Skip to content


«
»

Na organizování a prohlížení fotografií, můžete vyzrát s programem Helicon Photo Safe

Helicon Photo Safe

Pro mnoho uživatelů je klasická správa velkého množství vlastních fotografií značně nepřehledná. Z toho důvodu existuje velké množství programů, které se snaží tuto práci co nejvíce usnadnit. Některé nabízejí dokonce i pokročilé funkce, jiné zase pouze ty základní. V dnešním článku bychom vám rádi poskytli několik užitečných informací o jednom programu, který jsme si mohli vyzkoušet na vlastní oči. Kombinuje v sobě několik šikovných funkcí, které se vám při organizaci svých digitálních fotografií jistě budou hodit. Navíc si můžete při instalaci vybrat i český jazyk, které bude poté program používat. Pojďme se tedy na jeho hlavní výhody a nevýhody společně podívat.

Řešení, o kterém jsme zde mluvili, nese název Helicon Photo Safe. Všichni jste již slyšeli frázi, že „obrázek vydá za tisíc slov“. Čím více vlastníte fotografií, tím je těžší se v nich orientovat. S tímto pomocníkem, obdržíte nejenom výkon, ale i flexibilitu ke sledování tisíců digitálních fotografií. Stejně tak je samozřejmostí jejich snadná manipulace, kontrola soukromí či přidávání vlastních lokalizačních údajů. Každý den přináší novou hrozbu, jak můžete snadno přijít o své fotografie. A to v mnohých případech jen proto, že si mnozí z vás myslí, že mají své snímky chráněny, neznamená, že je bezpečné jejich sdílení s kýmkoliv, prostřednictvím internetové sítě.

Možnost volby jednotlivých součástí

Uživatelská volba součástí při instalaci programu

Pokud i přesto chcete se svými přáteli či rodinou fotografie sdílet, nabízí vám program jednoduchý způsob, jak je ochránit. Tímto způsobem je jejich pokročilé šifrování. Stačí, pokud vybrané fotografie vložíte do programu a poté zvolíte funkci pro šifrování souborů pomocí hesla. Tři zcela různé algoritmy poskytují vysokou úroveň ochrany. První je zaměřena na každodenní uživatele, druhá na pokročilé a třetí na odborníky. Stačí si pouze vybrat a chránit. Bezpečnostní heslo snadno kdykoliv obnovíte a to pomocí emailové adresy, na které vám poté bude doručeno. Žádný jiný podobný software tuto úroveň zabezpečení zatím nenabízí. Výhodou je i přímá podpora sociálních sítí, jako je Facebook nebo Twitter.

Seřazené snímky v programu

Uživatelské prostředí programu s kontextovou nabídkou

Jistě nám dáte za pravdu, pokud řeknete, že časy spojené s počítači nenávratně změnili. Místo chránění svých snímků, je dnes vystavujeme na každém kroku, chceme se s nimi pochlubit svým kolegům, rodině či přátelům. Ti je mohou na sociálních sítích libovolně komentovat. Místo toho, abyste každou fotografii museli pracně nahrávat, umožňuje vám program snadné a hromadné vkládání, pomocí několika kliknutí. Můžete je libovolně zvětšovat, zmenšovat či otáčet. Zapomenout bychom rozhodně neměli ani na prohlížecí funkci, určenou pro zobrazení fotografií přes celou obrazovku. Chcete-li se si vytvořit vlastní slideshow, program vám poskytne přehledného a srozumitelného průvodce.

Prohlížení jednotlivých fotografií

Režím prohlížení fotografií s použitím lupy

Většina digitálních fotoaparátů i smartphone již nyní dokážou do fotografií vkládat informace o poloze. Jedná se o tzv. geotaggy, díky nimž můžete své fotografie lokalizovat na Google mapách. Představte si, že se budete moci na mapách podívat přes fotografie do míst, kde jste strávili svou dovolenou. Samozřejmostí je podpora celoobrazovkového zobrazení, jako součást prezentace.

Uživatelské zobrazení snímku v programu

Komplexní náhled snímku

Při vkládání a organizaci fotografií, program podporuje všechny běžné grafické formáty, jako například BMP, JPEG, JPEG 2000, TIFF, GIF nebo PNG. Velkou výhodou je podpora některých druhů RAW formátů digitálních fotoaparátů, jako je Canon, Kodak, Nikon či Olympus. Opomenuty by neměli být ani použitelné video formáty AVI, MOV, MPG, MPEG, WMV apod.

K fotografiím lze přidat i geotagg, pro určení její lokality

Možnost přidávání geotaggů k fotografiím

Pokud si budete chtít svou sbírku digitálních fotografií uspořádat do složek, můžete k tomu využít šikovného správce, s nímž to pro vás bude naprostá hračka. Za pomoci dvou panelového rozhraní, si můžete jednotlivé obrázky rychle přetahovat z jedné složky do druhé, a to navíc bez únavného organizování či zmenšování oken. Zobrazit můžete dokonce všechny obrázky ve vybrané posloupnosti dané složky. Kromě těchto, velmi užitečných funkcí, bychom chtěli zmínit i možnost přímého vypalování fotografií a to na CD nebo DVD disky. Nemusíte přitom opouštět ani program, neboť je do něj vypalovací nástroj přímo integrován. Díky tomu tak ušetříte spoustu drahocenného času.

Možnost vypalování dat přímo z programu

Integrovaný nástroj pro vypalování

Duplicitní fotografie jsou jistě pro každého fotografa velmi nepříjemnou věcí a to hlavně z toho důvodu, že zabírají zbytečné místo na pevném disku. Za normálních okolností, by vám nezbývalo nic jiného, že všechny své fotografie procházet a duplicitní snímky vymazávat. Ovšem s použitím programu Helicon Photo Safe vše zvládnete za krátkou chvíli. Dokáže totiž zobrazit, kolik kopií jednotlivé snímky mají a následně je zobrazit v náhledu. Odtud je již opravdu velmi jednoduché se rozhodnout, zda chcete duplicitní snímek vymazat, nebo jej například přesunout na jiné místo pevného disku. Ve velkých fotografických sbírkách je to opravdu k nezaplacení.

Přehledné porovnání snímků

Porovnávání duplicitních fotografií

Můžete si být jisti, že množství vložených fotografií, se nijak neodráží na výkonu programu. Procházet tak můžete stovky či tisíce různých fotografií a obrázků. Měnit si v něm můžete i vzhled pracovního prostředí tak, aby se vám v něm dobře pracovalo. Kromě všech již zmiňovaných funkcí, ať již těch základních nebo pokročilých, je vám k dispozici i rychlé vyhledávání konkrétních fotografií. Jak jistě víte, nalézt ve velkém množství snímků ten, který aktuálně hledáte, není vůbec žádná legrace. A tak si můžete do vyhledávacího panelu zadat různá kritéria, dle kterých budou následně fotografie vyhledány a v miniaturních náhledech vám zobrazeny. Navíc můžete vyhledat sérii snímků, a to na základně na data jejich pořízení nebo vložení do programu. Rozhodně vám tato funkce přijde vhod při hledání fotek z dovolené, či různých akcí.

Zobrazení informací o snímků

Podrobné informace o fotografii s hostogramem

Do svých fotografií můžete také začlenit i své hodnocení, které vám následně nabídne další kritérium pro vyhledávání, seskupování či řazení snímků. Pokud jsme vás alespoň částečně zaujali, pak si rozhodně tento program stáhněte a vyzkoušejte. Můžeme ji doporučit primárně těm uživatelům, kteří mají ve svém počítači rozsáhlou sbírku fotografií. Nápověda je samozřejmě součástí programu, takže vás může blíže zasvětit do jednotlivých funkcí, jež se nacházejí v programu.

Rubrika: Počítačové programy, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)