Skip to content


«
»

Spravujte a upravujte nejen fotografie zcela zdarma v XnView

XnView
XnView je velmi výkonný nástroj pro správu a editaci (nejen) fotografií. Je k dispozici ve verzi pro Windows a také pro Linux a MacOS s názvem XnViewMP. Je v češtině, zcela zdarma a nabízí i některé pokročilé úpravy obrazu a navíc má podporu zásuvných modulů (plug-in) nejen z Adobe Photoshop.

Na poli grafických bitmapových editorů a jako správce fotografií se řadí XnView mezi velice dobré nástroje. Pojďme si na začátek stručně shrnout klíčové vlastnosti:

 • k dispozici pro Windows, MacOS i Linux
 • rozhraní ve více než 30 jazycích včetně češtiny
 • stovky grafických formátů ke čtení, desítky pro zápis
 • základní, ale i pokročilé úpravy obrazu, filtrací a tvorby vlastních maticových filtrů
 • rozšiřitelnost dalšími moduly pro kreslení do obrazu, zásuvné moduly Adobe Photoshop (8bf), pro tvorbu prezentací
 • podpora i jiných multimediálních dat – zvuk a video
 • tvorba webových galerií, prezentací, panoramat
 • čtení metadat (EXIF, XMP, DICOM, GPS) z obrazů
 • zcela zdarma

To je základní popis XnView, který si přiblížíme v detailech. XnView se skládá ze 2 základních částí – editor a správce. V režimu editoru nabídne základní i pokročilé úpravy obrázků, v režimu správce je „grafickým Průzkumníkem“. Každá část nabízí něco. Podpora grafických formátů, se kterými umí XnView pracovat, je široká a navíc lze z webu programu stáhnout další doplňky a plug-iny. Následující obrázek zachycuje výběr formátů pro uložení obrázku, nabídka je velmi pestrá.

Množství nabízených formátů k uložení obrázku

V režimu správce nabízí XnView zejména funkce pro hromadné úpravy, dále pak tvorbu webových galerií, třídění souborů, dávkové konverze, atd. Podívejme se na vzhled v tomto režimu s nabídkou tvorby webové galerie a prezentace.

Režim správce umožní zejména provádění hromadných operací s obrázky

Je tak možno vytvořit prezentaci z celé složky obrázků, vytvořit webovou galerii či například provést zmíněné dávkové (hromadné) úpravy. To nabízí následující zobrazený dialog, kde je možné dávkově například převést obrázky do jiného formátu, oříznout je a uložit ve škále šedi. To vše je možné.

Možnosti dávkových operací a konverze jsou velmi široké

V režimu správce pak můžeme vybrat libovolné obrázky a z nich vytvořit výše zmíněnou webovou galerii (nabízená jsou předdefinovaná témata) či prezentaci, kterou pak můžeme uložit i jako spořič obrazovky.

Nyní se již přesuneme do režimu editoru, kde nám XnView nabídne úpravy obrázků, některé předčí i placené programy. Jakýkoli obrázek otevřeme buď ze správce nebo přímo pomocí nabídky Soubor-Otevřít. Editor může mít například tuto podobu:

Základní vzhled editoru může mít tuto podobu se zobrazenou fotografií

Lze nastavit zobrazení tlačítek na panelu nástrojů, přizpůsobení velikosti obrazu dle okna a další záležitosti pro pohodlnou práci. Editor nabízí základní, ale i pokročilé možnosti úprav obrázků, mezi které patří:

 • úprava jasu, kontrastu, gamma-korekce, vyvážení, kanálů
 • osvětlení, stíny
 • nastavení barev, světelnosti, odstínu, sytosti
 • ořezání obrázku, změna velikosti dle různých metod interpolace
 • filtrace obrazu jako redukce šumu, olejomalba, zaostření, negativ, mozaika, vlny, 3D rámeček, stín, atd.
 • možnost tvorby vlastního maticového filtru (konvoluční jádro)
 • korekce červených očí na výřezu, extrakce barevného kanálu
 • vkládání textu a vodoznaku do obrázku s nastavitelnou průhledností
 • a mnohé další úpravy

Možností je opravdu mnoho. Většina úprav disponuje žiým náhledem, tedy přímo v okně vidíme, jak se daná úprava promítne do obrázku. Taktéž lze vybrat jen určitou část a na tu aplikovat např. filtrace či jiné úpravy. Podívejme se na dialog Efekty, který nabízí filtrace obrazu – je zde vidět živý náhled na obrázku, resp. vybrané části.

Živý náhled efektů aplikovaných na výřez obrázku

V editoru se můžeme opravdu „vyřádit“, možností je opravdu mnoho. Třeba takto si můžeme „popsat“ co je na fotografii.

V editoru můžeme také do obrázku vložit text a popsat si například hory na fotce

Možnosti XnView tím ale nekončí. Z webu si lze stáhnout další doplňky, které funkčnost dále obohatí, např. o možnost kreslení do obrazu, nové formáty souborů, tvorba rámečků a další rozšíření. Na obrázku níže vidíme doplněk PhotoMasque pro tvorbu různých rámečků. Další stovky možností přibudou díky modulům Adobe Photoshop ve formátu 8bf, které taktéž XnView umí převzít.

PhotoMasque jako jeden z mnoha doplňků pro XnView stažitelných z webu nabízí tvorbu rámečků

XnView bychom mohli tak zařadit do kategorie aplikací k archivaci, zpracování a konverze obrazových dat. Jeho přednosti tkví v množství podporovaných grafických formátů (včetně RAW či třeba DICOM), běhu na všech běžných OS (dokonce existuje verze pro stará Windows 3.x v 16-bitové verzi). Nabízí výkonný fotoeditor s množstvím efektů, úprav a filtrací a režim správy nabídne pohodlné dávkové operace se soubory a tvorbu galerií, panoramat, atd. Jeho možnosti dále rozšiřují volně stažitelné doplňky z webu, které doplní například čtení dalších formát či nabídnou nové funkce. Poradí si s multimediálními soubory a mnohé umí přehrávat. Poslední obrázek ukazuje zobrazený přehrávač při přehrávání hudby, který je sice minimalistický, ale pro běžné přehrání zcela postačující.

Jednoduchý, avšak použitelný přehrávač při poslechu MP3 souboru.

V kategorii freeware můžeme XnView označit jako vynikající nástroj. Pod názvem XnViewMP se skrývá trošku odlišně graficky provedená verze pro MacOS a Linux, ale funkčně téměř shodná s popisovanou verzí pro MS Windows.

Stáhnout si XnView můžete zde, nebo na oficiálních webových stránkách http://www.xnview.com/en/index.html včetně popisu dalších nabízených nástrojů, např. online fotoeditor FixPicture.

 

Rubrika: Návody, Představení, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)