuchaři a o zraněné vojáky se postarají lékaři.

Válečné lodě ve hře Ikariam

Podoby válečných lodí, které lze ve hře vyrábět

Sami vidíte, že herních možností, na vás čeká opravdu vhodně. Hra si prošla celkovým grafickým vývojem, takže vás čeká opravdu zajímavý herní zážitek, u kterého budete chtít strávíte své volné chvilky.

Rubrika: Počítačové hry, Představení, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)