Skip to content


«
»

Nejúspěšnější akční hrou poslední doby je bezesporu Mafia

Mafia

Chtěli byste se podívat do minulosti, tedy přesně do třicátých let minulého století? Pokud ano, můžeme vám tento výlet nejenom zařídit, ale také zajisti, že se stanete členem zločinného mafiánského gangu. Nevěříte? Pak rozhodně vyzkoušejte tuto již postarší, ale stále velmi oblíbenou akční hru. Rozhodně nebudete svým výběrem litovat.

V akční hře Mafia, budete hrát z pohledu první osoby, a jak již bylo dříve, přesunete se o pěknou řádku let zpět v čase. Čeká na vás více než dvanáct čtverečních kilometrů volného pohybu po rozlehlé metropoli i mimo ni. Mluvit o vaší postavě jako o mafiánovi, je zatím trochu předčasné. Prozatím nejste žádným zabijákem, nýbrž obyčejným řidičem taxíku jménem Tommy Angelo. Do této postavy se vžijete po celou dobu hry. Příběh začíná jednoho dne, kdy čekáte ve svém automobilu na zákazníka. V tom vám jednou do vozidla vtrhnou dva mafiáni a přikážou vám, abyste setřásli jejich pronásledovatele, je-li vám život milí. Bohužel vám nezbývá nic jiného, než muže poslechnout a v rozlehlém městě se ztratit pronásledujícímu se autu. To nebude nijak jednoduché, neboť vaše auto příliš rychle jet nedokáže.

Rozlehlá herní mapa města

Mapa celého města i s částí venkova

Po akci vás mafiáni pozvou na schůzku, kde vám nabídnou spolupráci. Nezbývá vám nic jiného, než ji přijmout a to hlavně pro vidinu lehce vydělaných peněz. Stává se z vás nefalšovaný člen velké mafiánské rodiny. Vlastní herní příběh je velmi zajímavý s velký množstvím nečekaných zvratů. Připravené mise jsou zcela různorodé a je v nich dokonce začleněno i spiknutí, sabotáž závodního automobilu apod. Můžete čekat spoustu přestřelek, nebo automobilových honiček. Proč se tedy nevydat na zločineckou dráhu, na které vás čekají nejenom nebezpečí, ale i velké balíky peněz.

Návštěva Salieriho baru

Návštěva základny mafiánského gangu

V samotné hře budete používat automobily tak často, jako svou věrnou zbraň. Jakmile obdržíte misi, vydáte se směrem ke garážím, v nichž si vyberete jedno z mnoha zaparkovaných aut. Když jsme již zabrousili ke garážím, v nich vás čeká také koktavý automechanik Ralphie. Bude to právě on, který vás budou v průběhu hry učit otevírat uzamčená auta. Bez této dovednosti nemůžete ve městech krást auta, pokud se budete chtít urychleně někam dostat. Vozidel můžete najít ve hře několik druhů, a každý má svůj způsob otevírání zámku. Rozhodně však nesmíme zapomenout upozornit na všudypřítomnou policii. Ta vám dokáže značně znepříjemnit život, zvláště, jezdíte-li po mě stě vysokou rychlostí. Pokud zastavíte ihned, bude vám uložena pouze pokuta, v opačném případě vás zatknout nebo zabijí.

Řešení vašeho přestupku s policií

Uložení pokuty za přestupek nebo rychlou jízdu

Nyní bychom se chtěli věnovat zbraním. Protože jste v roce 1930, neočekávejte žádné supermoderní zbraně. K dispozici vám budou standardní bubínkové revolvery, automatické kulomety Thompson nebo dvouhlavňové brokovnice. Nutné je však dávat pozor na množství munice, neboť by vám mohlo lehce dojít, zrovna v průběhu těžké přestřelky. Dáte-li přednost spíše tiché likvidaci svých nepřítel, můžete k tomu použít nože nebo účinné boxery. Zbraně si můžete kupovat nebo je získávat od zabitých nepřátel. Samotné zpracování zbraní je opravdu detailní, stejně jako jejich zvuk.

Návštěva Salieriho baru

Ve hře jsou i značně krvavé scény

Vaši nepřátelé jsou neustále ve střehu. Mohou být opravdu všude. Počítejte s tím, že jak mile vás spatří, půjdou po vás. Taktéž vás mohou pronásledovat v automobilu. Za zmínku rozhodně stojí i chování dalších, neutrálních postav ve hře. Ty obvykle s křikem utečou, jakmile spatří zbraň, nebo přestřelku. Některé dialogy jsou opravdu velmi povedené. Hra je kompletně nadabovaná českými herci, takže například vaši postavu daboval Marek Vašut. Slyšet tu můžete dokonce i Petra Rychlého. Mafia je opravdu jedna z mála her, na které se čeští dabéři podíleli. Těšit se můžete rozhodně na nevšední zážitek a to jak po grafické, zvukové i příběhové stránce.

Závodění v rychlých autech

Náhled ve zmanipulovaném závodu aut

Když jsme již zmínili grafické zpracování, není mu téměř co vytknout. Vývojáři si dali záležet na zpracování nejenom na samotném městě, a některých dalších lokací, ale také na mnoha interiérech. Během hry jsou vám přehrávány i video ukázky, a tak budete vždy vědět, o co v příběhu zrovna jde. Pominout bychom rozhodně neměli ani deformační systém u automobilů, domů apod. Všechny okna mohou být rozbita, stejně tak jako blatníky či dveře od vozidla. Samotné město je velmi živé s rušnou dopravou, chodci a ostražitými policisty. Téměř na každém rohu naleznete čerpací stanice, ve které si můžete natankovat své auto. Velkou výhodou je také funkční podchod či železnice.

Vydělávání financí v taxi službě

Náhled jízdy s taxíkem po městě

Hra je v některých bodech více náročná a tak vám jistě přijde vhod i jednoduché ovládání, a to jak hlavní postavy, tak i samotného vozidla. Směr budete vždy udávat šipkami na klávesnici. Při samotném řízení máte k dispozici interaktivní mapku celého města, společně se šipkou, která vás vždy navádí na cíl dané mise. Nemůže se tedy nikdy stát, že byste se mohli omylem ztratit. Důrazně vám také doporučujeme si hru pravidelně ukládat. Nebude se vám poté stávat, že byste se museli v příběhu vracet zpět a hrát již jednou prošlé pasáže. Budete-li potřebovat v průběhu hry lékařskou péči, což se vám bude stávat jistě dost často, můžete navštívit starého doktora, který vás dá hned dohromady.

Ukázka všech možných dopravních prostředků

Názorná ukázka téměř všech automobilů ve hře

Samotné město Lost Heaven je opravdu velmi rozlehlé, jak již bylo řešeno, můžete se po něm zcela volně pohybovat a dokonce se přesunout i na venkov. Samotná metropole je rozdělena do několika sousedství. Kromě luxusních domů zde naleznete i závodiště nebo špinavé chatrče bezdomovců. Mnohé z postavených budov jsou založeny na skutečných historických fotografiích. Těšit se můžete na skutečně žijící město, a to včetně bank, kin, kostelů, požárních stanic apod. Můžete chodit po ulicích pěšky, využít nadzemní železnici nebo si prostě ukrást auto.

Levný a pohodlný způsob přepravy

Tramvajemi se můžete dopravovat po celém městě

Hra Mafia má prostě dokonalý a souvislí příběh navržený tak, aby měl hráč co největší různorodost při hraní. Každý mise se bude odehrávat v jiné části města. Pokud jste tuto skvělou akční hru ještě nehráli, pak vám ji můžeme vřele doporučit. Ale pozor, její příběh je velmi návykový.

Rubrika: Počítačové hry, Představení, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)