
Výlet začíná vesmírným pohledem na zeměkouli z výšky několika tisíc mil. Vyhledávat danou lokaci pak můžete buď přímým zadáním jejího jména nebo, pokud se v krajině dobře orientujete, postupným přibližováním.
S ubývajícími kilometry výšky se v Google Earth začnou postupně rýsovat detaily vybrané ve spodní části ovládací obrazovky. Nejdříve hranice států, pak jejich názvy, a pokud chcete, tak například také čísla významnějších silnic apod.
Při pohledu asi z jednoho tisíce kilometrů nad zemským povrchem si můžete všimnout hnědých fleků ve tvaru obdélníku, které se rozprostírají po povrchu. Jde o plochy, kde je možné území zaostřit i do větších detailů než jsou jen obrysy krajiny. Není známo, proč je zobrazení některých míst omezeno jen na hrubé obrysy a někde si lze prohlédnout i podrobné detaily, ale možná je to daň za používání neplacené verze. Takovým flekem je na dvě části rozdělena například i Praha.
Naštěstí je většina evropských metropolí vykreslena do podrobnějších detailů, takže lze Google Earth použít jako výborného pomocníka při plánování cest. V tomto případě je docela užitečným nástrojem i funkce Measure pro měření vzdáleností na mapě. Jednoduše spusťte nástroj z menu Tools položkou Measure. Pak už stačí nakreslit trasu přímo na mapu a počítadlo vám řekne, kolik kilometrů jste ukazatelem myši právě procestovali.
Videoukázka práce s programem:
Již při prvním zobrazení vás jistě zaujmou položky na kartě Layers. Stačí vybrat typ objektu k zobrazení, a pokud jste dostatečně nízko nad povrchem, Google Earth všechny dostupné položky vykreslí na mapě. Na vás už je jen vybrat a kliknutím získáte podrobnější informace. Stejně jako tom bylo v předchozích verzích Keyhole, ani Earth nenabízí tuto možnost pro celý svět. Detailně si můžete prohlédnout například New York.
A pokud se chcete potěšit trojrozměrným pohledem na danou oblast, pak doporučujeme dnes již zmiňovaný New York. Kromě klasického zobrazení lze v New Yorku vidět i všechny mrakodrapy a dominanty města. Můžete se tak přímo z domu ze svého počítače kdykoliv projít po Brooklynu. Přestože se taková virtuální procházka nedá s realitou příliš srovnávat pocítíte na vlastní kůži, jak moc nám dnes počítače dokáží dát. A pokud se do procházky zobrazené na celou obrazovku maximálně ponoříte, pak zážitek může být podobný, jako byste na onom místě opravdu stáli.
Při používání Google Earth si ale musíte dávat pozor, někdy je až nebezpečný
0 reakcí
Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.