Skip to content


«
»

RSS – o co jde a k čemu vlastně slouží

RSS

RSS je pojem, se kterým je možné se setkávat každý den. Ačkoliv se jedná o velmi užitečný nástroj, tak stále většina lidí neví k čemu vlastně slouží.

RSS je nástroj pro sdílení a publikování obsahu internetových stránek. Existuje již třináctým rokem a poprvé s ním přišla na trh společnost Netscape. Samotná zkratka znamená Rich Site Summary, ale každý vydavatel vykládá svůj vlastní název podle struktury a novějších verzí.

Nástroj RSS používali vždy především publikační a zpravodajské servery, ale dnes je možné se s ním setkat i na běžných blozích a internetových obchodech všeho druhu. Celé RSS funguje na tom principu, že se celý obsah stránky soustředí na jedno jediné místě. K této technologii se může přihlásit každý uživatel a odebírat novinky z webu. Díky RSS formátu je možné pravidelně odebírat i celé články nebo jen části článků. Všechny informace jsou uživateli zasílány jako XML soubor, který má v názvu obsaženo RSS. Na některých webech je označován jako RSS feed, RSS kanál, RSS strem, ale v podstatě se vždy jedná pouze o RSS obsah stránek.

RSS ikona

Typický vzhled ikony pro odběr RSS

Pokud některá ze stránek, které uživatel navštěvuje, odběr RSS nabízí, tak jsou většinou označeny speciální ikonkou. Jde o oranžový čtverec se značkou signálu. Existují i podobné formáty jako je RSS, například Channel Definition Format od Microsoftu a The Atom Syndication Format. Ani jeden z nich není moc populární a proto se stal RSS nejvyužívanějším nástrojem pro sdílení a publikování obsahu webů.

Aby uživatel nějakým způsobem mohl RSS používat, tak k tomu potřebuje program, obvykle se jedná o samostatný software, webovou službu nebo o rozšíření jiného programu či prohlížeče. Těmto programům se říká RSS čtečky. Pokud uživatel program nebo rozšíření nainstaluje, tak je třeba navštívit oblíbené stránky ke kontrole, zda-li RSS odběry vůbec poskytují. Pokud ano, tak většinou stačí kliknout na ikonu pro RSS obsah, která uživatele odkáže přímo na zdroj. Ze zdroje je třeba obsah přesunout do čtečky jednoduchým zkopírováním.

Obsah se poté přidá do seznamu webů podporujících RSS a uživateli se budou pravidelně zobrazovat veškeré změny, které se v obsahu změnili a všechny novinky, které byly přidány. Celé okno RSS čtečky je tvořeno obvykle malým okénkem pro vyhledávání a velkým oknem se seznamem webů. Malé okénko je dobré používat pro filtrování obsahu. Uživatel napíše klíčové slovo článku nebo věci, kterou hledá a ve velkém okně se zobrazí výsledky hledání.

Přehled o všech novinkách

S RSS má uživatel přehled o všech novinkách a změnách

Celý systém RSS zní zpočátku vždy složitě, ale ve skutečnosti je velmi jednoduchý a jeho využívání zvládne úplně každý. Využívání RSS dokáže velmi usnadnit práci a mít přehled o všech aktuálních změnách i novinkách na všech oblíbených stránkách. Pokud uživatele technologie RSS osloví, tak není nic jednoduššího než si zdarma stáhnout čtečku a začít systém využívat. Jednou z nejvyužívanějších čteček je Google Reader, který se využívá jako internetová služba. Pokud chce uživatel software přímo do počítače tak je možné použít například RSS Xpress, FeedReader a další.

Rubrika: Návody, Ostatní.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)