Skip to content


«
»

Ujměte se výstavby svého vlastního zábavního parku ve hře RollerCoaster Tycoon

RollerCoaster Tycoon

Dnes vám přinášíme sice trochu starší, ale stále ještě velmi oblíbenou zábavnou strategie, v níž se zhostíte vedení a výstavby vlastního zábavního parku. S počátku si budete muset na vše teprve zvyknout, ale můžeme vám slíbit, že jakmile se všemu naučíte, bude vás hra jistě bavit. V následujících řádcích bychom vám chtěli dát několik rad a tipů pro začátek.

Zcela první díl hry RollerCoaster Tycoon je kombinací správy zábavního parku a budovatelské strategie, v níž budete dokonce moci sami navrhovat horské dráhy. To ovšem poněkud předbíháme. Na samém počátku je třeba říci, že celkový princip hry je velmi jednoduchý – otevřít a úspěšně vést celý zábavní park. Na výběr máte celkem dvacet jedna různých scénářů, které se ovšem odemykají postupně. To znamená, že na samém počátku si bude moci spustit čtyři základní scénáře, po jejímž úspěšném splnění se vám zpřístupní další. K dispozici budete mí dokonce i výukový tutoriál, který vás naučí všem základům, jenž potřebujete pro úspěšné budování parku znát. Jednotlivé scénáře skrývají již otevřené zábavní parky, nebo je budete muset teprve vystavět. Vždy však máte předem dané úkoly, které spočívají v dosažení určité návštěvnosti nebo zisku.

Základní náhled herní obrazovky

Přiblížení jednoduché atrakce

Stejně jako u mnohých ostatních her, i RollerCoaster Tycoon využívá izometrický úhel zobrazení herní mapy. Samotnou mapu, můžete otáčet o devadesát stupňů v každém směru. Zobrazit si můžete i mřížky na terénu, abyste mohli snadno a přesně určit velikost budov, chodníků, jezer apod. Stejně tak můžete manipulovat i se samotným terénem a to nejčastěji při jeho snížení nebo zvýšení. Vše samozřejmě stojí peníze. Velmi důležité je také odstraňování zeleně a to nejčastěji stromů, které mohou překážet při výstavbě nové atrakce nebo obchodu. Včas a velmi dobře si vše promyslete, neboť zeleň již nelze vrátit zpět. V samotné hře je několik rozdílných tipů stromů, keřů i květin.

K dispozici jsou vám různé scenérie

Ukázka možnosti dekorace v parku

Máte možnost vybudovat různé atrakce a stavby pro své zákazníky, od vzrušujících jízd, přes tobogány, mírné či vodní jízdy, až po prodej jídla, suvenýrů či výstavbu toalet. K dispozici vám bude například autodrom, skluzavka, houpačky, 3D kino, autíčka, lodičky apod. Vzrušující jízdy jsou nejzajímavější a samozřejmě, že mnozí z hráčů se rozhodnou v první řadě postavit velkolepou horskou dráhu. Jakmile si vyberete z předem daných podob horské dráhy, můžete ji umístit volně do terénu. Je ovšem nutné kromě samotné dráhy umístit také východ, vchod nebo čekací pás. Na počátku budete mít přístup pouze k základním atrakcím, a stánkům, ale za investované peníze do výzkumu, vynaleznete zcela nové typy zábavy a technologií. Postarat se musíte i jídlo a pití. Vybrat si můžete ze široké škály obchůdků, prodávajících hamburgery, hranolky, zmrzliny, pizzy, popcorn apod. Zapomenout nesmíme ani na balónky, suvenýry, hračky apod.

Postavit lze i různé typy stánků

Pohled na prodejní stánky ve hře

Jak již bylo zmíněno výše, součástí hry je velké množství horských drah. Na své si však přijdou i návrháři tratí. Vytvořit si lze vlastní horskou dráhu, kterou si sami postavíte z jednotlivých součástí. K dispozici budete mít nejenom klasické prvky, jako jsou stoupání, klesání, ohyby, či zrychlovače, ale také vodní přejezdy, nebo automatický fotoaparát pro pořízení snímků z jízdy. Můžete si vybrat z velkého množství prvků. Menším problémem, tedy pokud se to tak dá nazvat, je reálná fyzika. Hra totiž využívá fyzikálního algoritmu, dle skutečného světa. To znamená, že pokud dráhu postavíte nedbale, může dojít k nebezpečné havárii. To bude mít za následek okamžité snížení návštěvnosti a také pokles tržeb. Samozřejmě, se tomu dá předejít a to pomocí testovací jízdy ještě před tím, než trať otevřete pro návštěvníky. Tato možnost je dostupná u všech atrakcí ve vašem zábavním parku.

Svou atrakci si lze i pohodlně postavit

Ukázka konstrukce horské dráhy

Během hry budete moci sledovat všechny návštěvníky vašeho parku. Ať už se již budou potulovat jen tak po parku, nebo se budou bavit na některé z vybudovaných atrakcí. Navíc si budete moci přečíst, co si dotyčný návštěvník myslí, jaké má potřeby nebo kde všude již byl. Velkou výhodou je tzv.“sledovací funkce“. V okýnku návštěvníka označíte šipky a od té doby vám budou přicházet detailní zprávy, co vybraný návštěvník dělá, na které atrakce chodí, či jaké potraviny jí. To je velmi užitečné pro průzkum mezi návštěvníky. Pro vše, co můžete ve svém parku vybudovat, potřebujete samozřejmě finance. Ty vám plynou nejenom z prodaných lístků na atrakce, koupených jídel či použitých toalet, ale také ze vstupenek do samotného zábavního parku. Ceny můžete libovolně upravovat, a to v závislost na úrovni parku.

Stavba závodního okruhu autíček

Ve hře můžete navštívit i slunný Egypt

Zcela unikátní jsou také zvukové efekty. Těšit se můžete na jekot lidí na atrakcích, zvuky autíček apod. Velmi zajímavé je také to, že zvuky jsou poziční. To znamená, že pokud vláček cestuje zprava doleva, bude zvuk puštěn nejprve z pravého reproduktoru a poté až z levého. Grafické zpracování hry není vůbec špatné. Nemůžete sice očekávat strhující grafiku, ale i tak vás stávající podoba rozhodně neurazí. Vše je věrně zpracováno, a využit budete moci i průhlednosti přírody, atrakcí, podpěr nebo neviditelných návštěvníků. To je velmi užitečné zvláště tehdy, chcete-li se přesvědčit o čistotě parku.

Čistota cest je velmi důležitá

Kontrola a údržba cest v parku

Zapomenout bychom rozhodně neměli na samotné zaměstnance parku. Najmout si můžete především uklízeče, který se postará o úklid zvratků po návštěvnících, o sekání trávníku či zalévání květin. Dále vám je k dispozici i mechanik. Ten je důležitý zejména pro opravy poškozených atrakcí nebo pravidelné provádění údržby. Neméně důležitým je i policista. Jeho úkolem je dohlížet na bezpečnost a předcházet vandalství, v podobě rozbitých laviček nebo osvětlení. Posledním je chodící maskot. Ten dokáže rozveselit dlouho čekající návštěvníky. Zcela unikátní je v parku i měnící se počasí. Jednou bude na vaše návštěvníky pražit slunce, po druhé přijde zase bouřka a déšť. Kvůli tomu můžete návštěvníkům nabídnout na prodej i deštníčky.

Ukázka hodnocení parku

Detailní pohled na hodnocení parku

Na závěr bychom vám chtěli ještě říci něco malé o finančním přehledu vašeho parku. K dispozici je vám interaktivní tabulka, se všemi náklady a výnosy. Do začátku si budete moci vzít dokonce i úvěr, který po čase splatíte. Proto, abyste ve svém parku zvýšili návštěvnost, můžete pořádat různé akce. V první řadě je to volný vstup do parku nebo na nějakou předem vybranou atrakci. Dále lze poskytnou poukázku na jídlo či nápoje zdarma. Na to vše je potřeba peníze vynaložit, ovšem vše se vám vrátí zase zpět.

Rubrika: Počítačové hry, Recenze, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)