Skip to content


«
»

Podzemí post-apokalyptické hry Metro 2033 ukrývá zmutované nestvůry

Metro 2033

Vytvoření skutečně pohlcujícího herního svět není rozhodně nijak snadným úkolem. Chcete-li vytvořit svět tak přesvědčivě, že hráči zcela zapomenou, že se jedná vlastně o hru, musí být vše zcela reálné a to od vizuálního prostředí až po zvuk. My vám dnes jednu takovou hru přinášíme. Jedná se o akční titul, jehož děj se odehrává v daleké budoucnosti, tedy přesně v roce 2033. Pokud se chcete dozvědět více, rozhodně čtěte dál.

Ve hře Metro 2033 naleznete pečlivě vytvořený herní svět, jenž vás do sebe bezezbytku pohltí. Zavede vás do bezútěšného prování po post-apokalyptické Moskvě. Příběh začíná po jaderné válce, jež zpustošila celý svět. Pouze hrstka přeživších hledala bezpečné útočiště v podzemí města, zatímco na povrchu žila ohavná stvoření, zmutovaná z lidí. Tato tajemná a nebezpečná humanoidní rasa je rozhodnuta si svou nadvládu za každou cenu udržet. Z domovské stanice, v níž se nachází několik stovek vědců, inženýrů a vojáků, vyrazí na záchranu zbylých přeživších mladý pilot. Nevšední dobrodružství, plné nepřátelských monster může začít.

Lidé přežívají v provizorních úkrytech

Hrstka přeživších v podzemí

Nerovný boj se zmutovanými zvířaty v temných tunelech pod Moskvou je opravdu unikátní herní zážitek, díky němuž hráči snadno zapomenou, co na nich číhá na povrchu. Hra využívá zcela minimální ukazatele, a tak vám musí stačit pouze ukazatel života, počet nábojů ve zbrani a celkovou zásobu munice pro dobití. Pomocí vysouvacích nabídek, se můžete kdykoliv podívat na váš aktuální cíl ve hře.

Likvidovat nepřátele lze i na dálku

Odstřelovací puška bude vaším věrným pomocníkem

Nesmíte přitom však zapomenout, že se příběh odehrává v reálném čas. To znamená, že zatímco si budete prohlížet své cíle nebo mapu, může se za vámi objevit stvůra, která vás beze všeho napadne. Ve hře je velmi důležitá i plynová maska, která vás dokáže spolehlivě ochránit před jedovatým vzduchem. Kontrolu zbývajícího množství vzduchu, můžete provést pomocí hodinek na ruce vaší postavy. Je také důležité uvědomit si, kdy je nutné masku použít a kdy nikoliv.

Ukázka nebezpečného mostra

Létajících bestií je ve hře opravdu hodně

Přestože, vás ve hře čeká pouze neplodná pustina, můžete se těšit na velké množství herních prostředí a to nejenom v okolí post-apokalyptické Moskvy. Procházet budete moci mezi jednotlivými tunely a to bez pocitu, že jste herní okolí již v minulosti viděli. Velmi důležitá je ve hře i samotná munice, která je pro vás životně důležitá. Ve světě hry Metro, jsou k dispozici dvě typy munice, armádní, jež byla vyrobena ještě před apokalypsou a černá munice, kterou vyrábějí přeživší z nasbíraných surovin. První zmíněná munice působí nepřátelům mnohem více poškození. Také ji lze použít v kterýchkoliv zbraních. Špinavé munice je nutné použít mnohem více. Nakupování munice, vzduchovým filtrů nebo lékárniček vyžaduje velké množství financí, jež se dají velmi obtížně získávat. Proto je mnohem jednodušší, tyto věci získávat ze zabitých nepřát.

Těžké boje jsou ve hře na denním pořádku

Zmutované monstra vás šetřit nebudou

Většina živých tvorů, se kterými se ve hře potkáte, je docela ošklivých. Okřídlení ďáblové a obrovské krysy, to je jen okrajový výčet všech nepřátel, jež na vás budou číhat. Oblast podzemního metra je velmi nebezpečná a musíte si dávat velký pozor hlavně při cestování mezi jednotlivými stanicemi. Tam je soustředění nepřátel vždy největší. Boje to mohou být velmi náročné, ale budete se moci vždy spolehnout na vaše zbraňové vybavení. Kromě vždy užitečné brokovnice, kterou budete moci využívat ve dvou variantách, budete moci využívat i některé zvláštní kousky, jako je například pneumatická kuše. Chybět zde nesmějí ani granáty, nože či samopaly. Během hry můžete v jednotlivých lokacích nacházet další nové zbraně. Musíte si však vždy uvědomit, že nést lze pouze jednu hlavní zbraň a jednou vedlejší. Velmi dobře si tedy rozmyslete, kterou do budoucna budete potřebovat.

Zbraňované vybavení je opravdu bohaté

Nabídka některých zbraní ve hře

Mnoho z vašich nepřátel bude i osobně znát. Mohou to být vaši přátelé nebo kolegové z práce, kteří podlehli úděsné mutaci. Velmi zajímavou součástí hry je tzv. tichá taktika. Tu je vhodné uplatnit hlavně tehdy, nachází-li se v určité oblasti velké množství nepřátel. Pokud byste na ně začali bezhlavě útočit, mohlo by to s vámi špatně skončit. Díky této taktice, můžete nepozorovaně zlikvidovat všechny nepřátele. Dávejte si však pozor na jakýkoliv zvuk, kterým byste se mohli předčasně prozradit. Vesměs stačí jen málo, aby se zmutované příšery rozzuřili k nepříčetnosti. Pokud by takováto situace opravdu nastala, je mnohem lepší ustoupit, než se stát obětí krvelačných bestií.

Příběh je opravdu velmi pestrý

Plynová maska je v tomto světě nutností

Grafické zpracování samotné hry je opravdu excelentní. Samozřejmě, tomu odpovídají i vysoké nároky na systém i grafickou kartu. Společně s grafickou jde ruku v ruce také zvuk. Díky spojení těchto dvou stránek, nebudete mít pochyb o tom, že jste opravdu v Rusku. Dosti strašidelnou atmosféru můžete nasát i z takových detailů, jako jsou rozházené hračky po ulicích v bytových zástavbách, řvoucí oběti v dálce apod. Zcela unikátní jsou i samotné textury ve hře, které společně s dýmovými a rozmazávacími efekty skvěle doplňují požitek ze samotné hry. Zapomenout bychom rozhodně neměli ani na rozmanitou animaci všech postav, jež vzbuzují vysokou reálnost s opravdovým životem.

Herní lokace vám nabídnou mnoho zákoutí

Grafické zpracování hry slibuje skvělý zážitek

Jak již bylo řečeno, z výkonového hlediska je hra Metro 2033 opravdu velmi náročná. K bezvadnému a zcela neobyčejnému požitku hra vyžaduje opravdu silné grafické karty, nemluvě o samotném výkonu systému. Je sice pravda, že když si zvolíte nízké grafické nastavení i fyziku ve hře, budete ji moci vyzkoušet i na klasickém herním počítači, jenže takový zážitek není určitě to pravé. Na závěr je třeba říci, že rozsáhlé mapy vám umožní několikahodinové toulání podzemím a prozkoumáváním neznámých prostor. Jediné, co ve hře zatím chybí, je zpracovaný multiplayer, ve kterém byste mohli hrát společně s kamarády.

Rubrika: Počítačové hry, Představení, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)