Skip to content


«
»

Jak na zálohování dat s programem Uranium Backup?

Uranium Backup

Všechny vaše data ohrožují denně nejrůznější hrozby, které se nacházejí v internetové síti. Proto byste si měli vždy ukládat kopie svých souborů na bezpečná místa, odkud je lze kdykoliv opět obnovit. I přestože, může zálohování souborů vypadat jako náročný úkol, pro který je třeba mít profesionální nástroj, dnes bychom vás chtěli přesvědčit o opaku. Přinášíme vám dnes skvělý a hlavně jednoduchý zálohovaný program, který udělá všechnu práci za vás.

Uranium Backup je vynikající řešení, které se zaměřuje na potřeby všech počítačových uživatelů a to od začátečníků, až po pokročilé, kteří vyžadují pokročilé funkce. Ve své základní verzi je program zcela zdarma, takže ji mohou uživatelé bez obav vyzkoušet. Samotná záloha dat může být prováděna nejenom na externí disky, ale i vzdálené servery a to díky integrovanému FTP klientovi. Zapomenout nesmíme ani na možnost zálohování dat na disky CD nebo DVD. Způsob zálohy je opravdu pouze na vás, díky čemuž můžete využít například kombinaci dvou různých způsobů.

Uživatelské prostředí programu Uranium Backup

Náhled prostředí s nabídkou komprese

Uživatelské prostředí je nejenom přehledné, ale i velmi jednoduše ovladatelné. V levé části obrazovky je nabídky k samotnému zálohování, společně s konfigurací jednotlivých voleb. Ty jsou zobrazeny ve stromové podobě. Na pravé straně jsou zobrazeny všechny důležité informace, které je dobré vědět. Jakmile kliknete na zobrazená okna, budete mí k dispozici například přehled o plánovaném zálohování. Zde můžete vidět datum a čas posledního zálohování, celkový čas jeho trvání, počet zálohovaných souborů apod. Velkou výhodou je i automatické zasílání emailových upozornění na aktuálně prováděnou zálohu. Samozřejmě, že toto lze využít pouze poté, co do nastavení vložíte svou emailovou adresu. Následně vám na něj bude odeslána informační zpráva.

Náhled uživatelského nastavení

Možnost nastavení jednotlivých voleb

Vytvoření plánovaného zálohování je poměrně jednoduché a to i pro zcela nezkušeného uživatele. Hlavním důvodem je i názorný průvodce, který vás celým procesem provede krok za krokem. Tohoto průvodce lze kdykoliv zrušit, nebudete-li chtít od něj další rady. Nedílným a vlastně nejdůležitějším úkolem, je volba zdrojového a cílového adresáře, z níž budou požadovaná data zálohována. Samotným zdrojem může být nejenom složka či diskový oddíl, ale i celý pevný disk. Je však nutné, abyste velikost zálohovaných dat brali v potaz, při výběru vhodného místa pro jejich uložení. V případě, že dané místo nebo médiu nebude dostatečně veliké, nebude moci být proces dokončen.

Výběr času pro automatické zálohování

Nastavení časového zálohování

Pro plánování zálohy, si můžete vybrat jeden ze čtyř plánů, které dokážou tento proces naplánovat na určitý den nebo měsíc v roce. Prostřednictvím této funkce, si tak budete moci zálohování naplánovat dopředu, takže na něj nebudete muset stále myslet. V menu „volby“, si lze následně zadané příkazy doladit. Velkou výhodou je i vytvoření složky pro zálohu, do které je možné přidat nejenom den, ale i datum nebo čas prováděné zálohy. Toto je velmi užitečné, zvláště v případě vyšší zálohovací frekvence. Zajištěn budete mít vždy rychlý přehled s možností řazení složek dle data jejich vytvoření.

Podrobné informace o zálohování

Informace o posledním zálohovacím procesu

Na záložce „ZIP komprese“, si můžete nastavit stupeň komprese, ochranu záložního souboru nebo šifrovací algoritmus. Na výběr máte z několika možností, včetně AES 256-bit, AES 192-bit, AES 128-bit nebo PKZIP classic. Rozhodně je velmi důležité upozornit, že je zcela na vás, jaké soubory budou při zálohování podrobeny kompresy a jaké nikoliv. K dispozici jsou vám i výše šifrovací algoritmy, díky kterým budou vaše soubory dokonale chráněny. Pokud budete chtít data zašifrovat, můžete to provést jednoduše a to přímo z kontextové nabídky. Samotné přístupové heslo můžete zadat do šifrovacího programu sami.

Grafické zpracování zálohovacích míst

Pro uložení záloh, lze zvolit několik míst

Další funkcí programu Uranium Backup je možnost automatického spouštění souborů či aplikací před a po zálohovacím procesu. Všeobecně lze říci, že tento program, lze spouštět se samotným startem operačního systému. Zcela ojedinělou možností je okno, umístěné v systémové liště, které vás bude podrobně informovat o právě probíhající operaci. Všechna oznámení, budou naopak zobrazeny v bublinovém zobrazení.

Výběr souborů pro zálohování

Ukázka výběru souborů, určených pro zálohování

V neposlední řadě můžete ze zálohování vyloučit systémové či dočasné soubory. Problém může nastat i se složkami, pro které nemáte dostatečná práva, ty zálohovat bohužel nelze. Na druhou stranu vás jistě potěší i možnost, pro práci se zamčenými soubory. Aplikace může provést čtení a detekci takovýchto složek. Jakmile bude detekován neúspěšně provedený příkaz, budou vám zobrazeny protokoly, díky nimž máte velkou šanci problém nejenom nalézt, ale také vyřešit. Obecně jsou protokoly k dispozici u každé prováděné operace, a to z informačních důvodů.

Průběh jednotlivých zálohovacích procesů

Sledování zálohovacích procesů

Celkově se dá říci, že program Uranium Backup je dobrým a přehledným pomocníkem s integrovaným FTP klientem. Zanedbatelné není ani ZIP šifrování všech zálohovaných dat. Ovšem na druhou stranu, je vše zpracováno v anglickém jazyce, a to včetně varování. Vyzkoušejte si program sami a rozhodněte se, zda pro vás užitečný bude či nikoliv.

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)