Skip to content


«
»

Sledovat aktuální letový provoz po celém světě, lze i z vašeho počítače

Flightradar24

Možná jste již někdy slyšeli, že se v daném okamžiku mohou vyskytnout tisíce letounů na obloze po celém světě. Z jednoho místa je samozřejmě nemůžete vidět, a pokud nejste letovými dispečery, tak jiná šance, jak je spatřit téměř neexistuje. Ovšem nyní máte díky online službě možnost, sledovat téměř všechny letící stroje po celém světě.

Téměř revoluční online služba Flightradar24 vám poskytne velmi snadný způsob, jak můžete v pohodlí vašeho domova sledovat letový provoz. Tato převratná služba, společně s mapou, vám může zobrazit přesnou polohu, kde se jednotlivé letadla právě nacházejí. Celé sledování je postaveno na velmi jednoduchém a osvědčeném principu ADS-B přijímačů, které mohou letadla sledovat. Bohužel, však ne všechny stroje jsou těmito přijímači vybavena.

Základní pohled na mapu letového provozu

Náhled letového provozu se žlutými ikonami letadel

Podle nynějších odhadů, je přijímačem vybaveno přibližně šedesát procent komerčních a velmi nízká část vojenských či soukromých letounů. U těch, které mohou uživatelé sledovat, lze pozorovat přesnou dráhu na mapě, včetně zobrazení podrobnějších informací. Kromě vlastního volacího linku letadla, jsou vám k dispozici ještě další užitečné informace. Na prvním místě je samozřejmě název letecké společností, jíž letoun patří, na druhém místě je volací značka, dále máte možnost zjistit, odkud a kam letí, aktuální rychlost a nadmořskou výšku a samozřejmě aktuální GPS souřadnice.

Seznam všech dostupných informací o letounu

Náhled aktuálních informací o letounu, včetně zobrazení jeho trasy

Díky všem těmto informacím, budete mít vždy přesný a hlavně reálný přehled o letounu, který můžete sledovat na mapě. K dispozici vám je i funkce chatu, prostřednictvím něhož můžete komunikovat s ostatními uživateli této online služby. Velkou nevýhodu v případě této funkce je skutečnost, že tyto stránky jsou zahraniční, to znamená, že pokud neovládáte anglický jazyk, tak se s ostatními uživateli prostě nedomluvíte. Což je rozhodně do určité míry velká škoda, neboť dalších uživatelů je opravdu hodně.

Obrázky různých typů letadel

Snímky některých letadel světových společností

Jistě by se dalo říci, že online služba Flightradar24 je vytvořený hlavně pro uživatele, jež mají oblibu v letectví. To samozřejmě pravda je, ale jistě tímto „online radarem“ nepohrdne ani široká veřejnost. Jak již bylo zmiňováno dříve, tak kromě mnoha podrobných informací o letadlech, máte možnost vidět jejich aktuální podobu na obrázcích. Ty jsou umístěny u každého seznamu, jakmile na ikonu letadla kliknete. Jsou zde také používány dva typy barevných ikonek. Žlutá označujete aktuální polohu letounu v reálném čase. Druhá, oranžová, zase poslední známou polohu před méně než pěti minutami.

Zobrazení všech letounů, rozdělených dle barvy

Ikony všech letadel, které jsou od sebe barevně rozlišeny

Mnohdy se vám stane, že sledovaný stroj náhled zmizí. Rozhodně se o něm nemusíte bát, nebo snad propadat panice, že se letadlo zřítilo. Toto „zmizení“, je zapříčiněno tím, že ADS-B přijímače mohou radary sledovat pouze do určité letové výšky. Jakmile stroj klesne pod tuto hranici, tak ikonka z mapy zmizí. Další šikovnou pomůckou, je barevná čára za letícím strojem, která vám názorně ukazuje, odkud letadlo letí.

Samotná mapa světa, je plně interaktivní a tak vám může nabídnout, kromě klasického pohybu i detailní přiblížení nad zvolenou oblastí. Podle úrovně přiblížení se samozřejmě mění i aktuální měřítko vzdálenosti.  Velkou výhodou je zobrazení nejenom názvů měst, ale také všech mezinárodních i vnitrostátních letišť, jež existují. Na mapě jsou zobrazena pomocí modrých terčíků. Samozřejmostí je zobrazení státních hranic, silnic apod.

Pohled na přistávající stroj na Pražské letiště

Náhled právě přistávajícího letadla na letiště v Praze

Nyní bychom vás chtěli, alespoň okrajově seznámit s menu nabídkou, kterou naleznete v horní části obrazovky. Zde jsou pro většinu uživatelů důležité jen dvě tlačítka. Prvním je, již zmiňovaný chat a druhým široká databáze. Ta vám může nabídnout seznamy všech známých leteckých společností, společně s jejich logy, dále seznamy letišť, konkrétních letadel nebo jejich tras. Jakmile si na jednu vybranou volací značku kliknete, zobrazí se vám pravidelná letová trasa této linky. U některých strojů, máte možnost trojrozměrného zobrazení pilotní kabiny a aktuálního výhledu z kokpitu.

Uživatelské nastavení s nabídkou databáze

Nalézt si můžete jakýkoliv stroj, letiště nebo leteckou společnost

Tento jedinečný nástroj vás jistě zaujme, a strávíte u něj dlouhé chvíle, neboť jeho zpracování a reálnost je opravdu výjimečná. Navíc jej nemusíte nijak instalovat a k jeho sledování, vám postačí pouze připojení k internetu a jakýkoliv webový prohlížeč. Grafická stránka tohoto leteckého radaru se řadí k těm více podařeným, a to hlavně díky skvělému zpracování map. Zapomenout bychom rozhodně nechtěli ani na široké možnosti, které můžete u jednotlivých letadel využívat, včetně 3D animace kabiny.

Rubrika: Ostatní, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)