Skip to content


«
»

Úprava obrázků a fotografií je s programem PhotoFiltre opravdová zábava

PhotoFiltre

Tímto článek, bychom vám dnes chtěli blíže představit jednoho z nejpoužívanějších pomocníků, který se používá pro úpravu obrázků nebo fotografií. Ač nutné profesionální verzi zakoupit, ta volná je k dispozici pro domácí nekomerční využití zcela zdarma. Je též vhodná i pro méně zkušené počítačové uživatele.

Bezplatná verze PhotoFiltre je velmi dobře vypadají editor, s několika profesionálními nástroji, které můžete použít pro dosažení efektivních výsledků při práci s digitálními fotografiemi. Co se týče uživatelského prostředí, to je vytvořeno nanejvýš přehledně a navíc jsou všechny důležité funkce logicky seřazeny. Zapomenout rozhodně nesmíme ani na použití nápovědy, která vás do všech funkcí dokonale zasvětí.

Náhled ovládacího panelu programu

Jednotlivé funkce jsou přehledně seřazeny

Vybrané obrázky lze do programu vložit standardním přetažením, vložením pomoci ikony „Otevřít“, nebo naskenováním z připojeného skeneru. Nejprve bychom chtěli představit rychlý přístup k nejdůležitějším nástrojům, které slouží pro úpravu obrazu. První dvě tlačítka „Automatické úrovně“ a „Automatický kontrast“, slouží pro pohodlnou úpravu kontrastu a vyvážení bílého zobrazení v obrázku. Tyto dvě tlačítka jsou velmi užitečné a to zejména proto, že vám dokážou uspořit drahocenný čas. Pokud se podíváme dále na horním panelu nástrojů, uvidíme další tlačítka pro ruční korekci obrázků.

Náhled základního okna programu

Zobrazení základního okna s vloženým snímkem

Další tlačítka v pořadí nabízejí funkce, které umožňují uživatelům manuální změnu jasu, kontrastu, sytosti barev a Gama korekci. Samotné ovládání těchto tlačítek není nijak náročné a zvládnou ji bez problémů všichni, kteří si již někdy nastavovali jas na své televizi pomocí dálkového ovladače. Výsledky jsou zobrazovány v reálném čase a tím umožňuje uživatelům, aby se rozhodli o provedení dalších úprav, nebo zda provedené změny vrátí zpět. Díky tomu se tak nemusíte obávat toho, že byste svůj obrázek jakkoliv trvale znehodnotili.

Možné použití filtrů u snímků

Nabídka celé řady nejrůznějších filtrů pro snímek

Díky všem grafickým funkcím, mohou i začínající uživatelé sami experimentovat s úpravou svých obrázků. Ještě nezmiňovanými funkcemi jsou i převody obrázků na černobílé, postupné rozmazávání, rozostřování nebo naopak doostřování či přeostřování všech obrázků. Provádět to lze hromadně na všech, nebo pouze na vybraných snímcích. Všechny změny, jsou pravidelně ukládány a to proto, abyste o ně v případě zhroucení počítače nepřišly.

Úprava obrázku do černobílé podoby

U snímků lze provádět i libovolnou změnu barvy

Trochu podrobněji, bychom se chtěli zmínit o možnosti využití mnoha filtrů. Kromě již zmíněného rozostření a doostření, můžete použít různé reliéfy nebo umělecké zobrazení. V něm můžete využít zobrazení pomocí komiksu, olejomalby, černou tužkou, inkoustem nebo uhlím, či krví. Za zmínku rozhodně stojí i různé deformace, které máte u obrázků k dispozici. Mezi základními naleznete například rybí oko, vír, elipsu, vlnky, sklo nebo odraz na hladině. Dále máte možnost přiřadit si ke snímku rámeček, nastavit hrany, strukturu nebo dvojbarevný reliéf. U portrétových snímků vám přijde vhod i redukce červených očí.

Použití komiksového filtru

Náhled komiksového filtru na obrázku

V pravé části obrazovky jsou všechny klasické pomůcky pro vlastnoruční úpravu vybraných snímků. Mezi těmi základními nesmí chybět oblíbené kapátko, kouzelná hůlka, kreslení čar, barevné vyplňování, sprej nebo guma. Využít budete moci dokonce i různé štětce nebo obrázkové razítka či retušovací nástroje. Zmínit nesmíme zapomenout ani různé automatické obrazce, jako jsou obdélník, elipsa, kosočtverec, trojúhelník nebo polygon. Pokud si chcete na svém snímku upravit i barvy, máte jich v tomto programu na výběr opravdu hodně. Kromě padesáti základních odstínů, máte možnost definování svých vlastních barev, které si následně přidáte do nabídky. Při výběru z barevného spektra, máte možnost nastavení jak odstínu, tak i sytosti nebo světlosti.

Barevné spektrum pro výběr vlastní barvy

Na výběr máte velké množství různých barev

Jako u každého grafického editoru, tak i zde jsou možnosti pro libovolné ořezávání snímků, jejich zvětšení nebo naopak zmenšení. Jakmile si své snímky upravíte do požadovaného výsledku, můžete je uložit do počítače ve formátech JPEG, GIF, BMP, PNG, TIFF nebo RLE. Druhou možností je přímý tisk z programu na připojené tiskárně.

Tento profesionální grafický editor vám nabízí nespočet možností, jak své fotografie můžete ozvláštnit. Rozhodně vás díky němu bude úprava bavit, neboť vám můžete kromě bohatých funkcí, nabídnout i přehledné a srozumitelné pracovní prostředí. Rozhodně vám jej vřele doporučujeme.

Rubrika: Ostatní, Počítačové programy, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)