Skip to content


«
»

Nezapomínejte své data zálohovat, pomůže vám při tom Backup & Recovery 2011

Backup & Recovery 2011

Zálohování dat ve vašem počítači, by mělo být samozřejmostí každého počítačového uživatele, který nechce ztratit své osobní soubory. Na internetu, je zálohovacích nástrojů opravdu velké množství. My vám dneska jeden z nich představíme trochu blíže, abyste mohli udělat vlastní představu o jeho funkcích a možnostech. Oproti svým předcházejícím verzím má značné množství vylepšení, které se snaží navázat tam, kde starší verze skončily. Pokud vás zálohování zajímá, rozhodně nepřestávejte číst.

Zálohovací program Backup & Recovery 2011 obsahuje velmi užitečného průvodce, který vám pomůže s prováděním vaší první zálohy. Celý proces se za chvíli lehce naučíte ovládat. Tento program je velmi dobrou volbou pro zálohy multimediálních souborů, dokumentů a emailů (podpora pouze Outlook, Windows Mail a Outlook Express). Zapomenout bychom rozhodně neměli ani na zálohování kompletního pevného disku, nebo pouze jeho oddílů. K dispozici je podpora široké škály míst, kam můžete data zálohovat. Vaše soubory mohou být uloženy nejenom na pevných či externích discích, ale i na těch síťových. Samozřejmostí je vypalování dat na CD, DVD nebo Blu-Ray disky. Novinkou, kterou lze v této verzi využít je zálohování a následné obnovení dat z FTP nebo SFTP serverů.

Přehledné pracovní prostředí je samozřejmostí

Základní vzhled uživatelského prostředí

Získáte rozsáhlý a přizpůsobitelný seznam, který zahrnuje i filtry, jež zajistí, aby byly zálohovány jen ty soubory, které opravdu potřebujete. Navíc všechny zálohované archívy, budou chráněny bezpečnostních heslem proti zneužití. Samotný zálohovací proces, může být spuštěn jednak manuálně ihned, nebo může být i naplánován. Vybrat si můžete například zálohu při každém spuštění počítače, každý den, týden, měsíc apod. Program sám o sobě dokáže pracovat s většími disky, než jsou klasické pevné, externí či přenosné.

Přehled fyzických disků

Zobrazení všech pevných disků v počítači

Samozřejmě, že je nutné si uvědomit, že aktuální velikost zálohovaných dat, přímo ovlivňuje délku vlastního procesu. V testech byla prováděna záloha dat o velikosti sto gigabitů, která trvala bez mála jednu hodinu. Existující sice i rychlejší zálohovací programy, ale na druhou stranu tuto nevýhodou kompenzuje program Backup & Recovery 2011 svou jednoduchostí a snadným ovládáním. Dokonce může běžet nerušeně na pozadí, zatímco vy budete na počítači pracovat.

Tabulka pro nastavení automatických záloh

Nastavení automatického zálohování dat

Jakmile si program spustíte, budou vám zobrazeny jen základní funkce. Takže proto, abyste si mohli udělat úplnou představu o tom, co program umí, musíte zvolit pokročilé rozhraní. Musíte vás však upozornit, že to je mnohem složitější. Ale i tak vypadá velmi dobře, jako ostatní aplikace od programátorů Paragon. Pokud jste již o nich jakoukoliv jinou aplikaci používali, nebudete mít s tímto programem vůbec žádné problémy. Rozšířené rozhraní obsahuje přehledné a srozumitelné průvodce, jak spustit například přírůstkové zálohování. To vám zabezpečí, že nebudou zálohovaná ty data, která již jsou, ale budou se přidávat pouze ty, co byla nově přidána. Díky tomu si tak budete moci snížit čas a volné místo potřebné na zálohování.

Široké možnosti při zálohování

Výběr místa pro uložení zálohy

K dispozici jsou také jednoduché nástroje pro kopírování diskových oddílů nebo celých disků, včetně možností přesunutí svého operačního systému na větší pevný disk. Program se bude snažit volný prostor při ukládání dat co nejlépe a nejefektivněji využít. Schopnost aplikace, používat filtry znamená, že se můžete vyhnout kopírování jednotlivých typů souborů. Nastavení je opravdu velmi snadné. Stačí si v příslušném filtru zvolit přípony souborů, které nechte zálohovat. O ostatní se již postará program sám. Využít můžete i několik základních nástrojů pro disky. Můžete je například vytvářet, formátovat, skrývat nebo naopak zobrazovat, přiřazovat písmena jednotkám apod. Funkcí zde naleznete opravdu velké množství.

Uživatelské nastavení vám nabízí bohaté funkce

Náhled uživatelského nastavení programu

Snad nejvíce fascinující, jsou možnosti obnovení, které Backup & Recovery 2011 nabízí. Může se pochlubit s mnohem větší škálou možností, než konkurenční programy. Pokud ve vašem počítači nastane problém s bootováním, nebudete si moci přirozeně spustit ani na tento program. A tak vám bude umožněno vytvořit záchrannou bootovací zálohu, kterou budete moci v případě problémů obnovit. I volná verze programu nabízí příplatky za nástroje, které mohou vyřešit problémy se systémem bez toho, abyste jej museli zálohovat a později obnovovat. Vše je zcela dobrovolné, a a těchto nástrojů není nutné využívat. Samozřejmě, žádný nástroj není stoprocentní, a tak vám zůstane obnova systému, jako poslední využitelná možnost.

Podrobné informace o zálohovaných souborech

Zálohovaná data na pevném disku

Klíčovou vlastností této verze je podpora funkce, Adaptive Restore, díky níž byste měli být schopni spolehlivě obnovit zálohu operačního systému na zcela nový disk. Hlavním důvodem je to, že všechny potřebné ovladače, budou již v záloze obsaženy. Celkově se dá říci o tomto programu to, že má více než dostačující vylepšení oproti původním verzím. Za vaši pozornost jistě stojí rozšířená podpora hardware, zálohování vámi vybraných dat na FTP a SFTP servery, bezpečnostní šifrování nebo filtrování dat při kopírování na pevný disk.

Přehledné zobrazení všech plánovaných zálohovacích procesů

Seznam plánovaných zálohování

Pokud přidáte všechny spolehlivé a vysoce konfigurovatelné základy předchozí verze, pak dostanete velmi silný nástroj pro bezpečné zálohování. Kdykoliv si můžete své zálohované soubory opět obnovit na vámi vybrané místo. Pro méně zkušené počítačové uživatele, kteří si nejsou zcela jisti použitím tohoto zálohovacího programu, je přímo v něm připravena rozsáhlá nápověda. Ta vám srozumitelně vysvětlí všechny využitelné funkce. Pokud tedy hledáte solidní, spolehlivý, flexibilní způsob, jak chránit své osobní a cenná data, pak rozhodně vyzkoušejte právě program Backup & Recovery 2011.

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)