Skip to content


«
»

Program Pomocník v sobě skrývá desítky drobných pomůcek

Pomocník

Aplikace Pomocník od Gustava Mrázka představuje všestranného pomocníka. Od kalendáře, tvorby rozvrhu hodin, finančních výpočtů, výpočet BMI až po například jednoduchý textový editor či generátor hesel. Program je skutečně všetranný a obsahuje desítky pomůcek pro každodenní potřebu. Je rozdělen do 9 kategorií dle použití. Program umí opravdu jak se říká od všeho něco. Nevýhodou je u některých funkcí, že se okno Pomocníka nedá zvětšit. Naopak výhodou programu je, že jej nemusíme instalovat, stačí rozbalit stažený ZIP soubor a program spustit. Nastavení programu si uchovává v téže složce pomocí INI souboru.

Prostředí programu tvoří jedno okno s nabídkami. Tyto nabídky tvoří tematické celky. Každý celek je dále rozdělen do záložek. V programu najdeme skutečně desítky drobných, ale často potřebných pomůcek.

Prostředí programu Pomocník s aktivním modulem Kalendář

Prostředí programu Pomocník s aktivním modulem Kalendář

Základní rozdělení modulů (nabídek):

 • Kalendář – měsíční kalendář, den v roce, svátky a znamení, aktuální fáze měsíce, spousta významných dnů
 • Hodiny – aktuální čas, časovače, 5 budíků, stopky, nastavitelný metronom, sledování práce na projektech
 • Text – jednoduchý textový editor, práce s řádky textu, losování, zobrazovač písem, výpis složky, poznámky
 • Počítač – detekce připojení, IP a MAC adresy, využití disků, přístup k systémovým dialogům, obsluha CD mechaniky, lupa, generátor hesel
 • Výpočty – hodnoty běžných funkcí, procenta, výpočet DPH, převodník měn, převody jednotek, kontrola rodného čísla, výpočet BMI
 • Grafika – kapátko, RGB mixování barev, sběrač obrázků, snímek obrazovky, jednoduché malování, kalibrace monitoru
 • Škola – tvorba rozvrhu hodin, přehled známek, vyjmenovaná slova, prvočísla
 • Informace – sledování změn obsahu složky či souboru, jednoduchý webový prohlížeč
 • Pluginy – další pluginy, např. databáze PSČ, EAN, seznam „éček“, telefonní předvolby, přípony souborů

Pomocník je opravdu všestranným pomocníkem. Podívejme se na nejzajímavější funkce jednotlivých modulů programu.

Kalendář

Nabízí zobrazení měsíčního kalendáře s významnými dny. Ukazuje grafickou formou také pořadí dne v roce a modul obsahuje také možnost načtení obrazu aktuální fáze měsíce z webu Naval Oceanography Portal. Můžete přepnout také na přehledný roční kalendář se zobrazením čísla týdnů, aktuálního dne a pevných svátků.

Roční kalendář se svátky i aktuální fáze měsíce

Roční kalendář se svátky i aktuální fáze měsíce

Hodiny

Tento modul zobrazuje nejen aktuální čas, ale také světový čas v 10 lokalitách na světě a graficky ukazuje fázi hodin, minut a sekund. Modul kromě toho obsahuje také nastavitelný metronom ovládáný reproduktorem či speakerem. Lze nastavit frekvenci i délku zvuku. Dále modul obsahuje budík, stopky a plánované spuštění program, restart či vypnutí počítače pomocí funkce Časovače.

Modul Hodiny zobrazuje místní i světový čas, obsahuje metronom i stopky a budík

Modul Hodiny zobrazuje místní i světový čas, obsahuje metronom i stopky a budík

Text

Modul nabízí jednoduchý textový editor pro psaní vlastního textu, ale je možné do něj importovat i údaje z jiných modulů Pomocníka, například zjištěnou detekci počítače. Rovněž nabízí jednoduchou tvorbu poznámek a náhledy instalovaných písem v počítači. Zajímavá je také možnost výpisu složek.

Jednoduchý textový editor či výpis obsahu složek

Jednoduchý textový editor či výpis obsahu složek

Počítač

Zde nalezneme spoustu užitečných pomůcek, zejména detekce údajů o počítači s možností importu do modulu Text a také detekci zaplnění disků. V nabídce modulu je rovněž přístup k systémovým nastavením a také lupa. Zajímavý je generátor hesel, pomocí kterého můžeme generovat až 50místná silná hesla s použitím všech možných znaků a je možné si zvolit, zda se mají použít např. jen číslice a velká písmena.

Možnosti detekce počítače a generátor hesel v modulu Počítač

Možnosti detekce počítače a generátor hesel v modulu Počítač

Výpočty

Matematický modul obsahuje spoustu užitečných výpočtů, například pohodlnou práci s procentními výpočty, mezi funkcemi dále nechybí převody jednotek nebo výpočet BMI (Body Mass Index) k určení ideální hmotnosti vzhledem k Vaší výšce. Disponuje taktéž převodníkem měn s možností načíst aktuální kurzy z ČNB. Nechybí ani výpočet DPH k ceně či přepočty cen při nákupu. Zajímavá je také funkce výpočtu orientační spotřeby elektřiny po zadání údajů.

Výpočty s procenty či převody jednotek jsou z jedněch funkcí tohoto modulu

Výpočty s procenty či převody jednotek jsou z jedněch funkcí tohoto modulu

Grafika

Tento modul nabízí nejrůznější jednoduché funkce nejen pro grafiky. Například RGB mixování barev se vzorovým textem, kapátko ke zjištění barvy, zjištění polohy kurzoru na obrazovce a také funkce pro správnou barevnou a geometrickou kalibraci obrazovky. Pozornost si jistě zaslouží jednoduché malování, které umí kreslit čáry a další obrazce, včetně možností šrafování jako výplň a přerušovaných čar. Tady bychom uvítali, kdyby se dalo okno Pomocníka zvětšit. Výsledný obraz lze uložit pouze ve formátu BMP.

RGB mixování či jednoduché kreslení v modulu Grafika

RGB mixování či jednoduché kreslení v modulu Grafika

Škola

Tento modul nabízí pouze 4 části – rozvrh hodin, zapisování známek a matematické a češtinářské pomůcky. V matematice najdeme například generátor prvočísel a v češtině Pomocník pomůže s vyjmenovanými slovy, vzory a pády. No holt čeština je jazyk složitý.

Pomocník pomůže žákům s češtinou i matematikou

Pomocník pomůže žákům s češtinou i matematikou

Informace

Předposlední modul nabízí sledování změn složek a souborů a zejména zajímavý jednoduchý webový prohlížeč. Jeho zvětšená verze MaxiWeb je již celkem použitelná jako základní prohlížeč. Jako domovská stránka je zde nastaven web autora programu.

MaxiWeb je základním, avšak použitelným webovým prohlížečem

MaxiWeb je základním, avšak použitelným webovým prohlížečem

Pluginy

Jak je vidět, Pomocník je skutečně všestranným pomocníkem zahrnující desítky drobných, ale využitelných pomůcek. Již nemusíte na Internetu tohle vše hledat zvlášť, Váš Pomocník je vždy při ruce. Pokud by i tyto nabízené funkce zdály nedostatečné, nabízí se ještě 6 dalších pluginů:

 • slovníky
 • databáze českých PSČ
 • telefonní mezinárodní předvolby
 • databáze kódů EAN-13
 • databáze povolených „E“ přísad (éček)
 • přípony souborů

Pro využití těchto pluginů je však třeba stáhnout rozšířenou verzi Pomocníka s těmito pluginy. K dispozici na webu programu. Pak je možné využít tyto další funkce. Pluginy jsou uloženy jako textové TXT soubory. Pro zajímavost, databáze přípony souborů čítá 3429 přípon a databáze PSČ téměř 17000 čísel.

Dalších 6 pluginů v rozšířené verzi, u PSČ se zobrazuje taktéž poloha na mapě

Dalších 6 pluginů v rozšířené verzi, u PSČ se zobrazuje taktéž poloha na mapě

Program Pomocník je všestrannou pomůckou a to jsme zdaleka nepředstavili detailně všechny funkce jednotlivých modulů. Obsahuje řadu pomůcek, které můžeme ocenit při denní i občasné práci s počítačem.

Rubrika: Ostatní.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)