Skip to content


«
»

Tvorba a úprava videa přímo ve Windows s Windows Movie Maker

WMM logo

Vytvořit si vlastní video z obrázků, sestříhat záběry z dovolené či například vytvořit efektní prezentaci s přechody a animacemi – k tomu a mnohem více je možno využít videostřižnu přímo v operačním systému Windows a jmenuje se Windows Movie Maker. Není však součástí některých nižších verzí Windows.

Nejedná se o profesionální nelineární videostřižnu, má své limity, o kterých si řekneme, ale jako základní seznámení se střihem videa a tvorbu jednoduchých videí naprosto dostačuje. Stačí vzít pár obrázků, přidat hudbu, mluvený komentář či titulky a máme skvělou prezentaci. Nebo stáhneme surové video z kamery, rozdělíme snímky, přidáme efekty a přechody a video má zcela jiný ráz.
Základní okno Windows Movie Maker po spuštění vypadá následovně:

 

Základní prostředí aplikace Windows Movie Maker

 

Prostředí programu je rozděleno na tyto základní části:

 • plocha s importovanými médii (obrázky, zvuk, video)
 • časová osa videa, zvuku a titulků
 • náhledová část k přehrání videa

Práce s programem je poměrně jednoduchá. Začneme vždy tím, že zvolíme k importu data (tedy obrázky, videa, zvuk) a přetáhneme je na časovou osu. Pojďme si ukázat, jak importujeme video či obrázky.

Import obrázků, zvuku a videa

Pozor – importované video musí být ve formátu v obvyklých formátech MPEG, AVI či WMV, neporadí si např. s DivX či MKV formáty. Po importu video přetáhneme myší na časovou osu a ihned je možno jej přehrát. A hrátky s filmem začínají…

Importované video a přemístěné na časovou osu

Nyní například na začátek filmu přidáme české úvodní titulky. Z nabídky Nástroje zvolíme Úvodní a závěrečné titulky, poté vybereme úvodní titulky a již můžeme napsat text a také ihned vidíme náhled titulků s přehráním. Po stisku tlačítka Přidat titulky se automaticky zařadí na začátek časové osy a již můžeme film přehrát s našimi titulky. Můžeme si dále s titulky hrát, například změnit písmo, animaci, barvy, atd.

Možnosti vkládání titulků do videa

Podívejme se, co Windows Movie Maker nabízí v oblasti samotného střihu a efektů.Zvolíme-li v levé části okna Kolekce položku Efekty, dostane se nám na výběr 28 možných efektů, které je možno do filmu přidat. Mezi nejzajímavější patří efekt starého filmu a má 3 varianty – starý, starší a nejstarší. Odpovídá to asi filmu ze 70.-tých let, filmu pro pamětníky a poslední varianta nás přenese do času Chaplinových grotesek. Filtry můžeme aplikovat vícekrát. Jednoduše opět daný efekt přetáhneme do časové osy s filmem (mezi titulky v video). Přidejme černobílý tón a efekt starého filmu. Ve výsledku uvidíme toto:

Přidání efektu starého filmu s šedým obrazem

Nyní film dostal jiný ráz, přidali jsme k němu úvodní titulky a použili efekt starého filmu. Takhle si můžeme vyhrát s libovolným importovaným videem. Je samozřejmě možno přidat na osu více videí a spojit tak více videí v jedno.

Přidání mluveného komentáře do časové osy je také jednoduché. Z nabídky Nástroje zvolíme Mluvený komentář časové osy. Spustíme nahrávání tlačítkem, mluvíme a zastavíme komentář. Ten poté uložíme jako běžný soubor, nabízí se však jediný formát WMA. Není možné uložit například do MP3. Poté s komentářem zacházíme úplně stejně jako s importovanými položkami a přetáhneme komentář na požadované místo na časové ose. Ovládání mluveného komentáře s regulací hlasitosti vstupu:

Nahrání mluveného komentáře do videa

Nyní si předvedeme, jak vytvořit video z obrázků. Začátek bude úplně stejný, importujeme si vhodné obrázky pomocí importu médií, označíme všechny a přetáhneme na časovou osu.

Import obrázků pro tvorbu vlastního videa

Nyní jsme vytvořili základní video bez přechodů, efektů, zvuku a titulků. V podstatě video tvoří jednoduché střídání obrázků po 10 sekundách. Nyní můžeme opět si začít hrát s videem, přidávat zvuk, titulky, efekty a přechody. V části Kolekce vidíme položky Efekty (již jsme použili na předchozí video) a Přechody. To umožní mezi každý přechod obrázků zvolit vlastní animaci. Zvolený přechod opět přemístíme na časovou osu mezi jednotlivými snímky. Nelze aplikovat jeden efekt na celý film, musíme přetáhnout mezi každý přechod. Vytvořil jsem jednoduchý titulek na začátek a mezi titulky a první snímek jsem přidal přechod Kruhy a výsledek vypadá efektně – přes kruhy se postupně odkrývá první snímek. Další snímky jsou bez přechodu, musel bych zase některý přetáhnout na osu.

Přidání přechodu s kruhy vytvoří efektní prezentaci

Navíc můžeme opět na obrázky přidat efekty, přidat zvuk mluveným komentářem nebo jakýkoli jiný importovaný zvukový soubor. Zvuk je zcela nezávislý na videu a je možno ho přidat na libovolné místo na ose, zvuk se začne přehrávat v daném čase. Není tedy nutno, aby hudba hrála od začátku filmu.

Vložení zvuku na libovolné místo do videa

Po vytvoření celého videa s titulky, zvukem, efekty a přechody je čas na uložení výsledného filmu. To provedeme pomocí průvodce publikováním filmu, dostupné přímo z panelu nástrojů. Na začátku zvolíme, kam chceme video uložit – do počítače, na CD, odeslat e-mailem či záznam na kazetu na videokameru. Nejčastější možností bude počítač nebo CD. Zvolíme Tento počítač k uložení na místní počítač. Poté zadáme cestu a název filmu. Důležitým nastavením je volba kvality filmu. Máme na výběr automatickou volbu nejvyšší možné kvality, zajímavá možnost je volba komprese na určitou velikost nebo vlastní nastavení kvality, jak ukazuje obrázek průvodce.

Průvodce uložením videa nabízí nastavení kvality, avšak jen 2 formáty

Vidíme, že povolené formáty k uložení jsou pouze WMV a AVI. Bohužel není možno film uložit v jiném formátu, což je docela škoda. Microsoft striktně omezuje uložení do vlastního formátu. Není na výběr na dnešní FullHD či aspoň HD rozlišení. Uložení filmu vlastně ukazuje největší slabiny programu.

Poslední funkcí, o které se zmíním, je automatický střih, opět přístupný z panelu nástrojů. Nemusíme nic nastavovat, pouze zvolíme jednu z 6 variant a automaticky se sestříhá video dle zvolené varianty. I takto je možné video publikovat. Video pak vypadá dle vybraného stylu docela dobře. Možnosti automatického střihu:

 

Automatický střih filmu s 6 předvolbami

Windows Movie Maker je základní, ale poměrně propracovanou videostřižnou ve své kategorii. Nabídne tvorbu videa z obrázků, videa s možností přidání zvuku, mluveného komentáře, efektů, přechodů a titulků. Na běžné sestříhání filmu či tvorbu efektní prezentace je zcela dostačující a ovládání je jednoduché, většina tvorby probíhá přetahováním potřebných položek na časovou osu. Zajímavé jsou nabízené efekty filmu a přechody, které oživí video. Kreativita je v rukou uživatele, je možno film okomentovat titulky, vlastním hlasem, přechody či z filmu vytvořit efekt Chaplinových němých grotesek. Ve své kategorii je Windows Movie Maker kvalitním programem s jednoduchým ovládáním. Slabinou je omezená podpora formátů, zejména pro uložení videa.

Rubrika: Návody, Představení.

3 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

 1. dobrá recenze, díky

 2. tsauth říká

  Dobrý den,
  WMM používám aktivně, tak mne napadlo seznámit s ním více lidí. ;)

  Tom

 3. V říká

  Jak mám předělat koncovku souboru z mp4 na avi.? protože mi to ten WMM nechce zpustit :/

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)