Skip to content


«
»

Nová webová služba Samepage možná nahradí částečně Microsoft SharePoint

Nedávno byla uvedena do provozu nová online služba ke sdílení komunikace, dokumentů a projektů s přístupem kdekoli jste online. Je provozována na doméně Samepage.io a je příkladem služby, která by mohla alespoň částečně nahrazovat komerční Microsoft SharePoint. V základní bezplatné verzi nabízí Samepage 10 GB úložiště, zpoplatněná za 10 dolarů měsíčně (nebo 100 ročně) nabízí větší prostor. Navíc je Samepage zcela nezávislý na operačním systému a prohlížeči, což SharePoint nikoli.

Jak se registrovat

Samepage je dalším příkladem online webové služby, která běží v prohlížeči, takže máte přístup odkudkoli. Je vhodná stejně jako komerční MS SharePoint ke sdílení souborů, synchronizaci a týmové práci na projektech. Pro začátek registrace stačí zadat e-mail.

Jednoduchá registrace pomocí e-mailu
Jednoduchá registrace pomocí e-mailu

 

Začínáme s prostředím

Ověřovací e-mail dorazí do schránky za několik sekund. Po kliknutí na Verify dojde k přesměrování na stránku, kde vyplníte firmu, jméno a heslo. Je nutno vyplnit všechna políčka. Po úspěšné registraci se dostanete do webového prostředí, které již komunikuje s Vámi česky, ale některé položky jsou v angličtině.

Základní jednoduché prostředí Samepage

Základní jednoduché prostředí Samepage

Prostředí je jednoduché a laděné do zelena, barva se nedá změnit. Vše běží pod SSL protokolem s certifikáty Kerio Technologies. Nastavení neskýtá příliš mnoho voleb – je možné přidat fotografii, změnit jazyk a časové nastavení a heslo. To je v podstatě vše.

Nastavení neskýtá příliš mnoho voleb

Nastavení neskýtá příliš mnoho voleb

Strohé možnosti nastavení vidím jako jednu ze slabin Samepage. V sekci Getting Started (Začínáme) naleznete jednoduchou nápovědu k základním funkcím aplikace. Nyní můžete začít tvořit vlastní obsah v prostorech. Nebo můžete jednoduše pozvat další uživatele pomocí tlačítka Invite, se kterými chcete sdílet obsah.

Snadné pozvání dalších lidí pomocí e-mailu

Snadné pozvání dalších lidí pomocí e-mailu

 

Co vše můžeme vkládat a sdílet s ostatními

V mnohém se Samepage podobá sociální síti. Pojďme však na vlastní tvorbu obsahu. Je možno tvořit vlastní stránky v jednotlivých prostorech. Jejich hierarchii vidíme v levém podokně. Základ tvoří:

  • prostory (větší celky)
  • jednotlivé stránky v prostorech

Do vlastní stránky můžeme vkládat různé komponenty – texty, obrázky, úkoly, poznámky či videa. Nebo třeba obrázkovou galerii.

Můžeme přidat jednu z deseti komponent

Můžeme přidat jednu z deseti komponent

Po chvilce může naše stránka vypadat například takto… Br, ta zima ještě nekončí? Ale má své kouzlo.

Nahraný obrázek a úkol na stránku

Nahraný obrázek a úkol na stránku

Poté samozřejmě můžeme vytvářet další prostory a v nich stránky. Můžeme víc více prostorů, v nichž prezentujeme něco jiného. Samepage tak trochu připomíná sociální síť, přestože má za cíl především sdílení úkolů, projektů a souborů. Při vkládání obrázků do galerie není možné najednou vybrat více obrázků, výběr probíhá přes běžný dialog pro otevření souboru v operačním systému. Takhle může vypadat obrázková galerie a s komponentou odkazů. Můžete si tak vytvořit například samostatnou stránku s odkazy, událostmi a úkoly a budete stále v obraze.

Obrázková galerie a komponenta s odkazy

Obrázková galerie a komponenta s odkazy

Můžete na stránku vložit pomocí komponent cokoli, dokonce celé HTML stránky pomocí mashup komponenty. Chceme-li obsah sdílet, jednoduše klikneme na název stránky či prostoru a zvolíme Sdílení a můžeme zvolit uživatele a skupiny. Samozřejmě uživatele je nutno předtím pozvat a přidat.

Samepage funguje jako něco mezi sociální sítí ke sdílení a skutečně pracovním nástrojem typu MS SharePoint. Má své přednosti i nedostatky. Předností je běh na jakémkoli webovém prohlížeči, včetně starých verzí Internet Exploreru či na jiných operačních systémech, nízké nároky a jednoduchý vzhled spolu s jednoduchou tvorbou obsahu prostorů a stránek. Nevýhodou je absence jakéhokoli pokročilého nastavení, místy nepřeložené popisky a nemožnost například vložit více obrázků najednou.

 

MS SharePoint to sice není, ale postačí pro běžné sdílení obsahu

Náhrada za SharePoint to skutečně není, přestože má Samepage zmíněné výhody. přesto však může oslovit uživatele, kteří chtějí jednoduše sdílet obsah, synchronizovat mezi sebou úkoly, události, odkazy a další obsah. Základní bezplatná verze nabídne celkový prostor 10 GB, avšak v prostředí jsou uvedeny pouze 2 GB. Zpoplatněná verze za 10 dolarů měsíčně umožní navýšit tento prostor na 10 GB na uživatele a další možnosti. Upgrade je snadno přístupný z nabídky profilu (vpravo nahoře). Lze jej zakoupit ve 3 variantách.

Nabídka upgradu účtu ve 3 variantách platby

Nabídka upgradu účtu ve 3 variantách platby

Samepage je zajímavá služba a pro méně náročné sdílení projektů a týmové spolupráce se jeví jako dobře použitelný i se všemi přednostmi i nedostatky. Časem se snad bude služba zlepšovat a nabídne více možností. Možná časem i dožene zmíněný MS SharePoint. Dávám této službě naději a věřím ve větší rozšíření i lepší možnosti.

Rubrika: Návody, Ostatní, Představení, Recenze, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)