Skip to content


«
»

Na diagramy, schémata a kresby s online aplikací Diagrams Online

Diagrams Online

Webová aplikace Diagrams Online, dříve pod názvem Diagramly, je aplikací pro tvorbu různých vývojových diagramů, schémat, nákresů, včetně UML modelování. Má hned několik předností – je (téměř kompletně) v češtině, vzhledem připomíná běžnou aplikaci, vše běží v prohlížečí pomocí JS bez nutnosti instalace nějakého doplňku a výsledný soubor je možno snadno uložit v různých formátech. Nabídka pro práci je skutečně bohatá, nechybí UML prvky, prvky Cisco pro modelování a návrh sítí či stovky klipartů.

Existuje spousta programů pro tvorbu nákresů, diagramů a schémat, například bezplatný program Dia či komerční Microsoft Visio. Oba tyto programy však musíte instalovat. Diagrams Online je webovou aplikací a instalovat tak nemusíte vůbec nic. A přitom nabízí prakticky stejné možnosti jako běžná aplikace. A navíc je téměř kompletně v češtině.

Diagrams Online běží v prohlížeči a vzhledem připomíná běžný program

Diagrams Online běží v prohlížeči a vzhledem připomíná běžný program

Síla programu tkví nejen v přehledném rozhraní, ale zejména v nabídce prvků. Diagrams Online nabízí stovky prvků a tím se aplikace uplatní v nejrůznějších odvětvích:

  • tvorba vývojových diagramů
  • UML modely, včetne Use-Case, ERD a dalších modelů pro návrh IS
  • elektrotechnická schémata
  • kresby, náčrty, ilustrace s využitím stovek dostupných klipartů
  • tvorba síťových modelů s využitím Cisco prvků
  • průmyslové modely
  • firemní prezentace s grafikou, zajímavé jsou kliparty iOS se zařízeními od Apple
  • a mnohé další

Možnosti jsou skutečně značné a kategorií prvků nabízí aplikace skutečně dost. Bohužel popiskyprvků jsou anglicky. Ty přeloženy nejsou, stejně jako některé položky v nabídkách, například v nabídce rozvržení.

V nabídce jsou prvky elektrotechniky, UML, nechybí ani Cisco či stovky klipartů

V nabídce jsou prvky elektrotechniky, UML, nechybí ani Cisco či stovky klipartů

Kliparty jsou skutečně povedené, včetně těch iOS, které jsou navíc barevné a stínované. Nechybí ani ilustrace grafického rozhraní a například tak můžeme vytvořit působivou prezentaci. Všechny tvary jsou vektorové, tudíž ani při zvětšení nedochází ke ztrátě kvality. Nechybí ani podpora UML prvků.

Diagrams Online lze použít i pro působivé prezentace

Diagrams Online lze použít i pro působivé prezentace

Zatím je veškerá práce však někde na webu. Samozřejmě nechybí uložení a to rovnou v několika formátech. Uložení provedeme pomocí nabídky Soubor a příkazem Export a můžeme si vybrat z několika formátů, ve kterém chceme práci uložit. Nechybí SVG ani PDF.

Možnosti uložení nabízí PNG, PDF i vektorový SVG formát

Možnosti uložení nabízí PNG, PDF i vektorový SVG formát

Diagrams Online je velmi zajímavá a propracovaná webová aplikace s jednoduchým ovládáním, na jaký jsme běžně zvyklí. Díky použití čistého JS není potřeba ani žádný doplněk a běží tak ve všech prohlížečích a na různých operačních systémech. Všechny objekty jsou vektorové, nedochází ke ztrátě kvality. Aplikace nabízí stovky klipartů, tvarů a dalších prvků ke tvorbě nejrůznějších schémat, diagramů a ilustrací. Předností je také podpora exportu do různých formátů. Nabízí také plnou podporu pro UML modelování procesů a návrhů IS. K aplikaci je dostupná komunitní nápověda a fórum a taktéž videotutorial na YouTube. Obojí však pouze anglicky.

Rubrika: Ostatní, Představení, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)