Skip to content


«
»

Vesmírná strategicko-budovatelská hra Space Colony neztrácí lesk ani v dnešní době

Space Colony

Strategicko-budovatelská hra, ve které se vydáte kolonizovat neznámou planetu, kdesi daleko ve sluneční soustavě. Děj hry se odehrává dvě stě let v budoucnosti, ve které lidstvo vytěžilo poslední nerostnou surovinu z planety Země. Vaším úkolem bude v roli mladé, odvážné dívky vybudovat zcela novou kolonii, do které by se mohlo lidstvo usadit.

Space Colony je strategickou hrou, která obsahuje dvě základní úrovně řízení. Na první úrovni budete muset zvládnout výstavbu supermoderní základny, zatímco na druhé úrovni na vás čekají nevypočitatelné vztahy mezi členy vaší posádky. Tyto úkoly jasně čerpají z oblíbeného herního díla The Sims. Ačkoliv není přítomen multiplayer, hra vám může nabídnout velké množství možností, mezi které patří nejenom kampaň, ale také samostatné mise s neomezenou dobou hraní. Velkou výhodou je integrovaný editor map, se kterým si můžete vytvořit své vlastní herní úrovně. Můžeme vás ubezpečit, že vás hra připoutá k počítačům na velmi dlouhou dobu. Součástí hry je také cestovní ruch, který je zapotřebí pro plnění cílů v pokročilých úrovních. Pro turisty můžete stavět hotely, nákupní centra a také přistávací plochu pro raketoplán.

Velký hotel, společně s raktoplánem

Velkolepý hotel pro vesmírné turisty

Široké herní možnosti vám umožní nejenom stavbu základny, ale také budování vlastního hornictví, zemědělství či dokonce cestovního ruchu. V jednotlivých kampaních, budete mít množství cílů, jež musíte bezpodmínečně splnit. Nejčastěji jsou to cíle typu, získání určitého množství peněz, zpracování přesného počtu vesmírných kuřat či postavení přesně daného množství lamp. Poté, co tyto cíle splníte, se můžete přesunout do další náročné mise. Chcete-li úspěšně splnit všechny mise, musíte si postavit odpovídají těžební stroje, se kterými budete získávat například křemík či železo z pod povrchu planety. Je nutné ke každému zařízení přiřadit i jednoho člena vaší posádky, a to za předpokladu, že na tuto činnost řádně vyškolen. Postupem času, budete mít k dispozici celkem dvacet členů posádky, s naprosto rozdílnými charaktery a také potřebami.

Kolonie společně s atributy postavy

Náhled do jednotlivých atributů členů kolonie

Velmi důležitou součástí hry je spokojenost jednotlivých členů, která přímo závisí na různých osobních potřebách. Ty zahrnují nejčastěji jídlo, osobní hygienu či sociální potřeby. Musíte také počítat s tím, že někteří členové spolu budou dobře vycházet a někteří se stanou úhlavními nepříteli.

Náhled jednoho typu fartmářského zařízení

Farma pro chov vesmírných kuřat

Dosažení cílů je v kolonii je v zásadě velmi jednoduché. Pokud budete těžit všechny zdroje, které ke své činnosti potřebujete. Přitom stačí přiřadit vyškolené kolonisty k provozům jednotlivých surovin a poté už jen sledovat, jak vše hladce běží. Problém však nastává v okamžiku, kdy vás kolonista není vyškolen na práci, ke které byste jej chtěli přiřadit. V tom případě máte na výběr dvě možnosti. Jednak postavit knihovnu, ve které se bude učit. Tento způsob je ovšem velmi časově náročný. Druhým, poněkud rychlejším řešením, je výstavba virtuálního školícího centra, díky kterému bude vyškolen během krátké doby.

Pohled do zařízené základny kolonistů

Náhled vybavených místností kolonie

Rádi bychom se vrátili ještě ke spokojenosti jednotlivých členů vaší kolonie. Pokud jsou vaši kolonisté nešťastní, protože mají hlad, zranění nebo jsou jen znudění, musíte je přiřadit k odpovídající činnosti v infrastruktuře vaší základny, které splňuje konkrétní potřebu. Můžete je například poslat do restaurace, lékařského centra či na disko taneční parket. Neméně důležitý je i spánek, díky kterému mohou nabrat potřebnou energii. Čím více jsou kolonisté spokojení, tím budou pracovat delší dobu. K dispozici budete mít i bar, solárium, vířivku, saunu, sportovní centrum s posilovnou, boxerský ring nebo sprchu.

Obranný kybernetický voják

Obrázek obranného droida, jež může chránit vaši kolonii

Vaše základna se můžete stát terčem útoku nepřátelských mimozemšťanů, takže si musíte najít čas i pro stavbu obranných zařízení, jež vás ochrání. Kromě generátorů silových polí, budete mít k dispozici i laserové věže, či kybernetické obranné vojáky. Proto, aby vám obranné prvky fungovaly, však potřebujete energii, kterou vám zabezpečí obří baterie. Ty musíte, jako každý jiný prvek nejprve vytěžit a vyrobit. Pokud vám baterie dojdou, bude vaše základna téměř bezbranná. I když budete mít spoustu různých cílů, jako je zachování energie, a hladiny kyslíku v základně, těžbu zdrojů a jejich nákup a prodej na trhu či obranou základny před nepříteli, vždy je obvykle splníte stejným způsobem.

Zásobovací sklad kolonie

Velikost skladu, do kterého ukládají roboti všechny suroviny

Hra vám může nabídnout tři stupně herní obtížnosti, takže v případě náročného nastavení se u hry jistě mnohokrát zapotíte. To platí zejména v pozdějších misích, a v galaxii režimu, ve kterém budete hrát jednotlivé mise s konkrétní skupinou kolonistů a cílů. Herní rozhraní je vybaveno velkými, barevnými tlačítky, jež umožňují rychlý přístup k různým stavbám a údržbě. V režimu kampaně, však budou všechna zařízení, které lze postavit, odemykána postupně. Vaši kolonisté budou mít často určité verbální narážky, které vám pomohou diagnostikovat problémy, které se časem objeví.

Panel s přehledem životně důležitého kyslíku

Obrazovka velícího střediska s množství energie a kyslíku

Ale abychom hru pouze nechválili, kromě hodně kvalitních herních možností obsahuje i své neduhy. Základním problémem je pouze jeden nastavený pohled na vaši základnu. Na rozdíl od většiny manažerských her, Space Colony neumožňuje uživatelské přiblížení nebo otočení obrazu. To je velmi nevýhodné, zvláště, hledáte-li určití znaky nebo pomůcky, jež jsou zakryty za dalšími objekty.

Detailní pohled na těžební zařízení

Těžební zařízení na zpracování křemíku

Co se naopak tvůrcům povedlo je odpovídající techno soundtrack, který se výborně hodí k tématu hry. Mezi jednotlivými kampaněmi, herními úrovněmi v galaxii módu a editoru map, nabízí hra dostatek kvalitního příběhu, který je zpracován v působivé 2D grafice. Vyzkoušejte si hru na vlastní kůži a zachraňte lidstvo před zánikem.

Rubrika: Počítačové hry, Představení, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)