Skip to content


«
»

Bezplatné antivirové řešení naleznete v programu AVG Anti-Virus Free

AVG Anti-Virus Free

Mnoho antivirových programů slibuje nejlepší ochranu pro váš počítač, ale jak si můžete být jejich bezpečností jisti? Dnešní doba nabízí těchto programů opravdu velké množství, a tak bychom vám chtěli přinést několik zajímavých informací o jednom z nich. Používá jej více než osmdesát milionů uživatelů po celém světě a slibuje vám, že váš počítač ochrání před nebezpečnými viry a spywarem. Přečtěte si o tomto antivirovém programu více.

Antivirový program AVG Anti-Virus Free byl vytvořen na ochranu vašeho počítače proti virům, spyware, adware nebo trojským koním. Je vybaven rezidentním štítem, který poskytuje účinnou ochranu v reálném čase tím, že provádí aktivní skenování všech souborů, a to při jejich kopírování, otevírání apod. Za zmínku jistě stojí i ochranu důležitých součástí operačních systému Windows. Program v sobě dokonce obsahuje i Emailový skener, který dokáže skenovat všechnu příchozí i odchozí poštu. Můžete tak zabránit infikování vašeho počítače nebezpečným softwarem, který by mohl být v příchozích emailech přítomen a to bez toho, aby si toho odesílatel mohl být vědom.

Přehledné zobrazení stavu ochrany počítače

Základní vzhled programu s jednotlivými funkcemi

Pro online ochranu, AVG obsahuje dvě užitečné funkce. První funkcí je AVG Active Surf-Shield, která má za úkol chránit počítač poté, co kliknete na internetový odkaz. V tu chvíli je systém vašeho počítače nejzranitelnější. Druhou funkc je Search-Shield, jež vlastně funguje ve spojení s internetovým prohlížečem. Dokáže velmi účinně kontrolovat odkazy, které se zobrazují na různých internetových stránkách a poté vám poskytnout nápověd, ve formě ikony, zda jsou bezpečné či nikoli. Samotná ikona bude vždy zobrazena hned vedle odkazu, a bude mít podobu červeného křížku, nebo zelené fajky. Díky tomu tak budete mít vždy přehled, jaké odkazy mohou bt potencionálně nebezpečné. Samozřejmě, že i přes varování, lze na odkaz vstoupit.

Skenování pro odhalení případných virů

Funkce pro skenování systému vašeho počítače

Je velmi důležité, si uvědomit, že tento program je pro osobní použití poskytován zcela zdarma. Neobsahuje v sobě žádná osobní firewall, tak jako mnoho dalších Free antivirů. Jistě vás však potěší zákaznická podpora v podobě AVG Free Forum. Samozřejmě že i tento program nabízí upgrade na profesionální verzi, která má zvýšenou ochranu. Pro běžného uživatele, který ze svého počítače posílá emailové zprávy nebo brouzdá ve volném času na internetových stránkách, je tato ochrana plně dostačující. Navíc je uživatelské prostředí kompletně zpracováno v českém jazyce, takže nemusíte mít obavu o to, zda budete všem funkcím tohoto antivirového programu rozumět. Bez problémů je zvládnou ovládat i začínající uživatelé.

Vyhledané soubory i s popisem jejich infekce

Přehledný seznam s nalezenými infekčními soubory

Nyní bychom chtěli trochu blíže specifikovat vlastní instalaci programu. Nutné je stažení instalačního souboru z oficiálních stránek společnosti. Jeho velikost je šedesát čtyři megabitů. Jakmile budete mít soubor uložen v počítači, tak je spustíte a dále se budete řídit pokyny instalačního průvodce. Poté, co přijmete licenční podmínky programu, můžete si vybrat vlastní nebo standardní instalaci. Rozdíl v nich není téměř žádný, pouze si u vlastní instalace můžete vybrat cestu, kam bude program nainstalován.

Na případné problémy vás program upozorní

Upozornění na problém v jedné součásti antiviru

Dalším krokem je vložení licenčního klíče, který je ve free verzi již součástí programu. Při vlastní instalaci, mohou dát uživatelé svolení, k odeslání anonymních informací společnosti AVG o všech hrozbách, které se podařilo zachytit. Poslední krok spočívá v registraci na uživatelské fórum, na němž můžete posléze řešit případné problémy. Samozřejmě, že tento krok není pro nikoho povinný. Záleží tak zcela na vás, zda se zaregistrujete nebo ne. Pokud registraci na počátku odmítnete, můžete tento krok udělat kdykoliv v budoucnu.

Zobrazení celkového výsledku skenování

Celkový přehled s nalezeným škodlivým softwarem

Jak už bylo řečeno, uživatelské prostředí je poměrně jednoduché a jednotlivé ukazatele vás informují o aktuálním stavu jednotlivých komponentů, včetně antiviru nebo anti-spywaru. Pokud nebude jakákoliv součást aktivní, lze ji okamžitě manuální cestou zapnout. To stejné lze provádět i u rezidentního štítu, který je ihned po instalaci deaktivován.  Aktualizace virové databáze, se provádí automaticky jednou denně. Výhodou je i možnost, aktualizovat databáze ručně. Chcete-li ji aktualizovat, stačí kliknout ne tlačítko „Aktualizovat nyní“ v levé části menu. Zbytek rozhraní si myslím není nutné představovat, nebo se v nich průměrných uživatel dokáže bez větších či zásadních problémů vyznat.

Kdykoliv lze volnou verzi updatovat

Upgrade program o nové verze funkcí

AVG Anti-Virus Free nijak zásadně nezasahuje do každodenních úkolů, včetně surfování na internetu. Panel nástrojů, dokáže pracovat jak v aplikaci Internet Explorer, tak i Mozilla Firefox. Chcete-li si otestovat účinnost tohoto antivirového programu, je k tomu dobré použít několik virových souborů z bezpečnostních webových stránek Eicar.org. Soubory jsou různých formátů, jako například ZIP a TXT. Dobrý antivirus by měl tyto soubory bez větších problémů okamžitě detekovat. Poté, co jsme tento text provedli, můžeme říci, že byly všechny soubory vyhodnoceny jako hrozby a následně eliminovány ze systému. Tato zkouška vám může říci o antivirovém programu opravdu hodně.

Nastavení skýtá řadu možností

Okno pro detailní nastavení programu

AVG Anti-Virus Free se osvědčil v mnoha náročných testech a ukázal, že může bez větších problémů držet krok s populárními a placenými antivirovými programy, jako jsou Norton nebo McAfee. Je zjištěno, že všechny soubory antivirus důkladně prověří a při sebemenší detekci nebezpečí zajistí jeho karanténu nebo odstranění. Jeho celkový výkon je na bezplatné řešení opravdu úctyhodný, stejně jako nízké zatížení systému. Na první pohled se může zdát, že tento antivirový program není tak atraktivní a nezahrnuje tolik funkcí, jako ostatní programy, ale pravý opak je pravdou. Pro ty, kteří chtějí více, než jen základní ochranu, nabízí AVG vylepšené, ale bohužel placené funkce. Všem uživatelům, kteří si chtějí vyzkoušet tento způsob ochrany, můžete AVG Anti-Virus Free vřele doporučit. Kolik byste zaplatili za placenou verzi AVG se můžete podívat zde

Rubrika: Bezpečnost, Počítačové programy, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)