Skip to content


«
»

Opomenutý program Galerie médií z MS Office ke správě klipartů

Galerie médií

Balík Microsoft Office obsahuje kromě hlavních programů také několik opomíjených nástrojů. Jedním z nich je Galerie médií, který slouží ke správě klipartů. A to nejen těch součástí MS Office. Můžeme nahrát kliparty ze složky či například ze skeneru a vytvářet si nové kolekce klipartů.

Kliparty používáme často k oživení dokumentů a webových stránek. Program Galerie médií je šikovným doplňkem, pomocí něhož můžete snadno spravovat své kolekce klipartů, tedy grafiky, kterou používáme často v různých dokumentech. Samozřejmě kliparty můžeme vkládat přímo v programech MS Office, ale tento program umožní spravovat a přidávat vlastní kolekce.

Vkládání klipartů do dokumentu v MS Wordu

Vkládání klipartů do dokumentu v MS Wordu

Program Galerie médií je správcem (nejen) těchto klipartů, které můžeme použít nejen v prostředí MS Office, ale kdekoli jinde. Základní okno obsahuje 2 části – levá zobrazuje složky klipartů, pravá pak samotné kliparty. Základní struktura obsahuje 3 složky – Vlastní kolekce, Kolekce sady Office a Webové kolekce.

Galerie médií se zobrazenými kliparty sady MS Office a složkami

Galerie médií se zobrazenými kliparty sady MS Office a složkami

Kliparty sady MS Office jsou pečlivě roztříděné do kategorií, některé obsahují pouze 1 klipart. Místní nabídka ke každému klipartu umožňuje provést s ním patřičné akce, jako například zkopírovat jej do jiné kolekce a popsat jej klíčovými slovy, která se použijí pro vyhledávání.

Nabídka ke klipartu umožní jej zkopírovat jinam, práci se schránkou a úpravu klíčových slov

Nabídka ke klipartu umožní jej zkopírovat jinam, práci se schránkou a úpravu klíčových slov

Vrátíme se do složky Vlastní kolekce. Zde můžeme vytvářet nové kolekce klipartů, které poté budeme moci použít v sadě MS Office při vkládání. Jsme-li ve složce Vlastní kolekce, pomocí nabídky Soubor můžeme vytvořit novou kolekci (složku). Zobrazí se jednoduchý dialog, který vybízí k zadání umístění a názvu.

Vytvoření nové kolekce je velmi snadné

Vytvoření nové kolekce je velmi snadné

 Kolekce je vytvořená, ale zatím prázdná. Můžeme ji naplnit 3 způsoby:

  • automaticky
  • manuálně
  • nahrát obsah ze skeneru či fotoaparátu

Možnosti jsou dostupné opět v nabídce Soubor.

Nahrání obsahu do kolekce

Nahrání obsahu do kolekce

První možnost Automaticky umožní automatické prohledání obsahu pevných disků a zařazení nalezených klipartů. Druhá volba Bez pomoci je volbou pro manuální volbu složky, ze které chceme obsah nahrát. A třetí možnost umožní nahrání obsahu ze skeneru či fotoaparátu, např. webkamery. Automatické hledání prohledá dostupné jednotky (můžeme určit) a poté nabídne vhodný obsah (obraz či zvuky) k zařazení do kolekce. Volíme zaškrtnutím příslušné složky.

Možnost automatického importu médií do kolekce

Možnost automatického importu médií do kolekce

Pokud víme, kde máme uložen vhodný obsah, zvolíme možnost Bez pomoci a je možné vybrat konkrétní složku. V dialogu najdeme složku a poté přidáme soubory, které vybereme. Následně jsme tak naplnili novou kolekci ze složky.

Nově vytvořená kolekce naplněná kliparty ze složky

Nově vytvořená kolekce naplněná kliparty ze složky

Nyní můžeme kliparty například popsat klíčovými slovy, která charakterizují obrázek. Například jeho význam, barvu či cokoli jiného.

Přidání klíčových slov je snadné

Přidání klíčových slov je snadné

Mezi výchozí klíčová slova jsou zařazeny názvy složek z originální cesty, odkud jsme kliparty importovali. Poté již nebude problém klipart najít pro klíčové slovo úsměv, které jsme přidali mezi klíčová.

Hledání klipartů dle klíčových slov je pak snadné

Hledání klipartů dle klíčových slov je pak snadné

A tak stejně poté můžeme vkládat tyto nové kliparty v programech MS Office a hledat je. Samozřejmě jsou použitelné jako obrázky i mimo Office.

Galerie médií je jednoduchý program pro správu klipartů (nejen) pro použití v aplikacích MS Office. Umožní tvořit nové vlastní kolekce klipartů, popisovat je klíčovými slovy a vyhledávat. Nabízí nejen kliparty, které jsou součástí MS Office, ale můžeme vytvářet i nové kolekce. Zajímavá je možnost automatického importu prohledáním disků.

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)