Skip to content


«
»

Historie světově oblíbeného komunikačního programu Skype

Skype

Ještě před desíti lety, se nikdo nedokázal představit, že v blízké budoucnosti, si budou moci lidé volat zcela zadarmo. Přitom nebude vůbec záležet na tom, zda budou ze stejného města, vesnice, státu, kontinentu nebo třeba polokoule. Nejenom, že s dotyčnou osobou budete moci hovořit, ale navíc ji budete moci i vidět, hrát s ní hry, nebo provádět konferenční hovory, ve větší skupině uživatelů.

Zcela převratným a revolučním se stal na poli internetových hovorů program Skype. Jistě bychom v dnešní době jen těžko hledali počítačového uživatele, který neví, k čemu je tento program určen. Za velmi krátkou dobu se stal nejpoužívanějším a nejoblíbenějším programem na světě. Dnes bychom vás chtěli pozvat hlouběji do historie tohoto komunikačního pomocníka.

Základní myšlenku k němu dali Niklas Zennstrom a Janus Friis, když na počátku roku 2003 vytvořili a začali prodávat aplikaci, pro sdílení souborů. Jejich program Kazaa se stal opravdovým hitem a tak přišli s myšlenkou, tento program více rozvinout a umožnit tak, aby se mohli uživatelé navzájem telefonicky spojit, navíc zcela zdarma. Hlavním problémem se stal problém, jak spojit vzájemné hovory, bez nutnosti centralizovaných serverů nebo jiné pokročilé infrastruktury. Jediné, je zapotřebí, je mít program Skype v počítači nainstalován. Myšlenka to byla skvělá a zcela inovativní. Díky promyšlené strategii, poskytnou program všem uživatelům zdarma, se stal komunikační program celosvětově populární. Zvláště proto, že v té době bylo konvenční volání po světě značně drahé či dokonce nemožné.

Vzájemný videohovor dvou uživatelů

Uskutečněný videohovor přes program Skype

Z ušlechtilé myšlenky, se za nedlouhou stal problém, a to proto, že bylo zapotřebí nalézt finance na další rozvoj a údržbu. Tvůrci nechtěli tak oblíbený program uživatelům zpoplatnit, a tak přišel spásný nápad. Byla vytvořena placená služba, která umožňovala uživatelům programu Skype, volat nebo přijímat hovory z běžných telefonů, ovšem za mnohokrát nižší cenu, než byli lidé zvyklí platit za normální hovory. Velmi důležitá je i skutečnost, že v mnohých zemí, je tento komunikační program zcela zakázán. I když můžete prostřednictvím tohoto programu volat téměř na jakákoliv čísla, nouzová linka 112 podporována není.

Elektronický číselník pro vytáčení čísel

Základní okno pro volání na klasický telefon

Registrování uživatelé jsou označeni jedinečnými Skype jmény, které mohou být ukládány v adresáři programu. Skype tedy v moderní době umožňuje všem registrovaným lidem komunikovat pomocí zpráv nebo hovorů. Hovory mohou být uskutečňovány mezi dvojicemi uživatelů, nebo mezi větším množstvím v hromadných hovorech. Jak již bylo řečeno, k dispozici je zde i zasílání zpráv pomocí chatu. Standardně jsou zde k dispozici emoční ikony, tedy „smajlíci“, ukládání historie zpráv, zobrazení uživatelských profilů nebo online stavové indikátory, které vám ukážou, zda uživatel je připojen či nikoliv.

Začátkem roku 2011, začal být program využíván pro videohovory i na zařízení iPhone. Využít lze tento program i na chytrých telefonech, s operačním systémem Android. V souvislosti s používáním i na přenosných zařízeních, byly vydány nové verze, které mohli být využívány nejenom v počítačích, s operačním systémem XP, Vista, 7, 8, ale i v Linuxu, Ubuntu či Windows Phone. Programátoři se jistě jen tak nezastaví, a co nevidět, nás opět překvapí s horkou novinkou nebo doplňkem pro tento komunikační program.

Skype v systému Ubuntu

Náhled okna v operačním systému Ubuntu

Jako poslední bychom se chtěli podívat na samotnou bezpečnost programu. Kdo vám zaručí, že nemůžete být během hororu odposlouchávání? Díky bezpečné komunikaci, které je šifrována, nemusíte mít o své soukromí strach. Vše pracuje na nejmodernějším principu a bezpečnostní algoritmy vás dokážou spolehlivě ochránit ve všech dobách. Díky přezdívce, kterou si samo při registraci zadáte, budete pro ostatní uživatele zcela anonymní. Za zmínku stojí rozhodně i některé vlastnosti, díky kterým mohou uživatelé skrýt svou přítomnou v programu. Nejsou však speciálně určeny proto, aby poskytovali anonymní komunikaci. Tato možnost zatím v komunikačním programu Skype není přístupná.

Náhled hlavního menu v chytrém telefonu

Verze programu v chytrém telefonu se systémem Android

Dalo by se říci, že nejnovější službou je podpora pro všechny uživatele, která je podporována prostřednictvím internetových stránek společnosti. Kontakt lze provádět nejenom pomocí emailových zpráv, ale také živého chatu. Samozřejmostí jsou i nové verze, které se od sebe liší nejenom svým vzhledem, ale také ovládáním. V nejnovější verzi vás čeká vysoká kvalita hovorů, či indikátor kvality hovoru. Značného pokroku se dočkal i seznam uložených kontaktů, ve kterém můžete mnohem rychleji vyhledávat. Vyskytne-li se jakýkoliv kontakt, který vás bude obtěžovat, lze jej trvale zablokovat, popřípadě nahlásit.

Seznam kontaktů, kterým můžete volat

Seznam telefonních kontaktů

Funkcí tohoto populárního programu je opravdu velmi mnoho. Pokud jsme vás tímto článek zaujali, vyzkoušejte si program na vlastní kůži. Je velmi šikovným pomocníkem, zvláště, chcete-li komunikovat se svými přáteli, či kamaráda zcela zdarma. Výhodou je také skutečnost, že program je kompletně zpracován v českém jazyce. Dokonce máte možnost, nahrát si do programu svůj portrét, pod kterým bude váš kontakt u ostatních uživatelů uložen.

Rubrika: Ostatní, Počítačové programy, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)