Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

RapidShare, bývalá ikona stahovacích služeb, končí

Původní logo rapidshare

Pokud se vám při vyslovení RapidShare vybaví kdysi celosvětově známá a kontroverzní služba, již patříte pomalu mezi pamětníky. Pro vás poté možná mírně smutnou zprávou bude, že tato služba oznámila, že k 31. březnu 2015 ukončí své služby. Otázkou je, co přesně provozovatelům zlomilo vaz. Bude to ale nějaká kombinace dnes velké konkurence na poli služeb pro hostování souborů a právnímu tlaku, který se snaží tyto a podobné služby očistit od nelegálně šířeného autorského obsahu.

Něco málo z historie RapidShare

Služba se proslavila ještě na webové adrese Rapidshare.de, kdy se stala opravdu jedním z prvních (ne-li prvním) hostingem pro soubory (file hosting) s možností nahrávat soubory o velikosti 100 MB. Založena byla společnost v roce 2002 a umožňovala nahrávat na servery RapidSharu soubory, které bylo následně možno stahovat jedním kliknutím na odkaz. Od toho i podnázev „One-click file hosting“. Platící uživatelé mohli stahovat bez omezení, ti neplatící museli mezi stahováním souborů vyčkat vždy 15-20 minut.

Následně se služba Rapidshare stala velmi vyhledávaným zdrojem filmů, hudby a dalšího autorsky chráněného obsahu, který na ni nahrávali počítačoví piráti. Společnost takovýto obsah po stížnostech vlastníků autorských práv mazala, nicméně ten si již mezitím stačil rozšířit. Velikost jednotlivých souborů byla omezena na 100 MB (později na 200 MB), větší soubory se tak nahrávaly na server rozdělené na několik částí, většinou za pomocí komprimačního programu WinRar (s příponou .rar).

Původně byli ti, kteří nahrávali na servery obsah odměňování pokud ten byl následně stahován. Tento bonusový program byl ale později v roce 2010 zrušen, aby se společnost zbavila podezření, že bonusovým programem piráty vlastně odměňuje za nahrávání autorsky chráněného obsahu.

Nové logo Rapidshare

Nové logo RapidShare, spojené s jejím pozdějším působením

Rubrika: Novinky.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)