Skip to content


«
»

Jak na správné číslování stránek ve Wordu

Vytváříme-li v textovém editoru Word složitější a delší dokument, pravděpodobně budeme chtít očíslovat stránky. Už jen kvůli obsahu. Čísla stránek se umisťují do záhlaví či zápatí stránky a má mnoho možností formátu. Mnozí lidé však neví, jak správně číslovat, pokud chceme začít jinou stranou než první a případně začít číslování od konkrétního čísla. K tomu jsou potřeba oddíly, se kterými mnoho i pokročilejších uživatelů zápolí.

Microsoft Word ani v nejnovějších funkcích nenabízí poměrně jednoduchou funkci typu „čísluj od třetí strany a začni číslem 4″. Ne vždy totiž chceme číslovat od první stránky, na které je např. titulní stránka dokumentu, např. diplomové práce, viz obrázek:

Titulní stránka referátu, kterou nebudeme chtít číslovat

Titulní stránka referátu, kterou nebudeme chtít číslovat

Číslování stránek lze jednoduše vložit pomocí volby příkazu Čísla stránek na záložce Vložení. Ve starších verzích Wordu než 2007 v nabídce VložitČísla stránek a otevře se dialogové okno. Můžeme si vybrat vložení do záhlaví či zápatí.

Čísla stránek lze vkládat do záhlaví či zápatí stránky

Čísla stránek lze vkládat do záhlaví či zápatí stránky

Pokud takto vložíme číslování, skončí to tak, jak jsme nechtěli. Očísluje se i titulní strana, která nemá být číslována. V dialogu formátu číslování můžeme zvolit formát i od jakého čísla má číslování začít. Dialog je stejný od Wordu 2000.

Volba formátu číslování

Volba formátu číslování

 Poté již zvolíme z nabídky kam se má číslování umístit, případně ještě změnit jeho formát (viz předchozí obrázek). Výchozí číslování však skončí očíslováním i titulní stránky, což v tomto případě nechceme.

Nyní nastává práce s tzv. oddíly dokumentu. Jsou to části, které jsou samostatnými celky dokumentu a tak se tváří i pro číslování stránek. Vyskytují se často dokumenty, kde například chceme jinak číslovat např. římskými číslicemi úvodní stránky nevztahující se k hlavnímu textu, poté hlavní text běžným číslováním a nakonec přílohy již číslovány být nemají. K tomu slouží oddíly. Klikneme na konec té stránky, kterou nechceme číslovat (či chceme jinak) a zvolíme v záložce Vložení příkaz Konec stránky. Tím se vloží konec oddílu a další stránku již můžeme číslovat samostatně jako nový oddíl. Tedy, v našem případě klikneme na konec titulní stránky.

Nyní můžeme začít číslovat další stránku jako samostatný oddíl od čísla stránky 1. Tedy na stránce již nového oddílu opět zvolíme na záložce Vložení možnost Čísla stránek a zvolíme formát. V dialogu na předchoím obrázku zvolíme volbu Začít od a napíšeme (poměrně nelogicky) 0. Tím začne stránkování této stránky od stránky 1. Nesmíme dát možnost Pokračovat z předchozího oddílu. A znovu si můžeme zvolit libovolné formátování a číslo stránky již bude správně

Opět zvolíme formát číslování stránek, formátů je nabízeno mnoho

Opět zvolíme formát číslování stránek, formátů je nabízeno mnoho

Na titulní stránce máme možnost jakkoli upravit záhlaví či zápatí, stačí dvojklik na záhlaví/zápatí a otevře se možnost úpravy. Zvolíme-li možnost Jiné na první stránce, můžeme do záhlaví/zápatí první stránky napsat cokoli jiného, viz příklad.

Možnosti záhlaví a zápatí

Možnosti záhlaví a zápatí

V tomto případě bychom ani nepotřebovali oddíly a jednoduše na první stránce by se uvedlo něco jiného, případně nic. Vystačili bychom si s dialogem formátu číslování. Avšak často potřebujeme různé části dokumentu číslovat odlišně a k tomu slouží tzv. oddíly, se kterými si uživatelé neví často rady. Díky nim tak můžeme efektivně a správně číslovat stránky dle naší potřeby odlišným způsobem např. hlavní text a přílohy. Stačí jen za poslední stránku se stejným číslováním vložit konec stránky (oddílu) a tím dáme Wordu najevo, aby se další stránky posuzovaly jako samostatný celek. Možností formátu číslování je mnoho, stačí si jen vybrat. Díky oddílům si však nemusíme hledat čísla stránek, od kterých bychom chtěli číslovat.

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy. Tagy: .

2 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

  1. Dobrý den, mám takový problém a nikde jsem na něj nenašla odpověď. Píšu knížku a potřebovala bych, abych měla na jedné stránce 2 čísla, protože mám stránku danou na šířku a rozdělenou na dva sloupce a potřebuju, aby každý sloupec šel očíslovat, ale nemůžu na to zaboha přijít…poradí mi někdo?

  2. admin říká

    Dobrý den, domnívám se, že dvě čísla na jednu stranu nedostanete, platí pravidlo „jedna strana = jedno číslo strany“. Jako lepší řešení bych viděl nastavit si menší velikost strany a při tisku atd. můžete vytisknout dvě strany na jeden list. Dostanete tak dvě (např. A5tky) na jeden list A4.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)