Skip to content


«
»

Pamatujete si ještě na první díl legendární hry Diablo? Zažijte opět cestu do pekla!

Diablo

Tu a tam přijde hra, která je nejenom jednoduchá, ale také velmi návyková. Jistě si každý zkušený hráč pamatuje, na klasické akční hry, které v mládí hrával. Taková je i jedna z her, kterou bychom vám chtěli dnes připomenout. Za své doby k sobě připoutala ne jednoho herního fanouška. Dočkala se dokonce dvou dalších pokračování, z níž ta poslední, vyšla teprve nedávno.

Oním titulem je legendární temná hra Diablo. Poprvé spatřila světlo světa v roce 1996 a kromě všudypřítomné akce, má v sobě zakomponovány i prvky RPG. Na rozdíl od všech podobných her, které se spíše zaměřovali na budoucnost a sci-fi prostředí, se právě Diablo lišilo časovým provedení. V jeho příběhu jste se vrátili do minulosti, tedy přesně k městu Tristram, v němž síly pekla útočí proti samotnému lidstvu. Vy se právě vžijete do role hlavního hrdiny, jehož úkolem je zachránit nejenom město, ale i celý zbytek světa. Zda se vám vše podaří, závisí nejenom na šikovnosti, ale také na strategickém myšlení.

Náhled atributů společně s inventářem

Osobní atributy hlavní postavy

Na samém počátku hry, si budete moci vybrat ze tří různých bojových tříd. Výběr již nelze poté změnit a provede vás celým herním příběhem. K dispozici máte válečníka, lučištnici nebo mocného kouzelníka. Válečník se specializuje na boj z blízka, budete jej moci vybavit mnohými typy brnění a i zbraní. Lučištnice, je zase přebornicí v pohybu, nástrahách pastí apod. Poslední kouzelník, zase ovládá samozřejmě magii. Ta se vám mohou v pravou chvíli rozhodně hodit. Je třeba také poznamenat, že každý postava bude mít své speciální schopnosti a její volba přímo ovlivňuje herní statistiky. Výhodu je i skutečnost, že budete moci ovládat zbraně a jednotlivá vybavení tak dlouho, jak uznáte za vhodné. Těšit se můžete i na unikátní systém, díky němuž si lze zbraně i vylepšit.

Obranná kouzla jsou ve hře užitečná

Použití magického kouzla k odražení nepřátel

Jakmile si vyberete vašeho hrdinu, ocitnete se ve středu města Tristram. V něm se také nacházejí různé místa, která by bylo dobré znát. První je obchodník, jenž vám může nabídnout velké množství zbraní a bojového vybavení, ale pouze takových, které dovoluje vaše aktuální úroveň. Dalším místem je kovárna. Zde vám mohou být opraveny všechny zbraně, které vlastníte. Je to velmi užitné, neboť všechny věci ve hře podléhají opotřebení. Čím nižší bude jejich hodnota, tím menší zranění způsobí. Posledním stanovištěm je i kouzelnice, jež má ke koupi kouzelné věci, amulety apod. Součástí hry jsou i mnohé dialogy, jež jsou mnohdy humorné, nebo dokonce strašidelné. Mluvit zde můžete opravdu s každým.

Městečko s mnoha obchodníky a či kováři

Centrum středověkého města

Poté, co jste se dozvěděli o svém úkoly je na čase, abyste čelili hrůzám samotné pekla. Je nutné, abyste došli do katedrály. V ní je přímý teleport do podzemí, v němž vás čeká velké množství nepřátel. Připravte se na tajemné výkřiky a děsivé zvuky v pozadí, všudypřítomné kostlivce nebo nastražené pasti. Vše bude nasáklé krví. Děsivá atmosféra hry vás jistě překvapí. Celá hra je vlastně rozdělena na jednotlivé podlaží, kterými je nutné projít. Vždy musíte hledat schody, které vás do další úrovně pustí. Cesta to však nebude rozhodně jednoduchá, takže si každý váš krok raději dvakrát promyslete. Peklo je místo, odkud se málokdo vrátí živý. Nepřátelé číhají na každém rohu.

Ukázka schodů, které musíte vždy najít

Schody do dalšího herního podlaží

Když už mluvíme o nepřátelích, v boji se setkáte se spoustou podivných příšer, démonů a kostlivců, kteří s vámi slitování mít rozhodně nebudou. Proti vám budou připraveni nejenom již zmiňovaní démoni, ale i psi, kostlivci, šílení řezníci, či lučištníci. Ovládací systém je velmi jednoduchý, stačí, když prostě kliknete na vámi zvoleného nepřítele a hrdina se do něj bez milosti pustí. V případě kouzelníka, provede vybrané kouzlo. Jakmile bude nepřítel zabit, dostanete z jeho mrtvého těla zlaťáky a někdy také zajímavé zbraně. Ty si můžete zařadit do svého inventáře. Musíte si ovšem dávat pozor, neboť samotný inventář má pouze omezenou kapacitu. Všechny věci si v něm musíte náležitě poskládat.

Věci v inventáři je nutné vždy skládat

Náhled věcí v osobním inventáři

Co se týče zbraní, je jich ve hře opravdu hodně. Samozřejmě se vše liší od postavy, kterou jste si na počátku hry vybrali. Kouzelníkovi nebude v boji příliš platný mocný meč, se kterým by se ubránil. Taktéž válečníkovi nepomůže magická hůl, když s ní neumí zacházet. To znamená, že pokud se vtělíte do role válečníka, bude používat helmice, brnění, štít a meč. U kouzelníka to bude obdobné, avšak štít mít k dispozici nebudete. Lučištnice bude mít na svou obranou pouze luk a šípy. Velmi důležité jsou ve hře jednotlivé atributy, které je možné postupem hry vylepšovat. Kromě výdrže a štěstí je nutné věnovat pozornost obraně, a také síle. Na nich jsou přímo závislé vaše úspěchy v boji. Někdy vám může s vylepšením pomoci magický svitek nebo lektvar. Věcí je ve hře opravdu hodně.

Podoba těžkého brnění v akci

Nejlepší brnění válečníka

Zapomenout bychom neměli ani na zásoby many a také životní síly. S každým zraněním se síla snižuje a je zapotřebí ji průběžně a včas doplňovat. To samé se děje i s modrou manou, když vytvoříte kouzlo. Čím mocnější přitom kouzlo je, tím více many zmizí. Doplňovat tyto důležité tekutiny můžete ve městě. Je však zapotřebí si je zakoupit i do zásoby. Existují dva druhy lektvarů, modrý a červený. Taktéž si lze pořídit malou a či velkou variantu. Závisle na její velikosti se vám doplní i daná tekutina. Ošidné je však neustálé vracení klasickou cestou do města. V tom vám hra nabízí velkou výhodu, kterou je použití přepravního portálu, za použití magického svitku.

Ve všech situacích si musíte umět poradit

Ukázka náročného boje proti nepřátelům

Pokud tu již mluvíme o použití magie, připraveny jsou pro vás nejrůznější bojová kozla. Od vrhání ohnivých koulí, po zmrazení, teleport či elektrické výboje apod. Jestli-že jste si vybrali na počátku hry válečníka, pak vám může pomoci s opravou všeho vybavení a to proto, že je také zručný kovář. Jiné postavy tuto možnost nenabízí. Postupem času, když se budete přesouvat do dalších podlaží, vás čekají mnohem nebezpečnější monstra, než na samém počátku hry. Proto se mějte vždy na pozoru. Jak již bylo řečeno na počátku, v okolním prostředí se nacházejí také pasti. Ty proti vám mohou vystřelit šíp, hořící střelu či elektrický paprsek.

Čekají vás různě silní nepřátelé

Nepřátelé, společně s hlavním kostlivcem

Hra je to rozhodně velmi zajímavá a to i přes svůj pokročilý věk. Čeká vás v ní velké množství napětí, i herních možností, jak si příběh obohatit. Samozřejmě, že musíte ve svém putování vydržet a s trochou štěstí a šikovnosti dojít až do samého konce hry, v níž se setkáte se samotným pánem zla.

Rubrika: Počítačové hry, Recenze, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)