Skip to content


«
»

Pro úpravu vašich fotografií a obrázků je tu šikovný pomocník Photoscape

Photoscape

Pokud hledáte profesionální program, se kterým byste si mohli upravovat své digitální fotografie, pak byste měli rozhodně zbystřit. O jednom takovém bychom vám chtěli dnes říci několik detailních informací. Přináší vám mnohé základní i pokročilé funkce, které ocení i pokročilí uživatelé. Navíc je jeho použití zcela zdarma, takže si jej může vyzkoušet a následně používat opravdu každý.

Vynikající program Photoscape je zcela volně šiřitelný nástroj pro úpravu fotografií, tvorbu koláží, zachycení obrazovky a mnoho dalšího. Jak již bylo řečeno, samotný editor může pohodlně využít i laik, ovšem ostatní funkce pro tyto uživatele mohou být obtížnější. Potřebovat budete i trochu znalostí o tvorbě GIF animací, jež můžete v programu vytvářet. Všechny potřebné fotografie je nutné vybírat za pomoci integrovaného průzkumníka. Velkou výhodou je široká nápověda, v níž naleznete všechny potřebné informace o funkcích, jež jsou k dispozici.

Náhled obrázku, spolu s editačními možnostmi

Základní okno programu s funkcemi

Při spuštění programu, se vám zobrazí přehledné a uživatelsky velmi přívětivé prostředí. Zde je k dispozici vše, co budete potřebovat. Vše je organizováno do šikovného panelu, z něhož si vyberete požadovanou činnost. Je nutné však říci, že některé funkce nemají vlastní menu, ale namísto něho, se vám zobrazí vyskakovací okno. To platí i v případě Screen Capture, která vám umožní zachytit snímek aktuálního dění na monitoru. V tomto okně si můžete zvolit libovolnou část obrazovky, kterou chcete zachytit. Poté, co bude vybraná plocha zachycena, bude výsledný snímek uložen přímo do editoru, v němž jej můžete dále upravovat. Počet zachycených snímků není nijak omezen, a dokonce lze využít i automatické snímání série několika snímků za sebou.

Vkládání nové obrázku a jeho editace

Plně otevřené editační okno

Další funkcí je tvorba fotografické koláže. Umožňuje vám přidávat na stránku několik svých digitálních fotografií. Vše je velmi snadno ovladatelné. Jednoduše si zvolíte fotografie, jež poté přetáhnete na papír. Snímky mohou být umístěny vedle sebe nebo dokonce i přes sebe. Tyto koláže mohou být zajímavým zpestřením vašich internetových stránek. Velkou výhodou je i možnost změn velikostí u snímků nebo jejich ořezání. Hotovo koláž lze přímo nahrát na internetovou stránku, nebo ji uložit do počítače.

Seskupování snímků do jednoho

Z několika snímků lze udělat jednu fotografii

Fantazii se meze nekladou a v tomto programu to platí taktéž. Editační nástroje se nezaměřují pouze na snímky v kolážích. Vyhrát si můžete se všemi fotografiemi, které si do aplikace nahrajete. K dispozici máte efekty zrcadlení, změnu obrázku na sépiovou nebo černobílou verzi. Jistě vás potěší i možnost vkládání rámečků a ohraničení do vybraných fotografií. Zapomenout bychom rozhodně neměli ani na odstraňování efektů červených očí, vytváření originální mozaiky apod. Dále je možné upravovat kontrast, světlost, ostrost, barevné vyvážení či osvětlení. Velmi šikovným doplňkem je také vkládání různých objektů a to v podobě čísel, obličejů nebo bublin. Zvolit je můžete z nabízených šablon, nebo si můžete vytvořit své vlastní.

Fotoeditor pro úpravu jasu, kontrastu apod.

U každé fotografie může změnit její vhled

Neméně důležité je i hromadné upravování obrázků a fotografií. Jakmile budou v programu vloženy všech požadované snímky, můžete je začít libovolně upravovat. Na počátku je však velmi důležité říci, že provedené změny mohou být vráceny do původní podoby. Tím zamezíte nechtěnému znehodnocení upravované fotografie. Základní úprava spočívá ve změně délky stran u obrázku, zaoblování rohů nebo přesné nastavování okrajů. Všechny změny jsou zobrazeny v reálném čase, takže vždy ihned uvidíte, jak se provedená úprava projevila. V neposlední řadě lze výsledné nastavení uložit do šablony, která může být následně aplikována i na další snímky. Pamatujte však na to, že počet míst pro šablony je omezen. Ukládejte si proto vždy pouze ty šablony, u kterých víte, že je budete používat i nadále.

Velikost snímku lze jak zvětšovat, tak i zmenšovat

Úprava velikosti obrázku

Program Photoscape vám může ještě nabídnout i možnost přejmenování většího množství fotografií. Jediné, co stačí udělat, je vybrat všechny fotografie, u níž mát přejmenování provedeno a poté otevřít okno, do něhož zadáte nový název. V neposlední řadě v programu naleznete i různé filtry, které je možné na snímky aplikovat.

Každou fotografii lze změni do jakékoliv podoby

Unikátní změna u vybrané fotografie

Celkově snad není programu co vyčítat, neboť vám poskytuje takové funkce, které jsou u jiných aplikací zpoplatněny. Může se pyšnit rozsáhlým použitím, i pracovním prostředím, které je však stále přehledné, díky šikovnému rozdělení do záložek. Jedinou nevýhodou, která by snad stála za řeč je jazykové zpracování, které je stále bohužel pouze v angličtině. Pokud si však vyzkoušíte několik tlačítek, tak velmi rychle zjistíte, jak se program správně ovládá.

K dispozici jsou i šablony k různým příležitostem

Ozdobné šablony pro vkládání fotografií

Samozřejmě, že volná verze tohoto programu vám přináší určitá omezení, ale můžeme vás ujistit, že nejsou nikterak citelná. Dalo by se říci, že hlavní omezení tkví v práci pouze s jedním dokumentem najednou. To znamená, že pokud si budete chtít změnit jinou fotografii, musíte tu, na které aktuálně pracujete uzavřít a teprve poté začít pracovat na jiném. Znamená to také to, že nelze provádět pokročilé úpravy, v podobě fotomontáže, ve kterých se do sebe prolínají dva různé obrázky. Pro průměrného uživatele, který si chce své fotografie pouze upravit, je tento program zcela dostačující. Vyzkoušejte si jej i vy, abyste si o jeho kvalitách dokázali učinit reálnou představu.

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)