Skip to content


«
»

Akční hra Vietcong neztratila své kouzlo ani po deseti letech

Vietcong

Patříte mezi oblíbence akční her z prostředí války? Pokud ano, přinášíme vám dnes sice trochu starší, ale stále velmi kvalitní herní titul. Jeho děj je zasazen do partyzánské války, a to v letech 1965 až 1973. Těšit se můžete nejenom na velké množství zbraní, ale také na vzrušující boj z blízka. Samotná hra je viděna z vlastního pohledu, takže vás čekají nezapomenutelné herní chvíle, plné napětí.

Jistě mnozí hráči již předcházejícího popisu uhodli, že se jedná o akční střílečku Vietcong. Hra má spoustu skvělých vlastností, a může vám nabídnout nejenom singleplayer, ale i multiplayer, v němž spolu může hrát velké množství hráčů. Na rozdíl od singleplayerové kampaně, si můžete v multiplayeru vybrat i stranu, za kterou se rozhodnete hrát. Na výběr máte nejen Američany, ale i Vietcong. Samotná kampaň vám umožní převzít roli seržanta první třídy jménem Steve Hawkins, která nastupuje do speciální jednotky, sídlící v táboře Nui Pek. V tomto okamžiku také celá hra začíná. Mezi vaše spolubojovníky, budou patřit i vietnamský stopař Le Duy Nhut či kulometčík CJ Hornster.

Podíváte se dokonce i do podzemí

Pohybovat se budete i rozsáhlé síti tunelů

Pokud jste hru ještě nikdy nehráli, a nejste si jisti jejím ovládáním, můžete se na počátku hry pustit do tréninkové mise. Ta vás rychle a nekompromisně zasvětí do všech herních zákoutí. Trénink obsahuje několik samostatných kol, ve kterých se naučíte nejenom rychle pohybovat, ale také střílet a házet granáty. V neposlední řadě na vás čeká i netradiční zážitek a to v podobě radiové navigace, pro bombardování cílů. Vše samozřejmě vyžaduje cvik, který se ovšem naučí i úplný začátečník. Jestliže něco zkazíte, cvičná mise skončí, a vy ji budete muset absolvovat znovu. Tak se nejlépe naučíte vše ovládat. Pokud cvičnou misi nepotřebujete, můžete se vrhnout přímo do hry.

Výcvikový tábor ve hře

Úvodní výcviková mise pohybu, střelby a navigace

Samotné události v kampani jsou předvídatelné, i když vás mohou čas od času samozřejmě překvapit. Kromě nebezpečných procházek džunglí, vás čeká také spletitá síť pozemních chodeb. Nepřítel může zaútočit prakticky kdykoliv a z kteréhokoliv směru. Velký pozor si musíte dávat i na nastražené pasty, v podobě maskovaných bodců či strun s granáty. Samotné chování počítačem řízených postav se může někdy zdát nedokonalé a velmi podivné. Jako velitel skupiny, můžete ostatním vydávat různé příkazy a to jak prostřednictvím nabídky v herním panelu, tak přímými klávesovými zkratkami. Vaši muži se mohou zastavit, přikrčit nebo rozejít. Využít můžete i stopaře, který vás povede správným směrem k vytyčenému cíli.

Opatrnosti není ve hře nikdy nazbyt

Vedení vlastního týmu nepřátelským územím

Nepřátelské síly Vietcongu na vás budou téměř vždy útočit z úkrytu. Jsou velmi houževnatí a také je jich velký počet. Pokud budou zranění, dají se strategicky na ústup, stejně tak, když budou pod palbou, budou se krýt nebo ulehnou na zem. Pokud bude váš tým vždy ve střehu a připraven zaútočit, lze zaskočeného nepřítele i překvapit a kompletně zničit. Jindy však můžete být lehce zaskočeni i vy a to buď nepřátelskou střelbou, nebo pastmi. Vždy si musíte dávat pozor na záda, neboť vás může nepřítel rychle obklíčit.

Vietcong vás může snadno obklíčit

Ukázka nepřátelských členu Vietcongu

Zapomenout bychom rozhodně neměli ani na zbraně, kterých je ve hře opravdu spousta. Jsou vytvořeny podle reálných předloh a využít lze pušky M16 a AK-47, klasickou M1 Garand, kulomet M60 nebo odstřelovací pušku Dragunov. Nést můžete vždy jednu hlavní a jednu vedlejší zbraň v podobě klasického revolveru. Volit zbraně musíte opravdu moudře a to také proto, že v průběhu hry vám mohou dojít náboje. V tom případě máte jedinou možnost, vzít si zbraň zabitého člena Vietcongu. Střílet lze rychle od boku, i když se nemusíte vždy trefit. Užitečnou funkcí je přiložení zbraně do úrovně očí, čímž se stane zbraň stabilnější a lze poté střílet mnohem přesněji. Mnohem rychle se v boji naučíte využívat okolní prostředí ve svůj prospěch. Krýt se můžete nejenom plížením v trávě, ale ukrytím za stromem. Budete-li zraněni, můžete využít nejenom zdravotníka, ale také zdravotnický balíček.

Nepřátelé mohou být ukryti všude

Komunikace s ostatními členy týmu

Postupem kampaně, budete odemykat stále nové zbraně a scénáře, které lze použít v režimu rychlé hry. Singleplayer má rozhodně své kouzlo, ale pro opravdové bojové nadšence jsou zde připraveny online multiplayerové módy. Celkem jich máte k dispozici sedm, a to například Deathmatch, Team Deathmatch, nebo Capture the flag. V každé z nich budete mí zcela jiných úkol. Většinou se však jedná o vzájemné válčení s cílem zabít všechny členy protější skupiny. Přítomné bojovníky lze třídit i do jednotlivých družstev. Pro hraní multiplayeru je však nutné mít připojení k internetové síti. Někdy se bohužel stává, že se online hra v průběhu boje zhroutí.

Přímý výsadek na nepřátelském území

Nebezpečné výsadky jsou vaším denním chlebem

V každé misi budete mít k dispozici mapu s kompasem, radistu, ženistu, kulometčíka a stopaře. Každý z nich má přitom svou jedinečnou funkci, kterou můžete využívat. Radista vás kupříkladu telefonicky spojí s velitelstvím, ženista zase poskytne potřebné náboje. I v samotné hře lze mnohdy použít dělostřeleckou podporu. Musíte si však dávat vždy pozor na to, kde zrovna stojíte, aby nebyly miny shozeny na vás. Zadat je nutné vždy přesné souřadnice útoku. Při samotné hře je velmi důležité, abyste si své herní pozice ukládaly. Pokud vás zabijí, lze poté pokračovat od poslední pozice, která byla uložena. Pokud nebudete zrovna na misi, pak se budete zdržovat v základním táboře. Budete mít k dispozici své ubytování i s postelí, stolkem apod. Zde si můžete vždy pročítat deník z předcházejících misí, včetně udělených vyznamenání. Velkou výhodou je možnost, zajíst si na střelnici, v níž jsou vám k dispozici všechny odemčené zbraně. Střílet budete na terče a to jak ve stoje, tak i vleže.

Malá ubytovna v podzemí základny

Ubytovací místnost hlavní postavy

Grafické zpracování má samozřejmě své mouchy, rozhodně tak neočekávejte supermoderní grafiku. Některý mohou mít postavy netypické pohyby apod. Vše vám ovšem vynahradí zvuk, díky němuž můžete v určitých momentech slyšet hraní rádia apod. Zvuk je také používán k vytvoření reálnějšího dojmu džungle, společně s jejím okolním hlukem. Svištění vystřelených kulem kolem vás, vám dodají nádech skutečného boje. Pokud se ocitnete ve vážném nebezpečí pří přestřelce, nebo budete raněn, uslyšíte dokonce rychlé údery vašeho srdce. Zapomenout nesmíme ani na pískání a zvonění v uších, pokud blízko vás exploduje granát či jiná výbušnina. V těchto detailech je hra zcela odlišná od jiných, podobných titulů.

Navigace je důležitou součástí hry

Navigace dělostřelectva podle mapy

Samotná hra má velkou spoustu detailů, díky kterým prožijete ve hře mnoho dobrodružství. I přes svůj pokročilý věk, si stále udržuje oblíbenou u mnoha herních fanoušků. Pravdou však je, že obsahuje i některé prvky, které hru trochu kazí, jako například nepříliš povedená grafika.

Rubrika: Počítačové hry, Recenze, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)