Skip to content


«
»

Emulaci obrazu disků, vám zajistí virtuální mechanika DAEMON Tools

DAEMON Tools

Dnes vám chceme představit další, z celé řady nástrojů, jež jsou určeny pro práci s CD a DVD médii. Mnoho počítačových uživatelů ví, že práce s image soubory se stala v dnešní době naprostou nutností, a chcete-li si spouštět image obrazy programů nebo her z CD či DVD disků, neobejdete se bez něj ani vy. Programů, které s nimi umí pracovat, je zaručeně celá řada, ovšem my vám dnes přinášíme jeden zcela unikání, který je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro profesionální uživatele. Jeho hlavními výhodami je snadná práce a také to, že zcela zdarma.

DAEMON Tools je velmi populární emulátor obrazů disků, obsahující další pokročilé vlastnosti. Lze jej použit pouze pro operační systém Microsoft Windows. Tato užitečná aplikace umožňuje připojit vaše CD, DVD, HD DVD nebo Blu-ray obrazy jako virtuální jednotky. Je známá také tím, že obsahuje několik mechanismů, jež jsou určeny k prolomení mnoha kopírovacích ochran, které jsou na discích umístěny proti neoprávněnému rozmnožování. Jak uvidíte, existuje mnoho výhod pro emulaci disků, ovšem nejdůležitější z nich je záloha vašich CD a DVD disků nebo dokonce celých kolekcí. Tím zabráníte opotřebení disků, a jejich následné problémy při spouštění v mechanice. Říká se, že pokud nejsou důležitá dat uložena alespoň na dvou místech, nejsou dokonale chráněna.

Při instalaci je možné zvolit si vlastní součásti programu

Uživatelské možnosti při instalaci

Někdo můžete řešení vícenásobného zálohování považovat za ztrátu času či zbytečné plýtvání, ovšem při ztrátě citlivých dat, poznáte, že bezpečnostní záloha se vyplatí. Další výhodou je skutečnost, že nebudete muset využívat mechaniku počítače. Ta může být nejenom hlučná, ale také v případě notebooků nebo netbooků spotřebovávat vysoké množství energie. Poslední třetí výhodou image souborů, je jejich snadné šíření a distribuce. Můžete také emulaci využít pro testování správného fungování softwaru ještě před tím, než jej vypálíte na CD nebo DVD disky. Tím můžete zabránit zbytečnému znehodnocení disku, který by se stal poté nepoužitelným. Samozřejmě, že výhod existuje mnohem více, tyto jsme vám pouze uvedli jako ty nejdůležitější.

Dvě pracovní okna umožňují pohodlnější práci

Vzhled pracovního prostředí programu

Samotná virtuální mechanika je obdobou té klasické CD mechaniky, již máte každý ve svém počítači. Je zde však jeden důležitý rozdíl, a to takový, že není uvnitř počítače obsažena fyzicky, ale je pouze softwarově emulována. Samozřejmě, že pokud není mechanika fyzicky přítomna, nemůžete do ní vložit žádný CD či DVD disk. Místo klasického disku, se k této virtuální mechanice dá připojit tzv. „obraz disku“, který můžete mít umístěn na libovolném místě pevného disku. Jakmile obraz k programu připojíte, virtuální mechanika se tak v okně „Tento počítač“ objeví jako skuteční a to navíc i s vloženým CD diskem. Je to opravdu velmi jednoduché, a zvládnou to i méně zkušení uživatelé.

Virtuálních jednotek v počítači můžete mít až třicet dva

Zobrazení virtuální jednotky v "Tento počítač"

Program obsahuje na víc i Image Editor. Díky této novince, vám bude umožněno vytvářet nové obrazy nebo upravit ty stávající. Nové Image obrazy můžete vyhotovit skrze několik přednastavených šablon, jež program obsahuje. Užitečná je i možnost rozdělení obrazových souborů na menší kousky. Díky tomu je tak budete moci posílat emailem nebo kopírovat na CD disky, dle jejich velikosti. Samotná instalace programu by se mohla zdát na první pohled jednoduchou, ovšem vyplatí se vám dávat pozor při instalačním procesu. Můžete si zcela sami vybrat všechny součásti, jež budou v programu instalovány, stejně tak jako podporu vývojářů. Jakmile bude instalace dokončena, bude automaticky vytvořena jedna virtuální mechanika.

Náhled možností, které lze s obrazy souborů vykonávat

Ovládání jednotlivých obrazů v programu

Celkem lze s programem získat až třicet dva virtuálních disků. Ty lze vytvářet i přes to, když dojdou anglické písmena, na označení jednotky. Další zajímavou funkcí je konverze dat, které převádíte na média. Rozhodně bychom neměli zapomenout ani na přizpůsobení uživatelského prostředí. Tvořit a odstraňovat můžete jednotlivé panely nástrojů, definovat si své klávesové zkratky na ovládání apod. Jistě vás také překvapí i zvýrazňování ikon či změna barvy pracovního prostředí. Vše záleží pouze na vás, jaké prostředí se rozhodnete mít.

Klasická nabídka možností s připojeným obrazem

Automatický proces spuštění po připojení obrazu

Nyní bychom vám rádi vysvětlili, alespoň stručný návod, jak si obraz disku vytvořit. Prvním krokem je vložení libovolného média do fyzické mechaniky vašeho počítače. Jakmile tak učiníte, v panelu nástrojů programu, si zvolíte možnost „Vytvořit obraz disku“. Poté je nutné si upravit všechny volby tak, jak si sami budete přát a jako posledním krok zbývá kliknutí na tlačítko „Spustit“. Následně vše program dokončí zcela automaticky. Nyní již máte vytvořenou virtuální mechaniku i obraz disku.

Široké možnosti nastavení a přizpůsobení programu

Uživatelské nastavení programu

Zbývá tento obraz přiřadit k mechanice. Přes ikonu programu v oblasti hodin, klikněte pravým tlačítkem a následně vyberete volbu „Připojit obraz“. Poté vyberte soubor v počítači. Souběžně s nabídkou připojit obraz lze využít i nabídku Katalog obrazů, ve které lze bez zdlouhavého hledání najít obraz, který byl pomocí Daemon Tools dříve vytvořen. Aplikace se snaží klást důraz na přehlednost a samozřejmě také rychlost. Díky tomu si tak bude moci vydobýt místo u mnoha uživatelů.

Program vám nabízí i vlastní tvorbu obrazových souborů

Tvorba vlastního Image souboru

Jak můžete vidět, DaemonTools není jen další emulační software. Jeho funkce, podpora různých obrazových formátů a doplňky vám dokážou značně ulehčit práci. Navíc je volná verze ke stažení zcela zdarma, takže si jej může vyzkoušet a následně používat opravdu každý uživatel. Nápověda je v programu také obsažena. Na konec je důležité říci, že program je zpracován v českém jazyce, takže se nemusíte obávat toho, že byste mu nerozuměli. Vyzkoušejte si program na svém počítači, a přesvědčte se o jeho výhodách sami.

Rubrika: Návody, Počítačové programy, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)