Skip to content


«
»

Domácí planetárium vám umožní pozorovat hvězdy i za bílého dne

Stellarium

Pokud často a rádi pozorujete noční oblohu se stovkami zářících hvězd, máme tu pro vás dnes opravdu netradiční program. S jeho pomocí, budete moci pozorovat hvězdné nebe kdykoliv si jen vzpomenete a navíc na kterémkoliv místě planety. Zajištěno je plně trojrozměrné prostředí, jež vám zajistí naprostou reálnost.

Program Stellarium představuje velmi profesionálně a také realisticky zpracované virtuální planetárium, které vám umožní nerušené pozorování hvězd. Nebudete dokonce potřebovat žádný drahý dalekohled, nebo jinou hvězdářskou pomůcku. Vše naleznete přímo v tomto programu. Samotná instalace vám bude trvat jen několik sekund. Bohužel však jeho nevýhodou je provoz, který je více náročný na systém. Ihned při instalaci si máte možnost zvolit jazyk, kterým bude s vámi aplikace komunikovat. Samozřejmě, že v nabídce nebude chybět ani český jazyk.

Nastavení vlastní polohy

Nastavit si můžete libovolné místo kdekoliv na světě

Po úspěšné instalaci se program automaticky spustí, a vy se tak dostanete na základní pohled ve virtuálním planetáriu. Základní pozorovací místo je nastaveno na oblast Paříže, ale samozřejmě máte v nastavení možnost si jej změnit. Také je jistě velmi zajímavá časová reálnost, která se řídí podle aktuálního času počítače. Pokud si tedy program spustíte ve dne, uvidíte kolem sebe denní oblohu a v noci naopak. Ve dne však máte možnost „zapnout“ atmosféru, která vám zobrazí všechny hvězdy, které v denním svitu nebyly zpozorovatelné.

Základní pohled v programu

Náhled základního pohledu při spuštění programu

Nyní bychom vás chtěli, alespoň okrajově, seznámit s ovládacími prvky. Standardně se dá program ovládat počítačovou myší. Tažením myši lze pohled natáčet na všechny strany a pohybem kolečka jej můžete přibližovat nebo oddalovat. Díky tomu si tak můžete detailně prohlédnout jakoukoliv planetu, mlhovinu nebo třeba letící satelit. Přibližování lze provádět do obrovských vzdáleností, takže z malé tečky na obloze, ve finále uvidíte detailně zpracovanou planetu. To samé ovládání lze vykonávat i na počítačové klávesnici. Pro otáčení pohledu využijete šipky a pro přibližování klávesnice Page up nebo Page down. Ke všem funkcím v programu, jsou přiřazeny klávesové zkratky, kterými je můžete pohodlněji ovládat.

Možnost přiblížení planety Jupitera

Náhled přiblížení jakéhokoliv vesmírného objektu

V základním okně programu vám jsou k dispozici dvě základní menu, které jsou umístěny na levém a spodním okraji obrazovky. Samozřejmě, že každá z nich je určena pro jiné užití. V levém menu je vám k dispozici nabídka polohy, ve které si můžete určit přesné místo na zeměkouli, odkud chcete hvězdy pozorovat. Druhou nabídkou je datum a čas, který si zde můžete libovolně nastavit. Třetí nabídka v pořadí nastavení oblohy a pohledu. Zde si máte možnost nastavit vše od mihotání hvězd, přes krajinu, po hvězdnou mytologii. Nesmí zde chybět ani vyhledávací okno pro nalezení určitých objektů či planet. Poslední dvě nabídky v sobě ukrývají nápovědu a také uživatelské nastavení programu.

Dva ovládací panely programu

Náhled postranních ovládacích panelů

Spodní menu slouží ke zcela jinému účelu. S jeho pomocí si můžete v programu nastavovat různá zobrazení. Prvními třemi tlačítky můžete spojit souhvězdí čarami, zobrazit jejich popisy nebo dech beroucí kresby. Další slouží pro zobrazení horizontu nebo ekvatoriální mřížky. Užitečnou funkcí je označení světových stran na mapě, abyste se na ní mohlo lépe zorientovat.

Zobrazení nákresů všech souhvězdí

Náhled obrazů všech souhvězdí na nebi

Hned vedle můžete využít tlačítko „atmosféra“, která vám odkryje noční oblohu a to i uprostřed slunečného dne. Samozřejmě nesmějí chybět ani volby pro zobrazení názvů planet, satelitů či mlhovin. Přepnout lze aktuální pohled i do celoobrazovkového režimu. Jako poslední jsou zde tlačítka pro zrychlení, zpomalení nebo úplné zastavení času. Přímo na domovské stránce programu, máte také možnost si stáhnout další vesmírná tělesa a objekty, které do programu můžete snadno vložit.

Detailní pohled na vzdálenou mlhovinu

Na přiblížení daleké mlhoviny je opravdu nádherný pohled

Tento skvělý a dozajista netradiční program si jistě na svém počítači vyzkouší každý příznivec hvězdářství. Široké funkce, a možnosti, jež vám nabízí při zkoumání vesmíru, slibují netradiční zážitky. Jako třešničkou na dortu je tu také skutečnost, že je vám k dispozici zcela zdarma a navíc v českém jazyce. Vyzkoušejte si jej na svém počítači i vy, vřele vám jej můžeme doporučit.

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)